MENU

IV dzień MŚ w klasie Micro

2009-09-11
W czwartym dniu Mistrzostw Świata Klasy Micro w Moskwie, rozegrano kolejne 3 wyścigi. Nadeszło załamanie pogody. Przed wyścigami padał deszcz, przez cały dzień wiał silny wiatr – 4 Bf, w porywach do 6 Bf. Sędziowie wybrali alternatywny wariant trasy – trójkąt i śledź.
W dywizji cruiser, wysokie, 4 miejsce utrzymuje POL 55 TOYOTA AUTO ŁÓDŹ Marcina Celmerowskiego. Łódzkiej załodze udało się odrobić stratę punktową do RUS 6. Niespodziewanie jednak, świetnie popłynęła w 3 wyścigach tego dnia inna załoga - RUS 200 Maksima Kuzmina, wyprzedzając Polaków i 2 inne załogi rosyjskie. Postawa Rosjan może przeszkodzić Polakom w zajęciu medalowego miejsca. W silniejszym wietrze odnalazły się w końcu załogi  POL 88 URWIS Tomasza Brzozowskiego, oraz POL 169 HAKUNA MATATA Pawła Bogdana. W trzecim biegu zajęły wysokie pozycje. POL 63 BRANDY Grzegorza Banaszczyka, bardzo dobrze spisuje się w drugim wyścigu, zajmując wysokie, 13 miejsce w wyścigu w klasyfikacji generalnej. Pozwala to na awans na 6 miejsce w klasyfikacji cruiser. Do przodu, na 8 miejsce awansowała też załoga POL 72 mBank Roberta Janiszewskiego. 
W dywizji racer, Mariusz Wandasiewicz na jachcie POL 68 STAVUS, spadł niestety na 5 miejsce. W silnym wietrze, dobrze popłynęła często goszcząca na polskich regatach łotewska załoga LAT 222 Vladimira Smolakovsa, awansując na 2 miejsce. Przed Mariuszem ulokowała się też rosyjska załoga RUS 75 Anatolya Kudristky.
W trzecim biegu tego dnia na ostatnim kursie z wiatrem, wiele jachtów miało kłopoty z żeglugą. Porywisty wiatr w dniu dzisiejszym, spowodował kilka wywrotek i zderzeń jachtów. Francuska załoga FRA 4000 Roberta Humberta zderza się z innym jachtem i traci maszt. Jacht z poważnymi uszkodzeniami nie nadaje się już do żeglugi, Francuzi zakończyli już pechowe regaty. W pierwszym wyścigu, Robert Janiszewski zderza się z niemiecką załogą GER 124 Francisa Marxa. Wina leży po stronie niemieckiej załogi, na szczęście Robert traci jedynie kosz dziobowy.
Na jutrzejszy dzień, zaplanowane są 3 ostatnie wyścigi. 

Marcin Celmerowski
Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro

Wyniki polskich załóg po 8 wyścigach w dywizji  cruiser:

4.    POL 55 TOYOTA AUTO ŁÓDŹ
Marcin Celmerowski (S)
Adriana Konarzewska
Wojciech Moczkowski

6.    POL 63 BRANDY
Grzegorz Banaszczyk (s)
Mikołaj Bobowicz
Bartłomiej Kalinowski

8.    POL 72 mBANK
Robert Janiszewski (s)
Borys Celmer
Jakub Niemirka

11.    POL 192 FORD AUTO BRZEZIŃSKA
Rafał Moszczyński (s)
Natalia Moszczyńska
Krystian Moszczyński

14.    POL 169 HAKUNA MATATA
Paweł Bogdan (s)
Lewa Wackowska
Maciej Mikołajczyk

17.    POL 88 URWIS
Tomasz Brzozowski (s)
Michał Brzozowski
Aneta Gwarda

21.    POL 80 ALTER EGO
Maciej Grodzki (s)
Maciej Ciężki
Mateusz Grodzki

22.    POL 170 ELO BAZA
Marcin Mazur (s)
Piort Kalwasiński
Marcin Jędrzejewski

24.    POL 52 WIND
Robert Rudziński (s)
Julian Rudziński
Jan Rudziński

25.    POL 161 RYZYKAND
Andrzej Rygielski (s)
Jarosław Weteski
Andrzej Szymaniak

Wyniki polskich załóg po 8 wyścigach w dywizji  racer:

5.    POL 68 STAVUS
Mariusz Wandasiewicz (s)
Katarzyna Głód
Tomasz Makowski

9.    POL 85 BARBA
Leszek Wojnar (s)
Paweł Drobik
Tomasz Kasperczyk

Wyniki polskich załóg po 8 wyścigach w dywizji  proto:

20.    POL 84 IGLOTEX
Łukasz Ołtarzewski (s)
Dariusz Ołtarzewski
Paweł Urban

W klasyfikacji proto i generalnej, prowadzą: 1. RUS 711 Evgenij Neugodnikov, 2. RUS 174 Evgeny Nikiforov, 3. RUS 119 Maxim Taranov. W cruiserach: 1. RUS 110 Gennadiy Svistunov, 2. RUS 121 Dmitry Sudakov, 3. RUS 200 Maksim Kuzmin. W racerach: 1. LAT 328 Girts Berzins, 2. LAT 222 Vladmimirs Smolakovs, 3. RUS 75 Anatoly Kudritsky.
Recencje książek żeglarskich