MENU

Podsumowanie regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023

2023-07-11
Podsumowanie regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023
Foto: Bartosz Modelski

W ubiegły weekend zakończyły się regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk. Na Zatoce Gdańskiej w ciągu 17 dni ścigało się ponad tysiąc zawodników. Akwen w Górkach Zachodnich nie zawiódł i zapewnił uczestnikom wspaniałe żeglarskie warunki. 

Najlepszy akwen w Polsce?
W tym roku impreza obchodziła swoje 18-ste urodziny i chętnych do żeglarskiego świętowania nie zabrakło, przybyło aż 1012 zawodników na 727 łodziach! Zarówno organizatorzy, Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Górki Zachodnie, jak sponsor tytularny Energa z Grupy Orlen mają powody do zadowolenia.

- Górki Zachodnie w Gdańsku to jeden z najlepszych akwenów w Polsce. Często tu wracamy na treningi i super się tu pływa. Jest bardzo różnorodnie - można spotkać potężne fale, a innym razem zupełnie płaską wodę od lądu. – chwaliły warunki do żeglowania zawodniczki z klasy 29-er, Antonina Ołowiak i Agata Gabrysiak z Nauticus YC Olsztyn.

Regaty dla każdego
Różnorodnie na ENERGA NORD CUP Gdańsk było nie tylko jeśli chodzi o pogodę. Podczas bardzo udanych regat ścigały się zarówno małe, jednoosobowe łódki, jak i duże morskie jednostki. Odbywały się przybrzeżne, krótkie wyścigi jak i wymagające, długodystansowe zmagania.

- W tym roku gościliśmy zawodników z Polski, z Czech, Litwy, Łotwy, Grecji, Cypru, Wielkiej Brytanii, USA a nawet z Chin! – wyliczał Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. – Cieszymy się, że żeglarze lubią wracać na ENERGA NORD CUP Gdańsk. Dla najmłodszych jest to niepowtarzalna okazja do zmierzenia się z morskimi warunkami i podziwiania starszych kolegów. Doświadczonym żeglarzom gwarantujemy solidny trening i możliwość rywalizacji na świetnym poziomie.

W sumie podczas 17 dni rozegranych zostało 166 wyścigów w 23 klasach. Zwycięzcy zawodnicy odebrali 274 pucharów i 24 medale Mistrzów Polski. Odbyły się Mistrzostwa Polski klasy Słonka, Długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie Delphia 24 OD oraz Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Double Handed. Obsługę wydarzenia zapewniło 48 osób z teamu organizacyjnego.

Pełen wachlarz warunków
Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 rozpoczął się przy słabym wietrze i jachty morskie rozpoczęły rywalizację na spokojnie podczas długodystansowego Orvaldi B8 Race.
Na dystansie 122 mil morskich wystartowało 19 załóg, w tym 10 załóg dwuosobowych. W kategorii ORC A zwyciężył jacht Oceanna, a w kategorii ORC B Double Scotch, który był także pierwszy w kategorii Double Handed. Kategorię Open wygrał jacht Eveline. Orvaldi B8 Race był także częścią Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC Double Handed. Mistrzem Polski ORC DH został jacht Czarodziejka z Tomaszem Konnakiem za sterem.

Bardzo licznie na starcie ENERGA NORD CUP Gdańsk stawiła się w tym roku klasa ILCA. Udział w rywalizacji w klasach ILCA 7, 6 i 4 wzięło 200 zawodników i zawodniczek z 9 krajów.

– To moje 7 regaty NORD CUP z rzędu, 5 razy już stanąłem na podium i teraz po raz trzeci udało mi się wygrać. – cieszył się po odebraniu nagrody za 1 miejsce w klasie ILCA 7 Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa) – Bardzo podobała mi się ta edycja, bo był cały przekrój warunków wiatrowych; od bardzo silnego wiatru do bardzo słabego, kiedy to wyścigi były przerywane. Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu w tych regatach było równe pływanie zarówno przy silnym jak i słabym wietrze.

Ścigali się z pomysłodawcą wyścigu
Zawodnicy klas 420 i L'Equipe zaczęli regaty nieśpiesznie ze względu na brak wiatru, deszcze i burze, natomiast trzeciego dnia zaplanowanych wyścigów wiało już tak mocno, że trzeba się było zmobilizować, żeby dotrwać do końca. W ten sam weekend odbywał się równolegle Pantaenius NORD CUP Classic dla jachtów morskich w klasach Open, ORC i KWR oraz Długodystansowe Mistrzostwa Polski w klasie Delphia24 OD, które wygrał jacht 2Fast4You ze skipperem Piotrem Mańczakiem.

W ramach rywalizacji Pantaenius NORD CUP Classic jachty morskie wystartowały w długodystansowym wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. W tym roku wziął w nim udział także sam pomysłodawca idei rywalizacji łączącej wiele klas żeglarskich, Mateusz Kusznierewicz. Relację z wyścigu na jachcie Aspire, którym płynął wraz z załogą i skipperką Magdą Kwaśną, można zobaczyć tutaj https://www.facebook.com/NORDCUP/videos/1285198958767463.
Pierwsza na mecie w Bursztynowym Pucharze Neptuna, podobnie jak w Orvaldi B8 Race, zameldowała się załoga Sailing Factory ze skipperem Jackiem Chabowskim.

Najmłodsi jak zwykle najdzielniejsi

W tym roku podczas VECTOR SAILS CUP na wody Zatoki Gdańskiej wypłynęły 292 Optimisty. Morskie warunki w Gdańsku dla wielu z najmłodszych żeglarzy są nie lada wyzwaniem. Zmienny i porywisty wiatr, duża fala i niespodziewane szkwały sprawiły zawodnikom sporo kłopotów, ale też dużo frajdy. Samo ukończenie wyścigów przy takich warunkach to powód do zadowolenia, a osiągnięcie dobrego wyniku w takiej flocie to podwójny sukces. Po zakończeniu regat i wręczeniu trofeów rozlosowano dodatkowe żagle od Vector Sails oraz torby od Code Zero.

Ostatni weekend regat
W ostatnich dniach regat odbyły się Mistrzostwa Polski klasy Słonka oraz rywalizacja w klasach 29er, 49erFX i 49er. Mistrzami Polski w klasie Snipe zostali Jan Sibilski i Bartosz Napierała z ŻLKS Poznań.
Dla wymagających klas olimpijskich 49-er i 49er FX weekendowe wyścigi w Górkach Zachodnich były szybkim przygotowaniem do Mistrzostw Świata, które odbędą się za dwa tygodnie w Niemczech. Kadra juniorska przyjechała do Gdańska z trenerami, trenowali precyzję i szybkość pokonania trasy.

Nagroda dla wyjątkowego zawodnika
Od 2013 roku na koniec regat NORD CUP wręczane także wyróżnienie dla najlepszej załogi lub zawodnika w całych regatach. Jest to nagroda uznaniowa, dla wyjątkowych żeglarzy. W tym roku komisja postanowiła przyznać nagrodę ufundowaną przez Helly Hansen Mikołajowi Łobodzie pływającemu w klasie Open Skiff. Mikołaj, młody, bo zaledwie czternastoletni żeglarz, otrzymał ją za spektakularne wyniki sportowe. Podczas wyścigów pokonał 48 łódek wygrywając ze swoimi starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami.

Posprzątali dla środowiska
Żeglarze rywalizowali nie tylko na wodzie! W pięciu etapach konkursu EKO LIGA ENERGA NORD CUP Gdańsk wzięło udział 85 uczestników. W słusznym celu zebrali ponad 4000 litrów (4 kontenery) zebranych odpadów zalegających na plaży i w okolicznych lasach Górek Zachodnich. Dzięki sponsorowi konkursu Helly Hansen najbardziej wytrwali otrzymali nagrody w postaci czapeczek. Jeden najszczęśliwszy z najlepszych zbieraczy otrzyma deskę SUP ufundowaną przez Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów.

- Cieszymy się, że pogoda dopisała. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział, sponsorom za wsparcie i gratulujemy zwycięzcom!– mówił podczas zakończenia regat Tomasz Sawukinas, sędzia główny. – Zapraszamy za rok!

Szczegółowe wyniki regat można znaleźć na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2023/results

Zapraszamy na:
Youtube:  https://www.youtube.com/user/NordCupTV/videos
Instagram: https://www.instagram.com/energa_nord_cup_gdansk/
Facebook: https://www.facebook.com/NordCup
Stronę https://www.nordcup.pl
 

Recencje książek żeglarskich