MENU

Rybnik Match Race - dzień pierwszy

2016-11-28
Rybnik Match Race 2016
Rybnik Match Race - dzień pierwszy

Sezon tegorocznych regat powoli dobiega końca. Na Śląsku wystartował Rybnik Match Race 2016. Pierwszego dnia w rozgrywkach każdy z każdym najlepsza okazała się być załoga Szymona Jabłkowskiego ze Sztorm Regata Team.


Dziś (piątek) na Zalewie Rybnickim rozpoczęły się trzydniowe zmagania żeglarzy jachtowych. O dodatkowe punkty w Pucharze Świata walczą załogi z całego kraju. Pierwszego dnia rozegrane zostały rundy eliminacyjne. System ten pozwala na rozegranie wyścigów każdy z każdym, gdzie obok siebie płyną tylko dwie łódki - jest to tzw. match racing.

- Jest to bardzo dynamiczna forma, dwie łódki ścigają się, ich zadaniem jest ukończenie trasy przed rywalem. Wyścigi są krótsze, trwają koło 20 minut no i emocjonująca faza przedstartowa, od której to bardzo wiele zależy jak będzie wyglądał wyścig – mówi sternik Mikołaj Benesiewicz.

To właśnie tu rywalizujące załogi starają się zmusić do popełnienia błędu. W dodatku ten rodzaj wyścigów, nie wymaga ogromnych zbiorników wodnych. Zapora, zalew, a w tle elektrownia – regaty w Rybniku przyciągają nie tylko widzów – sami zawodnicy lubią tu wracać.

- Ja jestem już po raz trzeci w tym roku w Rybniku - mówi Szymon Jabłkowski, sternik Sztorm Regata Team. Organizacja imprez tutaj jest fenomenalna, kluby które tu się znajdują, współpracują ze sobą, to jest ekstra miejsce dla kibiców. No i zbiornik jest super, po jednej stronie kluby, przystanie, po drugiej las, a w tle ogromna elektrownia, która wbrew pozorom dodaje uroku.

Niewątpliwym plusem dla tego miejsca zdaniem żeglarzy jest również fakt, że Zalew Rybnicki nie zamarza, w związku z tym można tu trenować także zimą.

- Jest to jeden z dwóch zbiorników w kraju, które nie zamarzają, dzięki temu trenujemy tu również; zimą, korzystając z tego, że woda jest cieplejsza niż powietrze. Pozwala to nam przedłużyć sezon i utrzymać formę regatową przez cały rok – dodaje Maciej Cylupa z MT Partners.

Już jutro, jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne, przez cały dzień od godz. 10:00 do 17:00 będzie można podziwiać kolejną turę rozgrywek w systemie match racingu.
Wyniki z obu dni zakwalifikują załogi do półfinałów, które wraz z meczami wyłaniającymi zwycięzców będziemy mogli zobaczyć w niedzielę. Dla tych którzy nie będą mogli osobiście pojawić się w Rybniku, Polish Match Tour, organizator cyklu regat, przygotował niespodziankę:

Bezpośrednią relację na żywo z regat Rybnik Match Race będzie można zobaczyć w Internecie za pomocą livestremingu. Kamery zamontowane na łodziach, dron, a także obraz z brzegu – wszystko za darmo i dla każdego.

Wystarczy wejść na stronę livestream.com, znaleźć właściwy kanał z regatami w Rybniku i kibicować. Także na naszym Facebooku będzie można znaleźć bezpośredni link oraz wyniki live.

Recencje książek żeglarskich