MENU

Rusza 9 sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej.

2023-05-19
Rusza 9 sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej.
Foto: Gwidon Libera

Regatami Ekstraklasy Polska Liga Żeglarska rozpocznie swój 9 sezon rywalizacji o tytuł Klubowego Mistrza Polski w Żeglarstwie.  W sobotę i niedzielę przy sopockim Molo, 18 zespołów będzie walczyć o pierwsze punkty do rankingu sezonu 2023.

To już kolejny sezon wzrostu uczestników w regatach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Aż 47 klubów rywalizuje na 3 poziomach Ekstraklasy, 1 Ligi i 2 Ligi. Ale tegoroczny sezon Ekstraklasy będzie w ocenie wszystkich uczestników, kibiców i ekspertów najmocniej obsadzonym w historii Ligi. Wszyscy spodziewają się wyjątkowo zaciętej rywalizacji na bardzo wysokim poziomie z uwagi na wyjątkowy skład uczestników, z którego trudno wskazać jednoznacznych faworytów.

Na pewno do ścisłego grona typowanych do zwycięstwa wymieniany jest zespół 3 krotnych triumfatorów Ligi czyli YKP Gdynia pod przewodnictwem Rafała Sawickiego. Obok nich załoga Igora Tarasiuka z Yacht Club Gdańsk i Kuby Pawluka z Sailing Legia Warszawa – medaliści Mistrzostw Polski w sezonach 2021 i 2022. Do tego grona na powinny dołączyć załogi YKP Szczecin Patryka Zbroi wzmocnione srebrną medalistką olimpijską Agnieszką Skrzypulec, SEJK Pogoń Szczecin Tadeusza Kubiaka, WAT Warszawa Wojciecha Myśliwca czy AWFiS Gdańsk prowadzona przez Damiana Pietruszewskiego. Duże wzmocnienie zanotowała załoga Nowy Sztynort GGR kontraktując do załogi Wiktora Plitko braci Krzysztofa i Piotra Małeckich. Ciekawostka będzie forma i poziom beniaminków czyli HRM Racing Kuby Gołębiowskiego (świeżo po wygranych regatach meczowego Pucharu Świata), OnLemon Rockstars Racing od wodzą Aleksa Michalskiego, Lubelskie YKP Lubin Tymona Sadowskiego i Polsporty.pl ze zmienionym składem ze sternikiem Jackiem Puchniarzem. Szczególnie załogi HRM i Rockstars wymieniane są w gronie tych, które powinny włączyć się w walce z czołówką.

Kolejną niewiadomą będzie forma dwóch nowo sformowanych załóg KS AMW Iskra oraz Sztorm Grupa. Obie załogi w tym sezonie wystartują w składach 100% żeńskich pod wodzą odpowiednio Kasi Barabasz i Julii Szmit. Obie załogi są już po pierwszych startach i sukcesach w Women Sailing Champions League, awansując do finału Ligi Mistrzyń.
Warte obserwowania będą załogi Yacht Club Sopot ze znakomitym Tytusem Butowskim za sterem, reprezentacja OKŻ Arka Sendlewskiego, zespół UKS Żeglarz Wrocław Filipa Florka i AZS Politechnika Gdańska prowadzoną przez Patryka Kosmalskiego – wszystkie te załogi do tej pory klasyfikowane w środku stawki, mają potencjał również na wygrywanie wyścigów i sprawienie niespodzianki.

Regaty odbywają się w sobotę i niedzielę tuż przy sopockim Molo, na którego głowicy umieszczona jest baza regat Garden Space wraz z centrum medialnym, sceną i ekranem LED na którym można obserwować rywalizację. Start regat codziennie o 1030. Planowanych jest rozegranie 30 krótkich, 10-12 wyścigów w systemie przesiadkowym na 9 dostarczonych przez organizatora jachtach RS21. Wstęp do bazy regat jest darmowy.

Relację na żywo można będzie oglądać na kanale TV Sportklub oraz na Youtubie na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski
Kibice będą mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: https://polishleague2023.sapsailing.compolishleague2023.sapsailing.com

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Miasto Sopot – gospodarz regat.
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, STBU, Vulcan T&C, Magic Marine, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
 

Recencje książek żeglarskich