MENU

Polska Ekstraklasa Żeglarska bliżej finału

2017-09-11
Polska Ekstraklasa Żeglarska
Polska Ekstraklasa Żeglarska bliżej finału
Foto: Polska Ekstraklasa Żeglarska

Pierwszy dzień walki o tytuł mistrza Polski za nami. W Szczecinie trwa finałowa odsłona Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Dzisiejszy dzień należał do załogi Yacht Club Sopot, ale pozycję lidera klasyfikacji ogólnej utrzymuje Jacht Klub Kamień Pomorski. Znakomity występ zaliczyła także załoga Szymona Jabłkowskiego z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.

To był dzień pełen wrażeń. Żeglarze mogli liczyć na zróżnicowane warunki wiatrowe, kiedy to pierwsze starty zaczynały się w słabym wietrze, a regaty kończyli bez spinakerów ze względu na zbyt silne powiewy. 

- Najtrudniejszy wyścig to był ten, kiedy płynęliśmy bez spinakerów. Ten wyścig był taki najbardziej ciasny, najbardziej równy, bo wszystkie łódki blisko siebie płynęły, w zasadzie do ostatnich metrów walczyliśmy o zwycięstwo i udało się w tym wyścigu wygrać – mówi Rafał Sawicki, sternik Yacht Club Sopot.

Tym samym po pierwszym dniu wyścigów załoga utrzymuje pozycję lidera, przybliżając się do zdobycia tytułu najlepszej załogi Polskie Ekstraklasy Żeglarskiej. Znakomity występ zaliczyła dziś także załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.

- Dla nas to świetny dzień, skończyliśmy na drugim miejscu z niedużą stratą do pierwszego. Najważniejsze żebyśmy byli jutro 3 miejsca przed Szczecinem, co jest do zrobienia. Brakuje nam tego w punktacji generalnej w awansie do Ligi Mistrzów – mówi sternik OKŻ Szymon Jabłkowski.

Załoga od początku sezonu zrobiła znakomite postępy.

- My zaczęliśmy od bardzo słabego występu w Sopocie, gdzie skończyliśmy na przedostatnim miejscu i po tym słabym początku było już tylko lepiej. Mieliśmy 4 miejsce w Świnoujściu, 3 w Gdyni i mam nadzieję, że będziemy to kontynuować. Ten pierwszy występ w Sopocie odebrał nam możliwość walki o medale, ale stawka nadal jest dla nas wysoka – dodaje Jabłkowski.

Niedzielne wyścigi rozstrzygną, która załoga zdobędzie tytuł mistrza Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. fot. Polska Ekstraklasa ŻeglarskaŻeglarze będą ścigać się na 6 jednakowych jachtach – TOM28. 

W niedzielę żeglarze ponownie wyjdą na wodę około 10:00, a wręczenie nagród przewidziane jest na godzinę 15:00.

Adres bazy regat: Centrum Żeglarskie ul. Przestrzenna 19-21 w Szczecinie


Regaty będzie można śledzić na żywo dzięki systemowi SAP Sailing Analitics na stronie www.sapsailing.com


Wyniki dnia

  1. Yacht Club Sopot – 11 pkt
  2. Olsztyński Klub Zeglarski – 16 pkt
  3. Jacht Klub Kamień Pomorski – 22 pkt
  4. PMT TZR Szczecin – 23 pkt
  5. MOS Iława – 25 pkt
  6. Legia Warszawa – 27 pkt
  7. YC Sztag AWF Katowice – 32 pkt
  8. JKM Gryf Gdynia – 36 pkt
  9. PZKS DZYGIT – 37 pkt
Recencje książek żeglarskich