MENU

Eliminacje do Ekstraklasy Żeglarskiej w Sopocie!

2019-07-22
Ekstraklasa Żeglarska
Eliminacje do Ekstraklasy Żeglarskiej w Sopocie!
Foto: Gwidon Libera

Już w ten weekend powrócą emocje towarzyszące rozgrywkom Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsze regaty sezonu 2019 odbędą się w Sopocie i będą kwalifikacjami do Ekstraklasy. Najlepsze 4 załogi dołącza do elitarnej ósemki załóg w Ekstraklasie, pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi. Organizatorzy zapraszają na molo w Sopocie lub przed ekrany komputerów, gdzie będzie można oglądać regaty na żywo. Na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej prowadzona będzie relacja z wyścigów, z komentarzem, wywiadami oraz analizami po regatach.
Już w piątek, 12 klubów z całej Polski rozpocznie treningi bezpośrednio poprzedzające sobotnie starty. Wśród nich zobaczymy bardzo kilka bardzo uznananych w żeglarskim świecie nazwisk. Po raz pierwszy w historii Ligi zobaczymy na linii startu pełną damską załogę z Jacht Klub Stoczni Gdańskiej pod kierownictwem Mai Remizowicz. Na swoim domowym akwenie będzie się ścigała załoga Rafała Sawickiego z Yacht Club Sopot, czyli pierwsi zwycięzcy Ligi w roku 2015! Odyssey Sailing Club wystawią drugą załogę i obok Jacka Turczynowicz, sternikiem będzie Bartłomiej Wójciak. Debiut w Lidze będziemy też obserwować w wykonaniu młodej załogi Yacht Club Gdańsk Krzysztofa Małeckiego z teamu HRMRacing. W nowym składzie załoga już od stycznia przygotowywała się do eliminacji. To będzie również pierwszy start dla takich klubów jak Jacht Klub Między Żaglami (Radek Żurek), UKS Albatros Wolin (Damian Jaskulski), a także RKS Lasery Zagrze (Konrad Berezowski). Za wszelką cenę o zwycięstwo będzie walczyła natomiast Giżycka Grupa Regatowa – pod kierownictwem Marka Stańczyka – która ma już na swoim koncie brązowy medal Ekstraklasy. Wysoko mierzy również Sztorm Grupa, której sternik Piotr Małecki wygrał zeszłoroczną edycję Ekstraklasy w składzie z Szymonem Jabłkowskim, więc zakwalifikowanie się do „szczęśliwej” dwunastki jest planem minimum. Na akwenie pojawią się jeszcze takie kluby jak KS Iskra AMW Gdynia, w dwóch odsłonach, jedna załoga z Pawłem Czoczysem na sterze, druga z utytułowanym wracającym po długiej przerwie Wojciechem Myśliwcem, a także Tomasz Feret i reprezentacja nowego klubu SKŻ Powidz.
Regaty odbędą się w Sopocie w bezpośredniej bliskości mola, na końcu którego w Marinie Sopot zlokalizowana będzie baza regat, gdzie prowadzony będzie komentarz dla kibiców oraz wizualizacja przebiegu walki na monitorach z użyciem systemu GPS
Wszystkie wyniki i klasyfikacja generalna jest dostępna na stronie www.ligazeglarska.pl .
Rywalizację można śledzić na żywo i analizować w internecie na platformie SAP Sailing Analitics:  https://polishleague2019.sapsailing.com
Relacja live video na profilu https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

Regaty odbywały się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Sopocie będzie to flota 6 jachtów Delphia24. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting z Sopotu.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.
 

Recencje książek żeglarskich