MENU

Jeziorsko po raz pierwszy !

2016-07-28
Jeziorsko po raz pierwszy !

Fot. Bartosz Modelski

Po prawie miesięcznej przerwie od regat w Augustowie wraca Puchar Polski w klasie Omega. W międzyczasie mieliśmy okazję emocjonować się rywalizacją w Mistrzostwach Polski Omega w formule meczowej.

Meczowy Puchar Polski

W tym roku regaty w ramach Meczowego Pucharu Polski rozegrane zostały w dniach 25 - 26 czerwca w Złotej Górze k. Kartuz. Zasady rywalizacji meczowej różnią się od tradycyjnych zawodów flotowych. Format regat ma charakter „pojedynków jeden na jeden” – najpierw w systemie każdy z każdym, a później w systemie pucharowym (zwycięska załoga przechodzi dalej, natomiast przegrany odpada). Z zaproszenie do regat skorzystało osiem załóg, które przystąpiły do rywalizacji. Warunki pogodowe podczas weekendu były dość zmienne, sędziowie dokonywali wielu przerw, jednak przeprowadzone zostały wszystkie zaplanowane wcześniej wyścigi. Wyniki rywalizacji dla wielu były zaskakujące. Podczas półfinałów odpadły faworyzowane załogi Małeckiego (obrońcy tytułu) i Micewicza, a do finału awansowali Tarasiuk i Banesewicz. W decydującym starciu lepsza okazała się ekipa Tarasiuka i to ona, po raz pierwszy w karierze, zdobyła tytuł Meczowego Mistrza Polski w klasie Omega

Regaty Pucharu Polski w Ostrowie Warckim

Po krótkiej przerwie i regatach meczowych wraca rywalizacja w ramach flotowego Pucharu Polski. Pierwszy raz klasa Omega zawita do Ostrowa Wareckiego w gminie Warta. Akwenem regat będzie  Zalew Jeziorsko. Akwen ten jest największym zbiornikiem wodnym w województwie Łódzkim i stanowi idealne miejsce do rozgrywania regat. Duży, otwarty zalew pozwala na precyzyjne ustawienie tras. Brak naturalnych przeszkód na brzegach zapewnia stabilny kierunek wiatru i optymalne warunki do ścigania. Niewątpliwą zaletą jest niedawno otwarty port jachtowy, zapewniający infrastrukturę niezbędną do rozegrania zawodów i znakomite warunki do śledzenia rywalizacji dla kibiców.

Rywalizacja w Ostrowie Wareckim odbędzie się w dniach 8, 9 i 10 lipca. Pierwszy dzień zwyczajowo już przeznaczony zostanie na działania formalne związane z rejestracją uczestników. Drugiego rozpocznie się rywalizacja na wodzie. Pierwszy start zaplanowano na godzinę 11.00. Oprócz rywalizacji żeglarzy odbędzie się również maraton pływacki. Wieczorem zaplanowanych jest kilka wydarzeń kulturalnych, m.in. koncerty. Pierwszym zespołem na scenie będzie „Kapela z Warty”, która rozpocznie występ o godzinie 18:00. Kolejno usłyszymy żeglarskie szanty w wykonaniu Dominiki Żukowskiej oraz Andrzeja Koryckiego. Koncertować będzie również Klaudia Pawlak, po której wystąpi zespół Cliver. Sobotnie regaty zakończy o godzinie 23.00 pokaz laserowy.

W drugi dzień rywalizacji poznamy zwycięzców tej odsłony Pucharu Polski. Regaty na wodzie zaczną się o godzinie 10:00 i potrwają do godziny 14:00, Uroczysta dekoracja zwycięzców i zakończenie regat zostały zaplanowane na godzinę 16:00. Oprócz rywalizacji pucharowej, rozegrane zostaną wyścigi w klasach T-1, T-2, katamaran, Omega Turystyczna, Sigma Active, Open. Cały cykl zawodów nosi nazwę regat o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko i organizowany jest już po raz dwudziesty drugi.

Mistrzostwa Polski już w lipcu

Nadchodzące regaty to ostatnie zawody pucharowe przed najważniejszą imprezą sezonu dla floty Omegi, czyli Mistrzostwami Polski. Regaty odbędą się w dniach 28-31 lipca w nadmorskim Pucku. Na starcie spodziewać się można całej krajowej czołówki. Faworytami na pewno będą obecni liderzy Pucharu Polski, załoga Vector Sails Kamila Ortyla (Omega Sport) i ENEXIO Dariusza Bałazego.

Terminarz regat Klasy Omega w sezonie 2016:

  • Puchar Polski Klasy Omega, miasto: Jeziorsko, data: 9 – 10 lipiec,
  • Mistrzostwa Polski, i Puchar Juliusza Sieradzkiego, miasto: Puck, data: 28 – 31 lipiec
  • Puchar Polski Klasy Omega, miasto: Miedwie, data: 20 – 21 sierpień
  • Puchar Polski Klasy Omega, miasto: Zegrze, data: 3 – 4 wrzesień
  • Finał Pucharu Polski Klasy Omega, miasto: Myślibórz, data: 8 – 9 październik
Recencje książek żeglarskich