MENU

Rusza Puchar Polski Omegi

2023-04-17
Rusza Puchar Polski Omegi

Tuż przed tegoroczną majówką, w dniach 22-23 kwietnia na wodach Jeziora Duże Żnińskie rusza kolejna edycja Pucharu Polski w żeglarskiej klasie Omega. W Żninie ścigaliśmy się już w zeszłym roku. Impreza była niezwykle udana, 2 dni naprawdę solidnego ścigania zostawiły mnóstwo ciepłych wspomnień. Ale nie da się tu też nie wspomnieć o samym miejscu, które było (i będzie już za kilka dni) gospodarzem naszych regat – Cukrownia Żnin.

Ten niesamowity, wielokrotnie nagradzany przykład udanej rewitalizacji dawnych terenów przemysłowych sam w sobie jest znakomitym powodem, żeby przyjechać do Żnina, a przy okazji pokibicować naszym zmaganiom. Organizatorem tegorocznej inauguracji sezonu Omegi - Arche Cukrownia Cup - będzie AZS WSG MOS ŻNIN, w współpracy z samorządem żnińskim i właśnie Starą Cukrownią.

Puchar Polski Omegi to popularny cykl regatowy, rozgrywany na akwenach całego kraju. Rozgrywany jest na popularnych i znanych wszystkim Omegach, choć należy tu zwrócić uwagę na fakt, iż współczesne regatowe Omegi bardziej przypominają popularne 470tki czy inne konstrukcje stricte regatowe niż pamiętane przez wielu turystyczno-szkoleniowe jednostki z dawnych lat. Regaty Omegi przyciągają co roku mnóstwo zawodników o najróżniejszym doświadczeniu – od zupełnych amatorów, po byłych zawodników szukających po zakończeniu kariery możliwości dalszego ścigania na szybkich, wymagających, ale równocześnie przystępnych łódkach. Ważny jest tu także fakt, że rywalizacja obydwa się w dwóch flotach – Sport i Standard. Dzięki temu „próg wejścia” jest ustawiony na bardzo przystępnym poziomie, a równocześnie jest tu także miejsce dla naprawdę solidnego ścigania i podnoszenia swoich umiejętności regatowych.Od kilku lat klasa kładzie ogromny nacisk na poziom sportowy, ale także na jakość organizacji swoich imprez. Zawodnicy bardzo cenią współpracę z doświadczonymi i uznanymi sędziami, sprawne ekipy obsługujące trasę regat czy też wdrażanie nowinek technicznych takich jak system Upwind24 do obsługi administracyjnej zawodów. Oczywiście każde regaty to nie tylko ściganie, ale też wspólnie spędzany czas, zarówno zawodników, jak i osób towarzyszących, sympatyków, kibiców. Stąd dbałość o dobre przygotowanie zaplecza, czas na integrację czy (w miarę możliwości) atrakcje dla najmłodszych.

W rozpoczynającym się właśnie sezonie zaplanowano 7 imprez zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Jak co roku, najważniejszą imprezą sezonu będą Mistrzostwa Polski, które w tym roku zostaną rozegrane w Dąbkach k. Darłowa. Cały kalendarz imprez, a także więcej informacji znajdziecie na stronie www.klasaomega.pl oraz na profilach klasy na Facebook i Instagram.
Tymczasem – już 22 kwietnia zapraszamy do Żnina. Naprawdę warto!!

Partnerzy regat Arche Cukrownia Cup

Stara Cukrownia

Gmina Żnin

Powiat Żniński

Kujawsko – Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski

Partnerzy Pucharu Polski w klasie Omega

Mine Master

Instal Pro


 

 

Recencje książek żeglarskich