MENU

Potrójne regaty w Świnoujściu zakończone !

2017-09-08
Świnoujście Sails Festival 2017
Potrójne regaty w Świnoujściu zakończone !

Świnoujście Sails Festival 2017 przeszło do historii. To było jedno z ważniejszych wydarzeń żeglarskich nie tylko w Polsce, ale także na Starym Kontynencie. Młodzieżowym Mistrzem Europy w Match Racingu została francuska załoga Robina Follin, a znakomity debiut zaliczyła załoga Macieja Sapiejki z Polski. Ponadto Andrzej Romanowski został Mistrzem Polski w klasie Finn, a kolejną rundę Pucharu Polski w Klasie Delphia24 wygrała załoga Piotra Kowalewskiego z Poznania.

W ramach Świnoujskiego Festiwalu Żagli odbyły się 3 imprezy regatowe. Kibice mogli obserwować 3 dni zmagań na wodzie zarówno na Świnie w centrum miasta jak i na Zatoce Pomorskiej.

O tytuł najlepszej meczowej młodzieżowej załogi w Europie walczyli żeglarze z 10 krajów. W pierwszym półfinale spotkali się faworyzowany Robin Follin z Maciejem Sapiejką, doświadczonym żeglarzem klasy 470, ale debiutującym w tej rangi imprezie meczowej. W drugim mocny włoch Ettore Botticini spotkał się z francuską załogą Victora Migraine. Do finału awansowali Follin i Botticini, gdzie mimo pierwszego wyścigu wygranego przez Włochów, pozostałe 3 wygrali franuzi i zasłużenie zdobyli tytuł Mistrzów Europy do lat 23. Podium zamknęli również francuzi pod wodzą Victora Migraine. Wspaniały debiut zaprezentowała reprezentacja polski - załoga Macieja Sapiejki zajmując wysokie czwarte miejsce.

 

- Niesamowite emocje, bardzo dużo nauki i zacięta walka z naszej strony do samego końca. Sporo wniosków wyciągnęliśmy z tych regat i pewnie jeszcze więcej będziemy ich mieli po tym jak już na spokojnie przeanalizujemy wszystkie nasze starty. Jestem bardzo zadowolony z wyniku jaki udało nam się osiągnąć – mówi Maciej Sapiejka. - Dziękujemy ekipie Polish Match Tour oraz Szymonowi Jabłkowskiemu za pomoc w przygotowaniach, organizację treningów i przzekazaną wiedzę - dodaje młody żeglarz.

Jednym z bardziej emocjonujących wyścigów był dla niego ten w ćwierćfinale z Jamesem Pinderem.

- Pomimo dostania kary na starcie i minimalnej przewagi na dolnym znaku zdecydowaliśmy się popłynąć swoje po zmianach aby uciec i wykręcić kare na mecie. Co bardzo przybliżyło nas do półfinału – dodaje Sapiejka.

Swojej dumy ze startu polskich załóg nie kryje Maciej Cylupa z MT Partners. Organizatorzy cyklu Polish Match Tour dali szansę młodym żeglarzom na reprezentowanie Polski w mistrzostwach, organizując wcześniej zgrupowanie, na którym szkolili młodzież, a następnie wybrali 3 załogi, które reprezentowały nasz kraj.

- Widać w nich wolę walki, widać że czują to, co robią i że im się chce. Myślę, że to fajna szansa żeby popływać z doświadczonymi żeglarzami, wówczas można najwięcej się nauczyć. Szczególne gratulacje dla załogi Maćka, która walczyła do samego końca dostając się do samego półfinału, co mówiąc szczerze jest wynikiem powyżej oczekiwań biorąc pod uwagę doświadczenie meczowe tej załogi – mówi Cylupa – Jak widać dobre wyszkolenie zawodnicze z klasy 470 procentuje i pokazuje wszystkim zawodnikom klas sportowych, że warto probówać swoich sił w meczach bo do doskonała szkoła żeglarstwa, taktyki i współpracy w załodze - dodaje.

W regatach wzięły jeszcze udział 2 inne załogi - Igora Tarasiuka, która odpadła w ćwierćfinale w meczu z Botticinim i Kuby Midora, która niestety odpadła w eliminacjach.

Wyniki regat European Youth Match Racing Championship 2017

 1. Robin Follin - Sailor (FR)
 2. Ettore Botticini (IT)
 3. Victor Migraine (FR)
 4. POL 32 Maciej Sapiejka & Adam Krefft (PL)
 5. James Pinder (GB)
 6. Alexandra Martynova (RUS)
 7. Igor Tarasiuk (PL)
 8. Arthur Bruce Sailing Team (GB)
 9. Octavia Owen(GB)
 10. Jakub Midor (PL)
   

W tym samym czasie w ramach wydarzenia Świnoujście Sails Festival rozgrywane były także regaty North Sails Mistrzostwa Polski klasy Finn oraz Puchar Polski na jachtach Delphia24. Wyścigi odbywały się na trasach na otwartym morzu przy plaży w Świnoujściu. Dobry, ale zmienny w kierunku wiatr o sile od 10 do 20 węzłów oraz nieregularny silny prąd z ujścia Świny stworzyły trudne, wymagające taktycznie warunki do ścigania.

W klasie Finn od początku doskonale radził sobie Andrzej Romanowski z Yacht Clubu Rewa, prowadząc stawkę od pierwszego dnia i zdobywając tytuł Mistrza Polski Masters. Srebrny medal zdobył Marcin Mrówczyński ze Centrum Żeglarskiego ze Szczecina a brązowy Marek Jarocki z ASZ Poznań. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli Mrówczyński (40+), Romanowski (50+), Bogusław Nowakowski z LOK Garland Gliwice (60+) i Friedrich Mueller z WVE Emden (70+).
 
- Wybór Świnoujścia na jedne z najważniejszych regat sezonu był dla Polskiego Stowarzyszenia Regatowego Klasy Finn eksperymentem. Polegaliśmy na wiedzy i zdolnościach organizacyjnych Macieja Cylupy, który nas do tej lokalizacji bardzo namawiał. Tegoroczne regaty okazały się bardzo, bardzo udane. Wygodna przestronna marina z dobrą organizacją, świetnie przygotowana i przeprowadzona impreza, bardzo profesjonalna praca zespołu sędziowskiego na wodzie, miłe towarzystwo młodych żeglarzy i gościnna dla przyjeżdżających atmosfera Świnoujścia, a także, co nie było bez znaczenia, dobra pogoda, wszystko to sprawiło, że tegoroczne Mistrzostwa Polski Finn Masters pozostaną na długo w pamięci uczestników. Będą również dowodem i wyznacznikiem tego, że w Świnoujściu można, a może nawet trzeba, organizować regaty na małych dinghy. Otwarty akwen Zatoki Pomorskiej jest w mojej opinii świetnym i wymagającym miejscem rozgrywania regat dla wszystkich klas olimpijskich. Zachęcam, bo osobiście to sprawdziłem!  - podsumował Bogusław Nowakowski, Prezes Stowarzyszenia Klasy Finn w Polsce.
Wyniki regat NORTH SAILS Mistrzostwa Polski Finn Masters 2017

Klasyfikacja generalna:


1. Andrzej Romanowski POL 73
2. Marcin Mrówczyński POL 87
3. Marek Jarocki POL 100
4. Friedrich Muller GER 146
5. Bogusław Nowakowski POL 26
6. Detlev Guminski GER 92
7. Lesław Świstelnicki POL55
8. Juliusz Reichelt POL 38
9. Piotr Rosiński POL 27
10. Maciej Rozkrut POL 31
11. Jan Kominek POL 127
12. Jacek Kaliński GER 114

Medaliści w grupach:

"40+" 1. Marcin Mrówczyński; 2. Marek Jarocki.
"50+" 1. Andrzej Romanowski; 2. Lesław Świstelnicki; 3. Piotr Rosiński.
"60+" 1. Bogusław Nowakowski; 2. Detlev Guminski; 3. Juliusz Reichelt.
"70+" 1. Friedrich Muller.


W klasie Delphia rywalizacja była bardzo wyrównana. Wszystkie załogi wygrały minimum jeden wyścig, a prowadzenie w klasyfikacji regat zmieniało się co wyścig. Ostatecznie najrówniej pływała poznańska załoga Piotra Kowalewskiego na jachcie Marine Works/Selden wygrywając przed szczecińską załogą Michała Jabłońskiego na jachcie GTJ i załogą Choccolisimo Gang ze sternikiem Mariuszem Trzcińskim. Była to przedostatnia runda Pucharu Polski w tej klasie a rywalizacja o triumf w klasyfikacji sezonu zakończy się 22-23 września w Powidzu.

Wyniki regat dla klasy Delphia24:

1.      Piotr Kowalewski – Marina Works/Selden – 13 pkt
2.      Michał Jabłoński – GTJ – 15 pkt
3.      Mariusz Trzciński - Chocolissimo Gang – 16 pkt
4.      Waldemar Sałata – Star Telekom – 19 pkt
5.      Marcin Pietrzak - Auto Podlasie – 19 pkt
 


 
Recencje książek żeglarskich