MENU

Omega - Memoriał Juliusza Sieradzkiego zakończony

2021-08-25
Omega - Memoriał Juliusza Sieradzkiego zakończony
Foto Szymon Sikora

W dniach 20-22.08 w Pucku odbyły się wyjątkowa impreza: regaty o Memoriał Juliusza Sieradzkiego, trzecia tegoroczna eliminacja PORTA Pucharu Polski w klasie Omega. Zawody były poświęcone pamięci legendarnego już żeglarza i zarazem konstruktora popularnej Omegi, przez większość życia związanego z Pomorzem.
Na starcie stanęły 44 załogi – 23 we flocie Sport i 21 we flocie Standard. Regaty zaplanowano na 3 dni i 12 biegów. Dzięki znakomitej pogodzie udało się rozegrać aż 11 wyścigów, a do rozpoczęcia procedury do ostatniego startu Komisji Sędziowskiej zabrakło dosłownie kilku minut. Przez całe 3 dni pogoda rozpieszczała zawodników. Umiarkowany wiatr, w sobotę dochodzący do nawet 5B zagwarantował znakomite ściganie i mnóstwo emocji.

We flocie Standard zawody zdecydowanie wygrała załoga Jędrzeja Charłampowicza z Bartoszem Machem i Maciejem Skibą w składzie, reprezentująca Yacht Club REWA, uzyskując aż 14 punktów przewagi. Po pierwszym dniu rywalizacji zdecydowanym liderem w tej flocie, po wygraniu aż 3 z 4 wyścigów była załoga Radosława Stachurskiego (Mateusz Kaczmarowski, Joanna Pestyk) z KSW Fregata Pogoria 1. W kolejnych dniach musieli oni jednak uznać wyższość załogi z Pomorza. Na 3 miejscu zawody ukończyli aktualni liderzy rankingu w Standardzie – Grzegorz Bitner, Jarosław Bitner i Daniel Suchobieski (Bitnair Nowa Sól).

Podobnie jak w Standardzie, we flocie Sport zwycięzcy zdystansowali konkurencję. Reprezentująca zespół PG Racing załoga w składzie Marcin Styborski, Dawid Płotka i Maciej Chatłas wygrała aż 7 biegów, ani razu nie wypadając z czołowej „czwórki” w pozostałych startach. Za to za ich plecami walka o kolejne stopnie podium rozstrzygnęła się dopiero na mecie ostatniego wyścigu. Startująca do tego biegu z pozycji vice lidera załoga BORA Racing (Daniel Sokołowski, Mieszko Mórawski, Piotr Inglot) zaliczyła niestety potknięcie i wobec wygranej Kamila Ortyla (Orlen Vector Racing, w składzie z Marek Gozłowski, Barłomiej Banasik) musiała pogodzić się miejscem na najniższym stopniu podium z różnicą zaledwie jednego punktu…

Oprócz zmagań na wodzie Organizatorzy regat zadbali o piękną oprawę i atrakcje także dla kibiców. Starty do wszystkich biegów można było śledzić na żywo na telebimie lub podziwiać z tarasu na dachu specjalnie sprowadzonej naczepy. A oprawa piątkowego wieczoru, ze zdjęciami Szymona Sikory z muzyką w tle zapewne wielu osobom zapadnie na długo w pamięci.

Zakończenie regat swoją obecnością uświetnili znamienici goście: prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski oraz Grzegorz Białczak, vice prezes Zarządu firmy PORTA Drzwi - sponsora głównego regat i zarazem partnera tytularnego cyklu Pucharu Polski w klasie Omega.
 

Recencje książek żeglarskich