MENU

AZS WAT pierwszym liderem 1 Ligi!

2021-05-31
AZS WAT pierwszym liderem 1 Ligi!
Foto: Gwidon Libera

Załoga z Warszawskiej Akademii Technicznej wygrała inauguracyjną rundę 1 Ligi Żeglarskiej rozegranej w Sopocie. Po zaciętej walce pokonała młodą załogę UKS Żeglarz Wrocław oraz doświadczoną ekipę Yacht Klubu Polski Szczecin. Startowało 18 zespołów walczących o awans do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.
Dzięki 9 nowym jachtom RS21 skład 1 Ligi powiększono do 18 zespołów z których 14 awansowało z kwalifikacji rozegranych 3 tygodnie wcześniej. Tam prym wiodła załoga YKP Szczecin Patryka Zbroi i to ona była wymieniana jako główny faworyt. Tymczasem początek regat to doskonała żegluga dwóch zespołów, które nie pokazały wysokiej formy w kwalifikacjach. 4 wygrane z rzędu dla AZS WAT pod wodzą Wojciecha Myśliwca oraz stabilne miejsca w top 3 dla HRM Racing Tomasza Micewicza i UKS Navigo wracającej do regatowego ścigania Moniki Bronickiej ustawiły czołówkę na początku regat. Jednak z biegem kolejnych wyścigów, stawka na czele coraz bardziej się mieszała.
Na koniec 1 dnia na czele dalej widniał WAT, ale tuż za nim był już YKP Szczecin a do czołówki dobijały UKS Żeglarz Wrocław Filipa Florka, Garden Space Kuby Bajora z Dominikiem Buksakiem na pokładzie, KS Marina Niesulice Pawła Tarnowskiego i Solvoltage AZS AWFiS Gdańsk Damiana Pietruszewskiego. Lidera od ósmego AWFiS dzieliło zaledwie 8 punktów, a im do podium brakowało zaledwie 3 pkt.
Drugiego dnia stawka znowu zaczęła się tasować, a lidera zaczęła gonić ekipa z Wrocławia, której finalnie zabrakło tylko 1 punktu do fotela lidera. Szanse na wygraną miał jeszcze YKP Szczecin, ale słabsze ostatnie wyścigi pogrzebały ich szanse i zagroziły wypadnięciem nawet z pozycji medalowej.
Warto wspomnieć, że aż 9 załóg zanotowało zwycięstwo w jednym z 26 rozegranych wyścigów a tylko 4 załogi nie ukończyły żadnego z wyścigów na pozycjach 1 do 3. Znamionuje to bardzo ‘ciasną’ rywalizację gdzie pojedyncze błędy decydują niejednokrotnie o utracie nawet paru miejsc w rankingu regat.
Wyniki Końcowe 1 rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej – miejsce/klub/pkt

 1. AZS WAT Warszawa (Wojciech Myśliwiec, Rafał Błażejczyk, Marcin Panaś, Adrian Kaczyński) – 36 pkt
 2. UKS Żeglarz Wrocław (Filip Florek, Michał Skrzypkiewicz, Karol Wojda, Piotr Szlachcic) – 37 pkt
 3. YKP Szczecin (Patryk Zbroja, Maciej Gonerko, Marcin Zubrzycki, Krzysztof Żełudziewicz) – 43 pkt
 4. HRM Racing Yacht Club Gdańsk (Tomasz Micewicz) - 44
 5. SolVoltage AZS AWFiS Gdańsk (Damian Pietruszewski) - 45
 6. UKS Navigo (Monika Bronicka) - 46
 7. Garden Space Sailing Club (Jakub Bajor) - 48
 8. KS Marina Niesulice (Paweł Tarnowski) - 54
 9. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team (Barbara Mrozowicz) - 59
 10. Kościański Klub Żeglarski (Daniel Sokołowski) - 65
 11. TFE Grupa Regatowa Powidz (Tomasz Feret) - 67
 12. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej (Bartosz Rominiecki) - 77
 13. Yacht Club Regatta Business Poland Gliwice (Adam Cychner) - 82
 14. Legia Warszawa 2 (Krystian Moszczyński) - 85
 15. Etisoft Sailing Team (Grzegorz Krupa) - 90
 16. Yacht Club Sopot 2 (Zbigniew Gutkowski) - 90
 17. Lasery Zegrze (Michał Kępski) - 102
 18. SKŻ Powidz (Tomasz Makowski) - 106

Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się w Gdyni, 3-4 lipca ścigać się będzie Ekstraklasa, a tydzień później 10 i 11 lipca 1 Liga.
Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube  https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich