MENU

Wielkie święto żeglarstwa na Wiśle już za nami

2024-06-10
Wielkie święto żeglarstwa na Wiśle już za nami
Foto: Gwidon Libera

To już jest koniec! Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja - w Regatach oraz towarzyszących aktywnościach wzięły udział setki uczestników, a zmaganiom na wodzie przyglądały się tysiące obserwatorów na Plaży Rusałka i Bulwarze Jana Karskiego.

Żeglarskie święto rozpoczęło się już we wtorek od eliminacji do Regat Dzielnic. Do piątku, każdego popołudnia można było przyjść na Plażę Rusałka aby spróbować swoich sił w próbie na czas i powalczyć o miejsce w sobotnich finałach. Rywalizowało aż 27 załóg! Po podsumowaniu wyników, 5 najlepszych ekip, czyli Praga Południe, Dzielnica Wisła, Włochy, Wola i Mokotów, otrzymało w piątek wieczorem przepustkę do finału. Załogi flot Omega Sport i Omega Standard trenowały przy zapewnionym zabezpieczeniu trasy.

Pierwszy dzień rywalizacji nie obfitował w wiatr. Przeprowadzono odprawę z zawodnikami, po czym komisja regatowa zarządziła zapowiedziane już wcześniej wyścigi pokazowe w formule “fun race”. Jachty były wyciągane na cumach pod prąd, by później spłynąć na Plażę Rusałka z nurtem rzeki. Wyścig kończył się dopiero wtedy, gdy chociaż jeden z członków załogi dobiegł do wyznaczonego punktu na plaży i zameldował się komisji regatowej. Pomimo słabego wiatru, zarówno zawodnicy, jak i zgromadzeni kibice, świetnie się bawili! Dwa wyścigi zabawowe pozwoliły na wyłonienie najbardziej żeglarskiej dzielnicy, którą została Praga Południe w składzie Krzysztof Wacławek, Sławomir Matych, Jan Sobeshchuk. Podium uzupełniły Dzielnica Wisła i Wola. Podczas popołudniowej ceremonii, nagrody dla najlepszych załóg wręczył osobiście Pan Prezydent M. St. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Na obydwu brzegach Wisły nie brakowało atrakcji. Na Plaży Rusałka można było wziąć udział w warsztatach SUP, spróbować swoich sił na skimboardzie lub wioślarskim ergometrze, a na najmłodszych czekała załoga YKP WARSZAWA z nauką żeglowania na Optimistach. W strefie PGE PolSailing zorganizowanej przez Polski Związek Żeglarski dostępne były takie atrakcje jak e-sailing na tabletach i goglach VR oraz nauka podstaw żeglarstwa na symulatorze. Na drugim brzegu Wisły odbywały się animacje dla dzieci oraz malowanie warszawskiej Syrenki na żaglu do Omegi, który wziął udział w wieczornej paradzie. Brzegi były połączone bezpłatną przeprawą promową, a czas umilał komentarz na żywo. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i czuć się dobrze nad Wisłą!

Aktywny dzień zwieńczyła parada kolorowych żagli o zachodzie słońca, która popłynęła w górę biegu rzeki. Rejs zakończył się na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a jachty zostały podświetlone kolorowymi neonami i zacumowane na Wiśle. Ten wspaniały widok podziwiały tysiące osób zgromadzonych w ciepły, sobotni wieczór na warszawskich bulwarach!

Niedziela na długo zapisze się w pamięci uczestników Regat. Było słońce, był też i silniejszy wiatr, który pozwolił na rozegranie aż 11 wyścigów! Omegi dzielnie pokonywały nurt Wisły, okrążały górny znak pod mostem Śląsko-Dąbrowskim i pędziły z nurtem na metę. Kilka jachtów wywróciło się, ale to naturalny element żeglarstwa - w zabezpieczeniu załogi i szybkim postawieniu łodzi pomagali ratownicy z warszawskiego WOPRu. W rywalizacji brał udział także Kapitan Krzysztof Baranowski, który żeglował razem z ochotnikami w rotacyjnej załodze. Dosłownie każdy mógł pojawić się na żaglach na Wiśle - chętni na spróbowanie swoich sił na Omedze po raz pierwszy mogli zapisać się na warsztaty i popłynąć w rejs na jednej z łódek, na których dzień wcześniej rywalizowały dzielnice. Prestiżową klasyfikację Omega Sport zwyciężyła załoga YACHT KLUBU POLSKI WARSZAWA z Maxem Jabłeckim za sterem. Najlepszą osadą w Omedze Standard również okazała się ekipa z obchodzącego jubileusz 100-lecia istnienia YKP WARSZAWA, którą poprowadził Paweł Gardasiewicz. Open zwyciężył Piotr Bonk.
    
Mamy nadzieję, że widok żagli na Wiśle będzie dziwił coraz mniejszą liczbę osób, a kolejne Warszawianki Warszawiacy będą poznawać Miasto Stołeczne z najlepszej perspektywy, czyli z wody! Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Regat o Puchar Prezydenta Warszawy w przyszłym roku, która ponownie odbędzie się na początku czerwca.
 
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa przy współpracy z Premium Yachting i Warsaw by BOAT. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Klasy Omega i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Recencje książek żeglarskich