MENU

Maxime Mesnil wygrywa w Świnoujściu

2018-07-27
Polish Match Tour
Maxime Mesnil wygrywa w Świnoujściu
Foto: Gwidon Libera, MT Partners

Sukcesem francuskiej załogi Match in Black pod wodza Maxime Mesnila zakończyły się regaty Pucharu Świata Świnoujście Match Race. Przez 3 dni załogi z 5 krajów walczyły o cenne punkty do światowego rankingu sterników oraz klasyfikacji European Match Race Tour. Kolejne miejsca na podium zajęły polskie załogi HRM Racing i Patryk Zbroja Yacht Racing Team.
Regaty przy silnym porywistym wietrze rozpoczęły się w piątek wyścigami w centrum Świnoujścia, na bardzo widowiskowym akwenie przy nabrzeżu Władysława IV. Niecodzienny widok jachtów pod pełnymi żaglami wraz ze spinakerami pływających w wąskim miejscu między statkami wycieczkowymi budził ogromne zainteresowanie przechodniów i publiczności. Na tym wymagającym, trudnym akwenie zaskakująco najlepiej poradził sobie Piotr Harasimowicz, wygrywając wszystkie wyścigi. Kolejne miejsca zajęli Maxime Mesnil i Patryk Zbroja.
Sobotnie wyścigi ponownie odbyły się w centrum miasta, wiatr jeszcze nabrał na sile dzięki czemu widowiskowość rywalizacji wzrosła. Komentarz dla kibiców prowadzony przez zawodników wzbudzał dodatkowe zainteresowanie. Rozegrano kolejne 10 serii wyścigów dokańczając eliminacje. Drugi dzień to pokaz umiejętności Patryka Zbroi który przegrał tylko 1 wyścig i wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji. Załoga HRM Racing Harasimowicza tym razem zanotowała słabszy dzień i spadła na 3 miejsce. Dobrego rytmu przez oba dni nie mogły znaleźć faworyzowane załogi Jabłkowskiego i Szymika notując wyniki w środku stawki. Ostatecznie po eliminacjach, pierwsze 4 załogi awansowały do półfinałów – Zbroja, Mesnil, Harasimowicz oraz Jabłkowski, który w decydującym wyścigu wygrał z Szymikiem spychając go na 5 miejsce.
W półfinałach rozgrywanych na otwartym morzu, Zbroja wybrał jako przeciwnika Harasimowicza, ale nie był to wybór szczęśliwy. Doskonale dysponowany sternik z Poznania wspomagany przez Łukasza Wosińskiego, Przemka Płóciennika i Mateusza Błażejaka wygrał 3 z 4 wyścigów i sensacyjnie wyeliminował Zbroję z walki o zwycięstwo. W drugim półfinale Mesnil nie dał szans Jabłkowskiemu odprawiając go wynikiem 3-0, co tylko potwierdziło fakt, że zespół Szymona zanotował wyraźny spadek formy w Świnoujściu.
Finały rozgrywano przy słabnącym do 2B wietrze i dość sporej, krótkiej fali która pozostała po 3 dniach sztormowej pogody. Mecz o 3 miejsce zakończył się zwycięstwem Zbroi 2-1, który w ten sposób trochę powetował sobie brak występu w finale.
Finał, dzięki dobrej postawie Harasimowicza był bardzo zacięty. Harasimowicz po zamianie łódek przy stanie 2-1 dla Mesnila, pewnie wygrał czwarty wyścig doprowadzając do decydującego piątego wyścigu. W tym jednak perfekcyjnie popłynęli Francuzi, realizując plan startu z lewej strony linii, obejmując prowadzenie od startu i powiększając przewagę do linii mety. Najwyżej notowany w rankingu francuski sternik postawił kropkę nad ‘i’ wygrywając w finale z rewelacją regat.
Klasyfikacja końcowa Świnoujscie Match Race, grade 2.

  1. Maxime Mesnil - Match in Black by Normandy Elite Team - Francja
  2. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
  3. Patryk Zbroja - Patryk Zbroja Yacht Racing Team
  4. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team
  5. Szymon Szymik - Szymik Racing
  6. Jens Hartwig - HARTWIG Match Team - Niemcy
  7. Sylvain Escurat - CVSAE - Team Pari Match - Francja
  8. Adam J Smith - Australia

Regaty odbyły się na 6 identycznych jachtach klasy TOM28 dostarczanych przez organizatorów i były częścią obchodów święta Dni Morza. W ciągu 3 dni regat rozegrano 77  wyścigów. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwała 10 osobowa międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.
Organizatorem regat była Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour oraz MT Partners i OSiR Wyspiarz. Bazą regat była Marina Świnoujście.
 

Recencje książek żeglarskich