MENU

Ekstraklasa przed próbą generalną!

2021-08-13
Ekstraklasa przed próbą generalną!
Foto: Gwidon Libera

Po pierwszej połowie sezonu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegranej na morskich akwenach Sopotu i Gdyni, zawodnicy przenoszą się na słodkie wody. W dniach 14-15 sierpnia trzecią rundę rozgrywek o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ ugości Szczecin. Poprzednie rundy trzymały w napięciu do ostatnich wyścigów, więc i teraz kibice spodziewają się pasjonującej rywalizacji.
Podczas pierwszej rundy rozgrywanej w Sopocie walka toczyła się o wszystkie miejsca poza pierwszym. Będący wówczas w znakomitej formie Yacht Club Gdańsk zdemolował rywali wygrywając z dziesięciopunktową przewagą. Gdy już wydawało się, że wyłonił się faworyt do zdobycia Mistrzostwa, druga runda została zdecydowanie, choć nie bez problemów, wygrana przez Olsztyński Klub Żeglarski. W klasyfikacji generalnej przewaga załogi z Gdańska nad OKŻ stopniała do jednego punktu, a tylko trzy traci do lidera broniący tytułu Yacht Klub Polski Gdynia.
To między tymi klubami można spodziewać się zaciętej rywalizacji o miejsca na podium, chociaż w poprzedniej rundzie błysnęła załoga Legii Warszawa, która rzutem na taśmę wskoczyła na podium wyprzedzając załogę z Gdyni prowadzoną przez Rafała Sawickiego. Przebłyski miały również załogi Politechniki Gdańskiej oraz Pogoni Szczecin, która na domowym akwenie może pokusić się o walkę o podium. Być może przebudzą się wreszcie zawodzące w tym sezonie załogi Giżyckiej Grupy Regatowej i Sztorm Grupy.
Połowa sezonu to zwykle czas transferów. Najciekawszym z nich jest zmiana na pozycji sternika w załodze AZS Politechniki Gdańskiej. Aleksa Michalskiego, który zajmie pozycję taktyka, zastępuje Marcin Styborski. Legia Warszawa postawiła na sprowadzenie Tobiasza Zajączkowskiego, a Sztorm Grupa dodaje do swojego składu Agnieszkę Łapińską. W ostatnim momencie przed startem problemy kadrowe dotknęły YKP Gdynia. Nieobecnego taktyka Oskara Ślezionę zastąpi Przemysław Zagórski. Załoga Yacht Clubu Gdańsk prowadzona przez Krzysztofa Małeckiego jako jedyna z liderów nie zdecydowała się na zmiany w składzie.
W tle walki o tytuły i medale Mistrzostw Polski będzie toczyć się walka o punkty które pozwolą utrzymać się w Ekstraklasie i uchronić przed relegacją do 1 Ligi na kolejny sezon. Po tej rundzie będzie już wiadomo, komu z 8 zagrożonych w tej chwili klubów udało się odskoczyć strefy spadkowej. Spadają ostatnie 4 załogi w rankingu generalnym po 4 rundach.
Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie na jeziorze Dąbie Małe. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16 a baza regat będzie umiejscowiona tradycyjnie w Centrum Żeglarskim.

Ranking Ekstraklasy po dwóch rundach:

 1. Yacht Club Gdańsk – 35 pkt
 2. Olsztyński Klub Żeglarski – 34 pkt
 3. Yacht Klub Polski Gdynia – 32 pkt
 4. Legia Warszawa – 26 pkt
 5. Pogoń Szczecin – 26 pkt
 6. KS Iskra AMW Gdynia – 25 pkt
 7. Giżycka Grupa Regatowa – 25 pkt
 8. AZS Politechnika Gdańska – 24 pkt
 9. Sztorm Grupa Warszawa– 19 pkt
 10. JK Między Żaglami Warszawa – 18 pkt
 11. Yacht Club Sopot – 18 pkt
 12. Stowarzyszenie PPJK – 12 pkt
 13. Sport Vita Ski&Sail Gliwice – 11 pkt
 14. Odyssey Sailing Club  Warszawa – 11 pkt
 15. KW Garland Gliwice – 8 pkt
 16. PŻKS Dżygit Białystok – 8 pkt
 17. UKS Albatros Wolin – 7 pkt
 18. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 3 pkt

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich