MENU

PZU Jeziorak Yacht Club liderem Ekstraklasy

2018-07-31
Ekstraklasa Żeglarska
PZU Jeziorak Yacht Club liderem Ekstraklasy

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZZ startuje 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z całej Polski. Regaty odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Dwudniowe regaty rozegrano przy średnim i mocnym, ale zmiennym w kierunku wietrze. Od początku rywalizacji ton nadawały zespoły z Iławy – Jeziorak Yacht Club i z Olszyna – Olsztyński Klub Żeglarski. Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego wyścigu. Wcześniej falstart i dyskwalifikację zaliczyła załoga Jezioraka co spowodowało, że przed ostatnim wyścigiem mieli 2 pkt straty do olsztynian prowadzonych przez Piotra Małeckiego. W ostatnim biegu Jeziorak dopłynął na 2 pozycji a Olsztyn na 4 co spowodowało remis punktowy w klasyfikacji generalnej i o zwycięstwie zdecydowała ilość wygranych wyścigów, a tych więcej bo aż 7 miał Jeziorak przy sześciu Olsztyna. Warto wspomnieć, że Olsztyn płynął w rezerwowym składzie z uwagi na nagłą absencję etatowego sternika Szymona Jabłkowskiego, dodatkowo w finałowym wyścigu awaria przedłużacza steru spowolniła jacht OKŻ. Sytuacje bezbłędnie wykorzystał Karol Górski i wygrał pierwsza rundą obejmując prowadzenie w tabeli Mistrzostw Polski.

Za plecami tej dwójki, zacięty bój o 3 miejsce stoczyło aż 7 załóg, które w końcowej klasyfikacji dzieliły pojedyncze punkty. Początkowo w tej stawce prowadziła załoga Krzysztofa Łobodźca SEJK Pogoń Szczecin, ale po trzech z kolei fatalnych wyścigach łącznie z falstartem, spadli aż na 7 miejsce a na podium wskoczył JKM Gryf Wiktora Plitko na zmianę z Dżygit Białystok Tomka Kuleszy. Jednak piorunujący finisz i dwa wygrane ostatnie wyścigi wywindowały szczecinian z powrotem na podium wyprzedzając o punkt Gryf i Dżygit. Wcześniej z walki o podium falstarty wyeliminowały również załogi Yacht Club Sopot (Paweł Górski) Legii Warszawa (Kuba Pawluk).

Wyniki końcowe 1 rundy NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Gdynia 14-15 lipca:

 1. PZU JEZIORAK YACHT CLUB (Karol Górski) - 28 pkt
 2. OLSZTYNSKI KLUB ZEGLARSKI - JABŁKOWSKI SAILING TEAM (Piotr Małecki) – 28 pkt
 3. SEJK POGON SZCZECIN - CM CONSTRUCTIONS (Krzysztof Łobodziec) – 41 pkt
 4. JKM GRYF GDYNIA 2 (Wiktor Plitko) - 42 pkt
 5. DELPHIA PŻKS DŻYGIT BIAŁYSTOK (Tomasz Kulesza) – 42 pkt
 6. YACHT CLUB SOPOT (Paweł Górski) – 46 pkt
 7. LEGIA WARSZAWA - PAWLUK RACING (Jakub Pawluk) – 47 pkt
 8. JKM GRYF - TESTYSZCZELNOSCI.PL (Paweł Ejsmont) – 48 pkt
 9. WARSZAWSKIE TOWARZYSTWO ŻEGLARSKIE – REGATY.PL (Tomasz Flisiak) – 49 pkt
 10. ODYSSEY SAILING CLUB (Jacek Turczynowicz) – 54 pkt
 11. YACHT CLUB SOPOT 2 (Rafał Sosnowski) – 59 pkt
 12. SAILING TEAM BOLESŁAWIEC (Jacek Pietraszkiewicz) – 72 pkt


Regaty można było śledzić na żywo w internecie na platformie SAP Sailing Analitics oraz na YouTube gdzie prowadzona była relacja video. Linki do relacji z regat:
SAP Sailing Analitics: https://polishleague2018.sapsailing.com/gwt/Home.html#/regatta/leaderboard/:eventId=001a4250-7a48-42a3-b883-d1d083f745b7
Live video Dzień 1: https://www.youtube.com/watch?v=ccakhwfPA8g
Live video Dzień 2: https://www.youtube.com/watch?v=CfWdSKa9a2s

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Gdyni była to flota jachtów Delphia24. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Kolejne regaty odbędą się za 2 tygodnie, 28 i 29 lipca w Szczecinie w Centrum Żeglarskim na jachtach TOM28.
 

Recencje książek żeglarskich