MENU

Rusza nowy sezon klasy RS21!

2023-04-23
Rusza nowy sezon klasy RS21!
Foto: Robert Hajduk

Najnowsza regatowa klasa jachtów RS21 zaczyna swój drugi pełny sezon cyklem regat RS21 CUP. W planie 5 imprez od kwietnia do września, a w ten weekend sezon otworzą regaty w Szczecinie. Na starcie rekordowa stawka 17 jachtów.

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Flota 10-11 jachtów uczestniczyła w regatach Nord Cup i Gdynia Sailing Days, i większości udostępniane były załogom na zasadzie czarteru. Na końcówkę sezonu ligowa flota wraz z dwoma prywatnymi jednostkami pojechała do Włoch do Malcesine nad Jeziorem Garda na pierwsze, historyczne Mistrzostwa Europy klasy RS21.  W roku 2022 rozegrano już pełny sezon z Finałem w Nowym Sztynorcie w którym udział wzięło 15 załóg z Polski i Litwy, a w całym sezonie po regatach Sopocie, Gdańsku i Gdynia sklasyfikowano 33 załogi.


Na liście startowej pierwszej rundy tegorocznego cyklu znajduje się aż 17 załóg z Polski, Czech i Litwy. Wśród startujących zobaczymy wielu doskonałych żeglarzy ścigających się na jachtach Polskiej Ligi Żeglarskiej lub na jednostkach prywatnych. Faworytami są oczywiście broniący Pucharu Jacek Puchniarz oraz medaliści zeszłorocznego Pucharu Tomasz Micewicz i Bartłomiej Wójciak. Ale do rywalizacji dołączyło wielu innych znanych i utytułowanych zawodników jak Patryk Zbroja, Tymon Sadowski, Paweł Tarnowski, Szymon Szymik, Tobiasz Zajączkowski czy Piotr Mańczak.

Rywalizację na żywo można będzie śledzić przez system trackingowy GPS wraz z wynikami pod linkiem https://rs21polish2023.sapsailing.com
RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią na Sardynii i zakończą sezon główny.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, czyli organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour.
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów - email: office@rs21class.pl
lub na profil facebookowy:  https://www.facebook.com/rssailingpol

 

Recencje książek żeglarskich