MENU

Kto będzie Mistrzem Polski Kobiet?

2022-03-23
Kto będzie Mistrzem Polski Kobiet?
Foto: Gwidon Libera

Polskie żeglarki po raz pierwszy w historii będą miały szansę zmierzyć się o tytuł Mistrzyni Polski. Projekt to inicjatywa organizatorów Polskiej Ligi Żeglarskiej, która udostępni jachty i infrastrukturę do rozegrania tych wyjątkowych regat. Zawody odbędą się 18 i 19 czerwca w Sopocie.

Od 2 lat w Europie organizowany jest projekt Women On Water promujący kobiece żeglarstwo i rywalizację. W Polskiej Lidze Żeglarskiej wśród 36 zespołów startują 3 załogi w pełni kobiece, a wiele dziewczyn pływa w składach mieszanych rywalizując z powodzeniem z mężczyznami.

„Pomysł regat dla kobiet zrodził się w zimie i po wstępnych konsultacjach nabrałem przekonania, że to świetna sprawa dla polskich żeglarek. Do tej pory nie mogły spotkać się wszystkie w jednym miejscu, na jednakowych jachtach i powalczyć o miano najlepszej polskiej żeglarki – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator PLŻ – Mam wielką nadzieję, że pomysł spodoba się szerokiemu gronu zawodniczek, że na starcie znajda się aktualne i byłe mistrzynie w wielu klasach sportowych, turystycznych, zawodniczki kadry narodowej seniorów i juniorów. Będzie to wielkie święto kobiecego żeglarstwa.”

Zawody zostaną rozegrane w formacie regat flotowych arbitrowanych z wody, analogicznie do żeglarstwa ligowego czy wyścigów medalowych. Organizatorzy zapewnią 9 jednakowych jachtów wraz z zapleczem serwisowym i brzegowym. Planowanych jest rozegranie do 30 wyścigów na kompaktowej trasie up&down. Z regat przygotowana będzie obszerna relacja w mediach, wzorem Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Zawiadomienie o regatach można znaleźć na stronie ligi pod adresem:
https://ligazeglarska.pl/mistrzostwa-polski-kobiet/

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo na adres info@ligazeglarska.pl

Zgłoszenia można wysyłać indywidualnie i nie ma konieczności reprezentowania klubu żeglarskiego, nie ma też limitów wieku,a jedynym wymogiem będzie posiadanie przez sterniczkę licencji PZŻ z ubezpieczniem.

Wpisowe do regat obejmuje całość kosztów startu włącznie ze sprzętem i w przypadku tej edycji wynosi 3000 PLN. Jednak do połowy kwietnia obowiązuje promocyjna cena 2000 PLN.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
 

Recencje książek żeglarskich