MENU

Organica Sailing Team w Puerto Calero.

2009-03-06
Dobiegł końca pierwszy etap zawodów żeglarskich z cyklu RC44 2009. W Puerto Calero  Organika Sailing Team zakończyła regaty na bardzo zadowalającym, piątym miejscu. Doświadczenie sternika jachtu Karola Jabłońskiego od początku regat działało motywująco na zespół i pozwoliło podjąć równorzędną rywalizację z innymi teamami.
Zmienne warunki pogodowe i nowy skład Organika Sailing Team zapowiadały bardzo ciekawe regaty i dużo emocji. Już po pierwszym dniu treningów widać było bardzo duży potencjał załogi, która pod okiem Karola Jabłońskiego jest w stanie rywalizować z najlepszymi podczas tegorocznej edycji prestiżowych regat RC44. Karol Jabłoński jest jednym z najlepszych żeglarzy na świecie i posiada tytuły mistrzowskie w kilku różnych dyscyplinach: Maxi-Yachts, Match Racing, Mumm 36. W bojerach klasy DN jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii tego sportu (7-krotny mistrz świata, 2 krotny mistrz Europy). Zwyciężał też w prestiżowych regatach Admirals Cup, Commodores Cup i Zegna Trophy, oraz jest jedynym Polakiem który kierował jachtem w regatach o Puchar Ameryki, w 2007r. sterując jachtem Desafio Espanol.
Pierwsza część zawodów (match racing) była w dużej mierze uzależniona od warunków pogodowych. Poszczególne wyścigi często były opóźniane przez brak wiatru. Po dwóch dniach tej części regat Organika Sailing Team zajmował szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Druga połowa zawodów (fleet racing) przebiegała już bez większych zakłóceń i polski team zajął w tej kategorii czwarte miejsce, a przy tym odnotował znaczące, pierwsze zwycięstwo w RC44.
Właściciel Holdingu Organika i sternik podczas fleet racing’u Maciej Nawrocki skomentował: „Był to dla nas bez wątpienia najlepszy dzień odkąd dołączyliśmy do RC44! Karol (Jabłoński) wykonał kawał świetnej roboty i był kluczem do naszego sukcesu. Ja zaś czuję, że poprawiam swoje umiejętności w sterowaniu jachtem”.
„W ciągu ostatnich paru dni poczyniliśmy wielkie postępy, ale zostało nam jeszcze dużo pracy. Potrzebujemy czasu na wspólne treningi aby na następnych regatach kontynuować nasz progres. Myślę, że z tą załogą jesteśmy w stanie wiele osiągnąć.” – podsumował taktyk zespołu, Karol Jabłoński.
RC 44 to klasa monotypowych jachtów regatowych zaprojektowanych do osiągania największych prędkości i najlepszej zwrotności. Pomysłodawcą klasy jest Russell Coutts, trzykrotny zwycięzca regat o Puchar Ameryki, najstarszego i najbardziej prestiżowego trofeum żeglarskiego. W klasie RC44 startuje jedynie 17 ekip zrzeszających najlepszych żeglarzy i bardzo elitarnych sponsorów.


Ostatecznie Organika Sailing Team zajęła piątą lokatę. Zawody w Puerto Calero wygrał kanadyjski Team Aqua. Następne regaty odbędą się w Cagliari we Włoszech w dniach 22-26 kwietnia.
Recencje książek żeglarskich