MENU

Gdynia Sailing Days już po raz 25

2024-06-21
Gdynia Sailing Days już po raz 25
Foto: Robert Hajduk

Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca. To już 25 edycja imprezy, podczas której zobaczymy żeglarzy w 15 klasach regatowych, nie zabraknie regat rangi mistrzostw Europy, jak i szeregu imprez towarzyszących z zajęciami dla dzieci w ramach programu PGE PolSailing i największą wystawą jachtów na wodzie Polboat Yachting Festival na czele.

- Festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days na stałe już wpisał się w kalendarz, ale i w krajobraz miasta Gdynia. Będzie to już 25 edycja imprezy, która uczyniła Gdynię jednym z ważniejszych żeglarskich ośrodków w basenie morza Bałtyckiego. Potwierdzeniem tego jest niedawna decyzja World Sailing o przyznaniu Polsce prawa do organizacji mistrzostw świata klas olimpijskich, które w 2027 roku odbędą się właśnie w Gdyni. To jedna z najważniejszych imprez w światowym żeglarstwie i z pewnością marka festiwalu Gdynia Sailing Days była jednym z najważniejszych czynników przy podejmowaniu tej decyzji. To prawdziwe święto żeglarstwa i jestem przekonany, że 25 edycja imprezy, organizowana w roku stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego dostarczy uczestnikom i obserwatorom wiele niezapomnianych wrażeń – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent światowej federacji żeglarskiej World Sailing.

Żeglarskie Dni Gdyni to impreza, która gromadzi zarówno żeglarzy bardzo doświadczonych i utytułowanych, z uczestnikami Igrzysk Olimpijskich na czele, jak i najzdolniejszych w Polsce i na świecie juniorów oraz dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem. Co roku stałym punktem programu są również regaty rangi mistrzostw świata lub Europy. Nie inaczej będzie i w tym roku.

 

O medale w europejskim championacie walczyć będą żeglarze i żeglarki w klasie 29er (1-8 lipca). Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w tegorocznym festiwalu Gdynia Sailing Days. Klasa 29er, znana ze swojej dynamiczności i widowiskowości, gromadzi młodych i utalentowanych zawodników, którzy przygotowują się do rywalizacji na łódkach olimpijskich, czyli 49er i 49erFX. Na starcie zobaczymy ponad 100 dwuosobowych załóg z całego świata, w tym oczywiście reprezentantów Polski z młodzieżową mistrzynią świata Ewą Lewandowską na czele (w załodze z Krzysztofem Królikiem).

Obowiązkowym punktem programu są zawsze regaty KINDER Joy of moving Puchar Trenerów (10-13 lipca). Do udziału w nich zaproszone są wszystkie zawodniczki i zawodnicy klasy Optimist z grupy B, czyli dzieci do 13-tego roku życia. Równolegle do regat, na plaży miejskiej w Gdyni stanie multisportowa strefa KINDER Joy of moving. Będą w niej dostępne bezpłatne atrakcje dla całych rodzin.

- Te regaty to prawdziwe święto żeglarstwa, a atmosfera jest niepowtarzalna. Czysta radość, budowanie relacji, regaty bez presji na wynik, za to w atmosferze fair play, z nastawieniem
na przygodę. W tych regatach nie obowiązuje wpisowe, oferujemy atrakcyjne pakiety startowe, każdy uczestnik otrzyma dyplom i medal bez względu na zajęte miejsce, nie mówiąc już o puli nagród dla zwycięzców, choć nie to jest najważniejsze
– mówi Weronika Wieżynis z Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty te określane są jako najbardziej radosne regaty w Polsce. I jest w tym sto procent prawdy, bo żeglarstwo takie jest. Najpierw czysta radość i zabawa, a potem dopiero sportowa droga, na której oczywiście tej radości również nie brakuje. Gdy popatrzymy na historię regat, na to kto wznosił w górę okazały puchar, okazuje się, że to właśnie w Gdyni, w wielu przypadkach, zaczynały się piękne żeglarskie kariery.

- Pamiętam doskonale te regaty i wspominam je z wielkim sentymentem. Do miasta, w którym stawiałem swoje pierwsze żeglarskie kroki zjeżdżali się wszyscy najlepsi, żebyśmy razem mogli przetestować swoje umiejętności mając przy tym masę frajdy. To był mój ostatni sezon w grupie B Optimista. Miałem wtedy 10 lat, bawiłem się żeglarstwem, ale pamiętam jak dziś emocje, gdy stawałem na najwyższym stopniu podium i dostałem ten wielki, największy w życiu puchar. Dla tak młodego chłopaka była to ogromna motywacja – wspomina Michał Krasodomski, który 11 lat po wygraniu tych regat będzie reprezentował Polskę w klasie ILCA 7 na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024.

Na liście triumfatorów Pucharu Trenerów są również tak utytułowani i utalentowani żeglarze, jak Mikołaj Staniul, Jakub Sztorch, Zuzanna Rybicka, Sara Piasecka, Tadeusz Kubiak, czy bracia Jeremi i January Szczukowscy.

W Gdyni czekają nas także dwa weekendy z Polską Ligą Żeglarską, czyli największymi na świecie rozgrywkami klubowymi. Najpierw, w dniach 5-7 lipca zaprezentują się załogi rywalizujące w I lidze, a tydzień później do Gdyni przyjedzie elita polskiego żeglarstwa klubowego by walczyć w trzeciej, przedostatniej rundzie Ekstraklasy. Na jachtach klasy RS21 nie brakuje utytułowanych żeglarzy, w tym olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata, Europy w różnych klasach regatowych. Oprócz tego na Zatoce Gdańskiej rywalizować będą żeglarze i żeglarki w klasach Finn, Micro, OK Dinghy, 505, ILCA 4, Hobie Cat 16, A-Class, Nacra 15, Formula Open, O’pen Skiff.

Ostatni tydzień Gdynia Sailing Days (15-21 lipca) upłynie pod znakiem wydarzeń upowszechniających żeglarstwo. W dniach 15-16 lipca odbędzie się impreza z cyklu PGE PolSailing Day. To wydarzenie dedykowane dzieciom, które nie miały jeszcze styczności z żeglarstwem. Podczas bezpłatnych zajęć instruktorzy wprowadzą uczestników w świat żeglarstwa – będą symulatory, wirtualne żeglarstwo, nauka wiązania węzłów żeglarskich, a wszystko dostępne „od ręki”, z ulicy. A w zasadzie z mariny jachtowej, bo tam właśnie odbywać się będzie impreza.
Podczas tegorocznej edycji GSD Polski Związek Żeglarski będzie również promował żeglarstwo wśród osób z niepełnosprawnościami (16-19 lipca). To sport, który daje wiele możliwości aktywizacji osób z różnymi schorzeniami, również tych z dużą niepełnosprawnością. Mowa tutaj nie tylko o rekreacyjnym pływaniu, ale także o sportowym uprawianiu żeglarstwa, czego najlepszym dowodem są polscy żeglarze zdobywający seryjnie medale na mistrzostwach świata i Europy żeglarzy z niepełnosprawnościami. Warto wybrać się do gdyńskiej mariny i zobaczyć na własne oczy, że nie jest to nic trudnego.

Wisienką na torcie Gdynia Sailing Days będzie Polboat Yachting Festival (18-21 lipca), czyli przegląd tego, z czego polska branża jachtowa słynie na całym świecie. Gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, motorowymi, katamaranami i motorówkami. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier, wyjątkowych modeli jachtów i przełomowych dla branży technologii. Od czwartku do niedzieli można będzie obejrzeć najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty, skutery, a także spotkać się z ich sprzedawcami, producentami oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu.

Organizatorem Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski, współorganizatorem Samorząd Województwa Pomorskiego, partnerem strategicznym miasto Gdynia i Gdyńskie Centrum Sportu, a partnerami głównymi Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. Partnerem motoryzacyjnym imprezy jest Grupa Plichta.

Program Gdynia Sailing Days 2024

 • 28-30.06.2024 - Puchar GSD w klasie 505
 • 28-30.06.2024 - Puchar GSD klas HC 16, A-Class, Nacra 15, Formula Open
 • 29-30.06.2024 - Puchar GSD w klasie O’pen Skiff
 • 01-08.07.2024 - Mistrzostwa Europy w klasie 29er
 • 05-07.07.2024 - Puchar GSD w klasach Finn, OK Dinghy
 • 05-07.07.2024 - Polska Liga Żeglarska I Liga
 • 09-12.07.2024 - Puchar GSD w klasie ILCA4
 • 11-13.07.2024 - KINDER Joy of moving - Puchar Trenerów w klasie Optimist
 • 12-14.07.2024 - Puchar GSD w klasie Micro
 • 12-14.07.2024 - Polska Liga Żeglarska Ekstraklasa
 • 15-16.07.2024 - PGE PolSailing Day
 • 16-18.07.2024 - Żagle Bez Barier
 • 17-19.07.2024 - Grand Prix żeglarzy z niepełnosprawnością
 • 18-21.07.2024 - Polboat Yachting Festival
 • 20-21.07.2024 - RS 21 Cup

Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), Ministerstwem Sportu i Turystyki i PGE Polską Grupą Energetyczną (Partnerzy Główni) oraz miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny).
Partnerzy wydarzenia: Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park, Olga Gill-Sobota Morwa (Herbelin), Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, Autopay, Chocian Sailing, KINDER Joy of moving, Sztorm Grupa, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat, Polska Liga Żeglarska, Pomorski Związek Żeglarski, YKP Gdynia, Porcelana Stołowa Lubiana, Dom Emisyjny Manuscriptum, Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy 29er, Konsal, WWF, Port Gdynia, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Garmin.
Partner Motoryzacyjny: Grupa Plichta.
Partner Grand Prix – regat dla niepełnosprawnych: BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy, HES GDYNIA BULK TERMINAL
Patroni Medialni: Express Biznesu, RMF FM, Wirtualna Polska, Tawerna Skipperów, Trojmiasto.pl, Żeglarski.info, nowezagle.pl, Rzeczpospolita, Prestiż Magazyn Trójmiejski.
Patron honorowy wydarzenia: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
 

Recencje książek żeglarskich