MENU

Puchar świata w żeglarskim match racingu po raz 14. w Sopocie

2017-08-03
Sopot Match Race
Puchar świata w żeglarskim match racingu po raz 14. w Sopocie

Sopot, 31 lipca 2017 r. – W dniach 2 – 6 sierpnia 2017 roku na wodach wokół sopockiego mola odbędą się 14. regaty Sopot Match Race. Będą drugą odsłoną nowego regatowego cyklu Match Race Super League, zaliczanego do klasyfikacji żeglarskiego pucharu świata Match Race Super League to w ciągu 5 miesięcy 8 prestiżowych imprez na 4 kontynentach:

 • Match Race Germany
 • Sopot Match Race
 • Air Calin Match Racing Cup
 • Chicago Grand Slam
 • Ekaterinburg Cup
 • Oakcliff International
 • ACI Croatia Cup
 • New Zealand Match Racing Championship

Match Race Super League to nowy cykl regat o zasięgu globalnym. Jednocześnie inicjatywa skupiająca uznanych organizatorów regat, mająca na celu powrót do klasycznej formy regat w formule match racing na jachtach jednokadłubowych. Match Race Super League jest wspierana przez organizacje żeglarskie: międzynarodowe World Sailing, ISAF International Sailing Federation, The Match Racing Association oraz krajowy Polski Związek Żeglarski. Inauguracja cyklu miała miejsce w trakcie czerwcowych jubileuszowych 20. regat Match Race Germany. Regaty Sopot Match Race będą drugą eliminacją cyklu. „Włączenie sopockich regat do cyklu Match Race Super League jest świadomą decyzją stawiającą na promocję żeglarstwa w tradycyjnym wydaniu – pojedynków jeden na jednego, rozgrywanych na jachtach jednokadłubowych, dających załogom możliwość wykazania się pełnią umiejętności technicznych, taktycznych, załogowych i sportowych” – mówi Przemysław Tarnacki, pomysłodawca i współorganizator regat. „Po dwóch latach flirtowania z jachtami wielokadłubowymi, tegoroczne sopockie zawody są symbolicznym powrotem do korzeni naszej dyscypliny pod szyldem współtworzonej przez nas nowej inicjatywy żeglarskiej. Chcemy utrzymać status najważniejszego, międzynarodowego, cyklicznego projektu żeglarskiego w Polsce” – dodaje Tarnacki.

Lista startowa:

 1. Łukasz Wosiński (POL)
 2. Patryk Zbroja (POL)
 3. Dejan Presen (SLO)
 4. Vladimir Lipavsky (ROS)
 5. Przemysław Tarnacki (POL)
 6. Karol Jabłoński (POL)
 7. Alexey Nikolaev (RUS)
 8. Toby Austin-Fraser (NZL)

Widowiskowa żeglarska formuła match racing, ta sama formuła, w której rozgrywana jest m.in. jedna z najważniejszych imprez w światowym żeglarstwie – regaty Pucharu Ameryki. Match racing to klarowne dla widzów, nawet tych nieznających żeglarskiego rzemiosła, pojedynki "jeden na jednego".

Dziennie odbędzie się około czterdziestu 20-minutowych, pasjonujących wyścigów, rozegranych na dystansie zbliżonym do połowy długości sopockiego mola.
Rywalizację zawodników obserwować będzie można zarówno bezpośrednio z wody, z jednostek pływających wokół areny regat, jak i z lądu – z trybuny zlokalizowanej w nowej marinie żeglarskiej na końcu mola lub z hotelu Sheraton Sopot oraz przylegającego doń Domu Zdrojowego, w których mieścić się będą biuro regat, strefa zawodników i gości oraz strefa VIP.
Analizę wyścigów wraz z bieżącym komentarzem na żywo prowadzić będą, tradycyjnie jak co roku, Waldemar Heflich, wybitny znawca jachtingu, redaktor naczelny miesięcznika "Żagle", Dominik Życki olimpijczyk w żeglarskiej klasie Star i jednocześnie dziennikarz sportowy oraz Dariusz Urbanowicz, dziennikarz sportowy, znawca jachtingu.

Match racing – dyscyplina sportowa
Match racing to popularna forma żeglarstwa regatowego. W regatach tego typu jachty walczą w wyścigach jeden na jednego – tak jak w Pucharze Ameryki, najważniejszych zmaganiach regatowych świata. Każde regaty rozgrywane w tej formule składają się z rundy round robin – kilkudziesięciu krótkich wyścigów, gdzie zawodnicy rywalizują każdy z każdym. Następnie odbywa się runda pucharowa, do której kwalifikują się już tylko zawodnicy z największą liczbą zwycięstw.
Więcej informacji: www.sopotmatchrace.com

Match Race Super League
Match Race Super League została ustanowiona w 2017 roku pod hasłem: "Let's make Matchracing great again!", jako wspólna marka dla wybranych organizatorów-założycieli cyklu, w celu promocji żeglarskiej formuły match racing. Inicjatywa jest usankcjonowana przez International Match Racing Association (MRA), wspierana przez World Sailing oraz ISAF. Inicjatywa skierowana do ponad 20,000 aktywnych żeglarzy na całym świecie.
Więcej informacji: www.mrsuperleague.org

Recencje książek żeglarskich