MENU

Ekstraklasa startuje w Sopocie

2021-05-20
Ekstraklasa startuje w Sopocie
Foto: Gwidon Libera

Polskiej Ligi Żeglarskiej. Ligowa stawka jeszcze nigdy nie była tak mocna, a powiększenie floty do 9 jachtów RS21 zapewni emocjonującą rywalizacje o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ.
Dzięki nowym jachtom RS21 organizatorzy powiększyli oba poziomy Ligi z 12 do 18 zespołów. Zmiana liczebności klubów spowodowała, że ubiegłoroczni spadkowicze utrzymali się w Ekstraklasie, a ponadto awans otrzymały kolejne 4 kluby z 1 Ligi.
Sezon 2020 zakończył się pewnym zwycięstwem załogi YKP Gdynia pod dowództwem Rafała Sawickiego. Na pozostałych pozycjach podium uplasowały się załogi Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) oraz Giżyckiej Grupy Regatowej (Marek Stańczyk). Z pewnością te kluby należą do grona murowanych faworytów do walki o zwycięstwo w EkPLŻ również w tym sezonie. Jednak kluby z dalszej części tabeli wzmocniły swoje składy o utalentowanych zawodników. W Olsztyńskim Klubie Żeglarskim ster przejął Filip Ciszkiewicz, Pogoń Szczecin wzmocniła się o Tadeusza Kubiaka i Szymona Szymika, KS Iskra zostanie poprowadzona przez Piotra Przybylskiego i Katarzynę Tylińską, w Legii Warszawa pojawi się Jacek Przybylak, a mocny już w ubiegłym roku skład Sztorm Grupy wzbogaci Igor Tarasiuk.
Kluby awansujące z 1 Ligi również zaplanowały wzmocnienia. Garland Gliwice zostanie poprowadzony przez duet Adam Głogowski/Maciej Grabowski, a do załogi Politechniki Gdańskiej dołączył utytułowany Aleksander Michalski. Walka o uniknięcie strefy spadkowej może być równie interesująca co walka o tytuł Klubowego Mistrza Polski.
Pierwsza runda Ekstraklasy rozgrywana w Sopocie będzie wymagającym testem ścigania na nowych łódkach. Zgodnie z opiniami ekspertów, klasa RS21 przez swoją charakterystykę będzie premiowała zawodników z przeszłością na klasach olimpijskich. Czy to się sprawdzi, dowiemy się już po pierwszych dniach regat.
Regaty odbędą się od soboty 22 maja do niedzieli 23 maja z bazą w Marinie Sopot. Planowanych jest rozegranie 30 wyścigów na trasie ok 1,2 km każdy w bezpośrednim sąsiedztwie sopockiego molo, doskonale widoczne dla kibiców z brzegu. Regaty będą sędziowane przez arbitrów na wodzie wzorem regat meczowych.

Lista startowa – Klub (sternik)

 1. YKP Gdynia (Rafał Sawicki)
 2. Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki)
 3. Giżycka Grupa Regatowa (Marek Stańczyk)
 4. KS Iskra AMW Gdynia (Piotr Przybylski)
 5. Sztorm Grupa (Piotr Małecki)
 6. Pogoń Szczecin (Tadeusz Kubiak)
 7. Olsztyński Klub Żeglarski (Filip Ciszkiewicz)
 8. Legia Warszawa (Jakub Pawluk)
 9. UKS Albatros Wolin (Damian Jaskólski)
 10. Yacht Club Sopot (Paweł Górski)
 11. PŻKS Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza)
 12. Sport Vita Ski&Sail (Bartłomiej Wójciak)
 13. Puchar Polski Jachtów Kabinowych (Michał Brzozowski)
 14. Jacht Klub Między Żaglami (Paweł Nawrocki)
 15. KW Garland Gliwice (Adam Głogowski)
 16. AZS Politechnika Gdańska (Aleksander Michalski)
 17. Odyssey Sailing Club (Jacek Turczynowicz)
 18. Jachtklub Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz)

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube oraz na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsze studio odbędzie się w piątek o 21:00. Początek zmagań każdego dnia o godzinie 10:00, a wieczorem podsumowanie dnia i analiza wyścigów w poregatowym studio dostępnym online.
Transmisja, studia przed i po regatach oraz analizy taktyczne są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, GSC Yachting, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.
 

Recencje książek żeglarskich