MENU

Rybnik Spring Cup 2016 już w ten weekend !

2016-06-20
Rybnik Spring Cup 2016 już w ten weekend !

 16 i 17 kwietnia zostaną rozegrane regaty match racingowe Rybnik Spring Cup zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata ISAF w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 10 zaproszonych załóg z Polski i Niemiec.

Na wodach Zalewu Rybnickiego pojawią się zawodnicy walczący o punkty do rankingu Pucharu Świata ISAF w żeglarstwie meczowym ! Po zeszłorocznych bardzo udanych inauguracyjnych regatach meczowych na Zalewie, czyli Rybnik Match Race i dzięki integracji lokalnego środowiska regatowego, członków KS Górnik Boguszowice, Klubu Żeglarskiego im. Kpt. Pierożka i Koga-Kotwice, udało się kontynuować współpracę z organizatorami regat meczowych Polish Match Tour. Dzięki temu w tym roku w Rybniku odbędą się aż 3 rundy regat Polish Match Tour oraz 2 specjalistyczne seminaria/szkolenia regatowe dla załóg z całej Polski i 2 edycje Rybnickiej Ligi Regatowej na wiosnę i na jesieni.

 

Organizatorzy otrzymali 16 aplikacji od załóg które chciały wziąć udział w tych zawodach, ale formuła regat dopuszcza start tylko 10 załóg. Organizatorzy regat zapewniają 4 jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.
Planowanych jest rozegranie ok 50 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 2 załóg. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 9 wyścigach. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej.
Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.
Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy Hotelu Stodoły, doskonale widoczne dla publiczności również z Zapory.

 

Lista startowa Rybnik Spring Cup 2016:

Sternik Kraj
Jens Hartwig GER
Wiktor Plitko POL
Tymon Sadowski POL
Tomasz Micewicz POL
Wilhelm Wutzler GER
Szymon Szymik POL
Szymon Jabłkowski POL
Piotr Harasimowicz POL
Adam Cychner POL
Mikołaj Benesiewicz POL

”Pierwsze regaty meczowe na Śląsku w 2015 roku były dużym sukcesem, udało się to dzięki dobrej współpracy z lokalnymi klubami. Dzięki temu zdecydowaliśmy się kontynuować organizacje imprez na Zalewie Rybnickim i zaplanowaliśmy bardzo aktywny sezon regatowy. 3 imprezy meczowe, 2 akademie regatowe oraz 2 edycje Rybnickiej Ligi Regatowej czyli 8 regat, to bardzo ambitny plan. Rybnik Spring Cup to regaty rangi grade4 w skali od 1 (max) do 5, wiec na starcie pojawią się głównie zawodnicy klasyfikowani powyżej 100 miejsca w rankingu sterników ISAF. Faworytem regat będzie na pewno Szymon Szymik, triumfator zeszłorocznych regat oraz Jens Hartwig, obecnie 97 w rankingu Pucharu Świata. Kolejnym mocnym zawodnikiem będzie Piotr Harasimowicz z Poznania który trenował na Zalewie przez… 7 weekendów od grudnia do lutego! Na pewno będzie wiele emocji i ciekawych pojedynków, więc warto zaplanować sobie czas i przyjechać nad Zalew aby pooglądać zmagania. W piątek treningi, w sobotę eliminacje a w niedzielę półfinały i finały.” – zapowiedział Maciej Cylupa, dyrektor Polish Match Tour.


Organizatorem regat Rybnik Match Race jest MT Partners – Polish Match Tour oraz klub KS Górnik Boguszowice przy współpracy z Hotelem Stodoły. Bazą regat jest przystań Hotelu Stodoły przy ulicy Cisowej. Otwarcie regat planowane jest w sobotę 16 kwietnia o godz. 09.00. Wyścigi odbędą się w sobotę w godzinach 10 – 18 i w niedzielę w godzinach 10 – 16 w pobliżu zapory.


Partnerami regat są firmy Subaru Import Polska, TT Line, DAD oraz Harken, Vavuud, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda.
 

Recencje książek żeglarskich