MENU

Trzeci dzień MŚ klasy Micro

2008-07-05
W trzecim dniu 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP, przy wietrze od 1 do 2 Bf, rozegrano jeden, długi wyścig. Start, trwającego blisko trzy godziny biegu, ustawiony był przy porcie w Gdyni. Po krótkiej halsówce w głąb zatoki, trasa prowadziła pod molo w Sopocie, następnie ok. 1.5 mili w stronę Gdańska, powrót przez Sopot do mety znajdującej się ok. 2 mile od Gdyni. Warunki do żeglowania były niekorzystne: wiało słabo, przez większą część wyścigu utrzymywała się martwa fala, szczególnie utrudniająca pływanie na wolnych kursach spinakerowych.
W klasyfikacji generalnej wygrała załoga POL 77 w składzie: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski, wyprzedzając prowadzącego przez większą część biegu Viechesława Frolova na RUS 77 z załogą: Maximem Taranovem i Sergejsem Filatovsem. Polacy są już o krok od ostatecznego, czwartego w swojej karierze zwycięstwa w wielkim stylu!
Trzecie miejsce zdobywa załoga RUS 177: Alexey Buzyna, Evgeniy Nikiforov, Mikhail Ponomarev. Załoga POL 28: Robert Kresło, Oskar Śleziona, Marek Wołoszyn zalicza niestety falstart i wraca do portu. Dobre, piąte miejsce zajmuje POL 62 Arkadiusza Bendlewskiego.
Po 7 wyścigach, w dywizji cruiser, w której startuje 30 jachtów, pierwsze miejsce mimo falstartu w long distance utrzymuje rosyjska RUS 110 Gennadiy Svistunov, Sergey Palenko, Vladimir Khomenocki. Na drugie miejsce, po świetnym wyniku w long distance awansuje łódzka załoga POL 63, w składzie Grzegorz Banaszczyk, Witold Czarnecki, Mikołaj Bobowicz. Na trzecie miejsce spada POL 58: Szymon Szymik, Andrzej Szuta, Jakub Bączek. Na czwarte miejsce przesuwa się POL 13 Mariusza Wandasiewicza. Na piątym miejscu klasyfikowana jest załoga POL 25 Rafała Moszczyńskiego.
W dywizji racer, po siódmym wyścigu klasyfikacja pozostaje niezmieniona: prowadzi Vladimirs Smolakovs na LAT 222 przed LAT 228 Gatisa Backansa i RUS 59 Sergeya Korhunova.
Na jutro zaplanowane są dwa, krótkie wyścigi. Trasy będą ustawione w pobliżu molo w Sopocie.
Do tej pory, regaty cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kibiców, mediów i fotoreporterów, którzy mogą obserwować zaciętą rywalizację efektownie wyglądających jachtów klasy Micro z molo i plaży. Atrakcyjności zawodom dodaje fachowy komentarz prowadzony przez Mieczysława Konarzewskiego.

Więcej informacji na stronach internetowych:
www.yachting.com.pl, www.microclass.pl, www.microcup.pl

Marcin Celmerowski
PTRKM
Recencje książek żeglarskich