MENU

Białoczerwoni góra w Rybniku !

2019-05-18
Polish Match Tour
Białoczerwoni góra w Rybniku !
Foto: Gwidon Libera

Polskie załogi zajęły całe podium w zakończonych międzynarodowych regatach Rybnik PMT Spring Cup zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Włoch, Rosji, Danii i Nowej Zelandii. Zwyciężyła młoda załoga zespołu HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Kuba Padzik i Mateusz Gołaszewski. Była to już 4 edycja tych wiosennych regat na południu Polski, otwierających sezon meczowy w kraju.
W sobotę przy słabym i średnim wietrze oraz przenikliwym zimnie rozegrano 32 wyścigi. Dobrze radziła sobie załoga Szymona Jabłkowskiego prowadząc w tabeli, ale tuz za nimi aż 6  załóg walczyło o kolejne 3 miejsca premiowane awansem do półfinałów. Dobrze spisywali się debiutująca w PMT załoga Danilla Krapivina z Rosji oraz młodzi Włosi Ludovico Mori. Niespodziewanie punkty stracili faworyci czyli Małecki, Wosiński i wyjątkowo pechowo pływający Toby Austin Fraser z Nowej Zelandii.
W niedzielę pogoda dopisała, wyszło słońce i wiatr wzmógł się do 10-15 węzłów. Dzięki temu udało się dokończyć rundę eliminacyjną, czyli 45 wyścigów i rozpocząć półfinały i finały. W pierwszym półfinale Jabłkowski jako zwycięzca eliminacji wybrał Rosjan i był to dobry wybór. W pierwszym zaciętym wyścigu, Krapivin prowadził prawie do mety, jednak Jabłkowski wykorzystał jego błąd na kursie z wiatrem i wpłynął na metę jako pierwszy. W drugim wyścigu Jabłkowski przypieczętował wygrana prowadząc od startu do mety i wygrywając drugi wyścig awansował do Finału.
W drugim pófinale spotkały się dwie załogi HRM Racing czyli doświadczony, utytułowany Wosiński oraz młody, do niedawna członek załogi Jabłkowskiego, Krzysztof Małecki. W pierwszym meczu płynący z karą Wosiński mimo wysiłków nie zdołał wyprzedzić dobrze bezbłędnie żeglujących młodszych kolegów. W drugim wyścigu, kontrolując przebieg wyścigu, załoga Wosińskiego popełnia prosty błąd wrzucając żagiel do wody, tym samym zatrzymując jacht i oddając prowadzenie Małeckiemu, który bez przeszkód wygrywa ten wyścig i awansuje do Finału.
Mecz o 3 miejsce to pewna wygrana 2-0 Wosińskiego, który powetował sobie pechowe pófinały stając na najniższym stopniu podium.
Finał to 2 dramatyczne wyścigi. W pierwszym, w okolicy boi nr 2 obie załogi w skutek silnego szkwału tracą kontrolę nad jachtami, lepiej z opresji wychodzi Małecki, wyprzedza Jabłkowskiego i wygrywa pierwszy wyścig. W drugim, Jabłkowski otrzymuje karę i mimo przewagi nie udaje mu się jej wykonać i utrzymać prowadzenia. W efekcie drugi wyścig i całe regaty wygrywa Małecki !
Klasyfikacja Końcowa Rybnik PMT Spring Cup 2019:

  1. Krzysztof Małecki - HRMRacing Team
  2. Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
  3. Łukasz Wosiński - HRMRacing Team
  4. Danil Krapivin – CharlieCamp - ROSJA
  5. Ludovico Mori - RBYS Match/Team Racing – WŁOCHY
  6. Tomasz Feret - Electrum Sailing Team - SKŻ Powidz
  7. Jens Hartwig - HARTWIG Match Team - NIEMCY
  8. Adrianna Osińska – Ada Racing - DANIA
  9. Toby Austin-Fraser - Toblataxe Racing – NOWA ZELANDIA
  10. Michał Brzozowski

Organizatorem regat Rybnik Spring Cup byli MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour. Organizatorzy przeprowadzili obszerną relacje video z przebiegu regat na żywo, można ją odtworzyć na profilu fejsbookowym Polish Match Tour.
 

Recencje książek żeglarskich