MENU

1 Liga znów zaskakuje

2022-08-23
1 Liga znów zaskakuje
Foto: Gwidon Libera

Powrót Łukasza Wosińskiego do Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończył się zgodnie z oczekiwaniami. Dowodzona przez niego załoga HRM Racing pewnie zwyciężyła w trzeciej rundzie 1 Ligi. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej powiększyła załoga Rockstars Racing.

Trzecia runda 1 Ligi rozpoczęła się od silnego wiatru i stromej, krótkiej fali, która sprawiała problemy większości załóg. Po trzech pierwszych flightach prowadziła załoga Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, która nie miała zamiaru zwalniać tempa po zdobyciu podium w Gdyni. Ponownie od problemów rozpoczęła załoga Lubelskie YKP Lublin. Zwycięzcy pierwszej rundy na początku regat zaliczyli jedno siódme miejsce oraz falstart i przez moment znajdowali się nawet w drugiej połowie stawki. Na wysokim poziomie swoje pływanie utrzymywały załogi Rockstars Racing oraz HRM Racing, do której w roli sternika dołączył trener Łukasz Wosiński. Świetnie rozpoczęły pierwszy dzień załogi walczące o awans do Ekstraklasy – Polsporty Sailing oraz Kościański Klub Żeglarski.

Warunki pierwszego dnia dla niektórych załóg okazały się zbyt trudne. Fatalny dzień zaliczyła załoga Interdoor UKS Navigo, która tym samym pozbawiła się szans na przyszłoroczną Ekstraklasę. Kolejne regaty nie szły też po myśli załogi Slava Racing, która znów plasowała się w połowie stawki, co nie zadowalało ich ambicji. Po zmianach w składach Ocean Challenge Yacht Club i Grupa Regatowa Powidz poradziły sobie dużo gorzej niż w poprzedniej rundzie.

Sobotnie wyścigi trwały do tak późna, że niedzielne wyścigi okazały się sprawdzianem z regeneracji. Drugiego dnia trasa była ciekawsza, ponieważ pojawiły się zmiany w sile i kierunku wiatru. W tych warunkach załoga HRM Racing nie pozostawiła rywalom złudzeń kończąc regaty serią czterech wygranych wyścigów. O drugą pozycję powalczyły załogi Rockstars Racing oraz Polsporty Sailing. Ostatecznie srebro przypadło liderom klasyfikacji generalnej, a Polsporty zadebiutowały na podium z brązowymi medalami. Po niedzielnym przebudzeniu czwarte miejsce zajęła załoga Lublelskie YKP Lublin, a na piąte miejsce w ostatnim wyścigu regat spadła załoga Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, mimo wszystko potwierdzając dobrą dyspozycję.

W klasyfikacji generalnej Rockstars Racing prowadzi z przewagą 6 punktów nad załogami HRM Racing oraz Lubelskie YKP Lublin. Te trzy załogi mogą być prawie pewne awansu do Ekstraklasy. Faworytem do zajęcia czwartego miejsca, ostatniego pozwalającego na awans, jest załoga Jacka Puchniarza, ale kolejny dobry występ ze strony Kościańskiego Klubu Żeglarskiego może wywrzeć dużą presję na Polsporty Sailing.

Pomimo zdecydowanie lepszej żeglugi niż w pierwszej połowie sezonu, Lasery Zegrze oraz Etisoft 2KMM Sailing Team nie wyrwały się ze strefy spadkowej. Kolejnymi załogami zagrożonymi spadkiem są UKS Albatros Wolin oraz Grupa Regatowa Powidz. PŻKS Dżygit Białystok oraz Marina Niesulice mają zapas 4 i 3 punktów nad strefą spadkową i podczas ostatniej rundy nie mogą sobie pozwolić na słabszy dzień.

Finał 1 Ligi odbędzie się w Warszawie w dniach 17-18 września. Na wodach Zalewu Zegrzyńskiego poznamy awansujących do Ekstraklasy oraz spadkowiczów do 2 Ligi.

Wyniki trzeciej rundy 1 Ligi:

 1. HRM Racing – 24 pkt
 2. Rockstars Racing – 31 pkt
 3. Polsporty Sailing – 36 pkt
 4. Lubelskie YKP Lublin – 46 pkt
 5. Stowarzyszenie PPJK – 49 pkt
 6. Kościański Klub Żeglarski – 53 pkt
 7. Yacht Club Sopot 2 – 57 pkt
 8. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 58 pkt
 9. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 59 pkt
 10. KS Marina Niesulice – 61 pkt
 11. Slava Racing – 74 pkt
 12. Ocean Challenge Yacht Club – 79 pkt
 13. Etisoft 2KMM Sailing Team – 80 pkt
 14. Lasery Zegrze – 85 pkt
 15. PŻKS Dżygit Białystok – 88 pkt
 16. UKS Albatros Wolin – 93 pkt
 17. Interdoor UKS Navigo – 94 pkt
 18. Grupa Regatowa Powidz – 109 pkt

Klasyfikacja generalna 1 Ligi po trzech rundach:

 1. Rockstars Racing – 51 pkt
 2. HRM Racing – 45 pkt
 3. Lubelskie YKP Lublin – 45 pkt
 4. Polsporty Sailing – 42 pkt
 5. Kościański Klub Żeglarski – 39 pkt
 6. Stowarzyszenie PPJK – 35 pkt
 7. Yacht Club Sopot – 35 pkt
 8. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 35 pkt
 9. Interdoor UKS Navigo – 32 pkt
 10. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 24 pkt
 11. Ocean Challenge Yacht Club – 24 pkt
 12. Slava Racing – 21 pkt
 13. PŻKS Dżygit Białystok – 19 pkt
 14. MKS Marina Niesulice – 18 pkt
 15. Grupa Regatowa Powidz – 15 pkt
 16. UKS Albatros Wolin – 14 pkt
 17. Etisoft 2KMM Sailing Team – 10 pkt
 18. Lasery Zegrze – 9 pkt

Kibice mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich