MENU

Trudne początki dobrej zabawy w żeglarstwo

2021-07-09
Trudne początki dobrej zabawy w żeglarstwo
Foto: Bartosz Modelski

Zakończyły się trwające trzy dni Vector Sails Cup dla klasy Optimist i regaty dla klasy l’Equipe. W tym roku warunki żeglarskie dla najmłodszych żeglarzy były wymagające, ale jak podkreślają trenerzy idealnie dostosowane do grup wiekowych startujących na klasach przygotowawczych. Choć wśród niezaznajomionych z morskimi warunkami zawodników dwumetrowe doły fali wzbudzały już poważny respekt. Udało się jednak rozegrać planowane wyścigi i dzieci opuściły bazę regat uśmiechnięte i z obietnicą, że za rok na pewno wrócą na LOTOS Nord Cup Gdańsk.

Klasa Optimist jak zwykle odwiedziła Górki Zachodnie bardzo licznie. W klasie OPP B wystartowało niemal 150 zawodników, w klasie bardziej doświadczonej klasie OPP A ponad 60-ciu.
Wiatr był zmienny i warunki wymagające. Jedni żeglując konsekwentnie poradzili sobie ze zmianami bardzo dobrze, inni przeżywali osobiste dramaty.
 - Były bardzo ciężkie warunki, bo czasem nic nie wiało i była mała fala, a czasem bardzo wiało i była duża fala. Warunki tu w Gdańsku są podobne jak w Gdyni, więc kiedy wieje i pada, nie jest to dla nas takie straszne. – opowiadali o zmaganiach na wodzie najmłodsi żeglarze z Yacht Klub Stal Gdynia.

Wrócą do Gdańska po więcej
Ale w Vector Sails Cup biorą udział dzieci z całej Polski i nie tylko z Polski, więc nie wszyscy uczestnicy są przyzwyczajeni do pogody na Zatoce Gdańskiej. Przyjeżdżają nad morze na regaty, ale także potrenować. Tak jak 15-osobowa grupa Optymiściarzy z TS "Kuźnia" z Rybnika, która pobytu nad wybrzeżu po gdańskich regatach jeszcze nie kończy. Przyjechali tu z trenerem Mirosławem Małkiem, olimpijczykiem z Atlanty.

- Dla nich to jest dopiero początek zabawy w żeglarstwo. Po regatach mamy zgrupowanie w Pucku i kończymy nadmorską przygodę regatami w Gdyni. Mam sześciu chłopaków w grupie A i mam nadzieję, że w przyszłym roku będą reprezentowali kraj na Mistrzostwach Świata lub Europy. – zapowiadał dumnie trener.-A ośrodek AZS Galion jest tak rewelacyjny pod każdym względem, że już rezerwujemy tu miejsca na przyszły rok na regaty i na zgrupowanie.

W grupie OPP A zwyciężyli Oskar Wielczyk z SSW MOS Iława i Weronika Grala z Giżyckiej Grupy Regatowej.
Weronika ma 11 lat, od 5-ciu pływa na Optimiście i obecnie ściga się w grupie A. To jej pierwszy rok w grupie zaawansowanej, więc tym bardziej jest się z czego cieszyć. Niedługo wybiera się na Mistrzostwa Polski w sprincie i Mistrzostwa Polski. Trzymamy kciuki!
- Wyścigi poszły mi bardzo dobrze. – cieszyła się Weronika. – Było bardzo ciężko, ale trzeba było cierpliwie czekać na swoją szansę od wiatru i ją wykorzystać.
 

Recencje książek żeglarskich