MENU

Kto wygra Ekstraklasę? Czas na decydujące starcie !

2018-09-07
Ekstraklasa Żeglarska
Kto wygra Ekstraklasę? Czas na decydujące starcie !
Foto: Marek Wilczak

Już w najbliższy weekend odbędzie ostatnia czwarta runda żeglarskich rozgrywek o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Tym razem NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska zawita do Sopotu. Liderem klasyfikacji jest załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego przed PZU Jeziorakiem Yacht Club i SEJK Pogonią Szczecin.

W dniach 8-9 sierpnia przy sopockim molo odbędzie się decydujące starcie w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej, czyli poznamy nowego Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Zapowiada się bardzo emocjonująca walka, co pokazała trzecia runda rozegrana w Świnoujściu, po której z pozycji lidera klasyfikacji generalnej spadł PZU Jeziorak Yacht Club (Karol Górski), kończąc zmagania w regatach poza pierwszą trójką.

Cenne punkty straciła także SEJK Pogoń Szczecin (Krzysztof Łobodziec), plasując się dopiero na siódmym miejscu. Wpadki dwóch faworytów do końcowego zwycięstwa wykorzystała załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (Szymon Jabłkowski) wygrywając regaty i awansując na pozycję lidera Ekstraklasy

Teoretycznie matematyczne szanse na wygraną ma jeszcze 6 załóg więc mogą zdarzyć się niespodzianki. Szczególnie, że tylko po sześć punktów straty do trzeciej pozycji tracą ekipy Yacht Clubu Sopot Rafała Sawickiego oraz Legii Warszawa Jakuba Pawlaka, a siedem „oczek” do pozycji medalowej traci JKM Gryf Gdynia ze sternikiem Pawłem Ejsmontem, który błysnął formą w Świnoujściu zajmując doskonałe 3 miejsce.

Każda z tej trójki pokazała podczas poprzednich regat, że stać ją na miejsce w czołówce więc liczymy na ogromne emocje. A sopockie molo daje doskonałą możliwość na śledzenie zmagań na  wodzie i obserwowania z najbliższej odległości zaciętej rywalizacji i emocji sportowych.

Pozycja Klub Gdynia Szczecin Świnoujscie Suma
1 Olsztyński KZ / JST 11 9 13 33
2 PZU Jeziorak Yacht Club 13 11 9 33
3 SEJK Pogoń Szczecin 10 13 6 29
4 Yacht Club Sopot 7 5 11 23
5 Legia Warszawa 6 10 7 23
6 JKM Gryf Gdynia 5 7 10 22
7 JKM Gryf Gdynia 2 9 8 DNC 17
8 Warszawskie Towarzystwo Żeglarski 4 6 5 15
9 Delphia PZKS Dżygit Białystok 8 4 2 14
10 Odyssey Sailing Club 3 3 8 14
11 Yacht Club Sopot 2 2 2 4 8
12 Bolesławiec Saling Team 1 1 3 5
13 RKS Lasery Zegrze DNC DNC 1 1

 Rywalizację można śledzić i analizować w internecie na platformie SAP Sailing Analitics:  https://polishleague2018.sapsailing.com

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Sopocie będzie to flota 6 jachtów Delphia24. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych, jednak w Ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Recencje książek żeglarskich