MENU

Faworyci wygrywają Memoriał Sieradzkiego

2020-08-24
Faworyci wygrywają Memoriał Sieradzkiego
Foto: Bartosz Modelski

120 zawodników rozpoczęło zmagania w Porta Pucharze Polski w Klasie Omega od Memoriału Juliusza Sieradzkiego w Pucku. Po dwóch dniach ścigania i 9 wyścigach ubiegłoroczni mistrzowie potwierdzili klasę wygrywając swoje kategorie – załoga Marcina Styborskiego klasyfikację Omega Sport, a załoga Romualda Knasieckiego klasyfikację Omega Standard.

Długo wyczekiwany początek sezonu żeglarze klasy Omega przywitali wysoką frekwencją. Na linii startu pojawiło się 19 jednostek Sport i 21 Standard. Pierwszego dnia pomimo słabego wiatru sprawna praca Komisji Regatowej pozwoliła na rozegranie 6 wyścigów. W klasyfikacji Omega Sport (omeg sportowych ze spinakerem) dobrze radzili sobie faworyci z PG Racing Politechniki Gdańskiej. Załoga POL 377 pod wodzą Marcina Styborskiego pływała najrówniej nie spadając w poszczególnych wyścigach poniżej podium. Z jednym punktem straty do lidera kończyła pierwszy dzień załoga Andrzeja Szynkiewicza POL 50, która pomimo wygrania trzech wyścigów zanotowała też słabszy występ, który okazał się kluczowy w dalszej części regat. W klasie Standard rodzinna załoga Knasieckich występująca w roli faworytów kończyła dzień na trzecim miejscu z niewielką stratą do załóg POL 454 (Misiaczek) i POL 149 (Stachurski).

W niedzielę Komisja z uwagi na bardzo słaby wiatr, zdecydowała się opóźnić start pozostawiając zawodników na brzegu. Tuż po południu pojawił się równy wiatr, który pozwolił na rozegranie 3 pozostałych wyścigów. Od falstartu rozpoczęła drugi dzień załoga Andrzeja Szynkiewicza POL 50, co zdecydowało o miejscu poza podium. Przewagę nad konkurencją bezpiecznie utrzymywała Politechnika Gdańska, a na drugie miejsce po rewelacyjnym drugim dniu wskoczyła załoga POL 254 Michała Rucińskiego. Podium uzupełnił Kamil Ortyl z załogą Vector Sails.

Podium klasyfikacji Omegi Standard dzieliły zaledwie 2 punkty, ale to faworyci zwyciężyli. Załoga POL 13 Romualda Knasieckiego przeskoczyła rywali i udowodniła, że ich dominacja w klasie w ostatnich latach jest nieprzypadkowa. Załogi POL 454 i POL 149 tracąc kolejno punkt i dwa punkty do zwycięzcy pokazały się jako mocni pretendenci do walki o końcowy tryumf w Porta Pucharze Polski Klasy Omega.

WYNIKI SPORT:

  1. POL 377 Styborski, Krasodomski, Leksycki – 13 pkt.
  2. POL 254 Ruciński, Kiczko, Sadowski – 20 pkt.
  3. POL 452 Ortyl, Zawadowicz, Gozłowski – 21 pkt.

WYNIKI STANDARD:

  1. POL 13 Knasiecki, Knasiecki, Knasiecka – 21 pkt.
  2. POL 454 Misiaszek, Misiaszek, Ołtarzewski – 22 pkt.
  3. POL 149 Stachurski, Kaczmarowski, Pestyk – 23 pkt.

Atrakcję dla kibiców przygotowała Porta, Partner Tytularny Klasy Omega. Na terenie Portu Jachtowego w Pucku zostało zorganizowane miasteczko regatowe z centralnym punktem w postaci specjalnego promocyjnego samochodu wyposażonego m.in. w ekran LED, na którym można oglądać filmy, zdjęcia oraz aktualne wyniki regat.

Pierwsze regaty w Pucku były organizowane przez Pomorski Związek Żeglarski przy współpracy z MOKSIR Puck i Klasą Omega.
Partnerem tytularnym Pucharu Polski jest firma PORTA.
Partnerami regat są Miasto Puck, MOKSIR Puck, Orvaldi, VBW Engineering, APS Group i Rooto System.
Partnerem honorowym Klasy Omega jest firma Mine Master.
Partnerami Klasy Omega są zeglarski.info, nowezagle.pl, Jachting i Polski Związek Żeglarski Koordynację organizacji Porta Puchar Polski w Klasie Omega oraz obsługę medialną zapewnia MT Partners.

Kolejne regaty odbędą się w Lubiatowie w dniach 4-5 września. Tegoroczny sezon klasy Omega składa się z 4 imprez w Pucku, Lubiatowie, Krynicy Morskiej i Świebodzinie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Klasy Omega:  www.klasaomega.pl oraz na profilach social media klasy.

 

Recencje książek żeglarskich