MENU

Zapraszamy na osiemnaste regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023!

2023-06-01
Zapraszamy na osiemnaste regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023!
Foto: Nord Cup

23 czerwca już po raz osiemnasty rozpoczną się najpopularniejsze regaty w Polsce ENERGA NORD CUP Gdańsk. Przez 17 dni na wodach Zatoki Gdańskiej będzie się ścigać ponad 1000 żeglarzy.

Organizatorami wydarzenia są Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Górki Zachodnie. Sponsorem tytularnym regat jest Energa z Grupy Orlen. Poziom organizacji i atmosfera co roku przyciągają zarówno stałych bywalców jak i nowych zawodników. Zresztą liczby mówią same za siebie! Na starcie pierwszej edycji regat w 2006 roku w Jastarni stanęło zaledwie 17 jednostek, a podczas zeszłorocznej edycji ścigało się aż 1154 zawodniczek i zawodników na 700 jachtach.

-    Podczas naszej pełnoletniej edycji znowu zobaczymy na wodach Zatoki Gdańskiej ponad 1000 zawodników zarówno z Polski jak i z zagranicy – cieszy się Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. - Od najmłodszych na Optimistach, poprzez młodzież i aktywnych sportowców, aż do najbardziej doświadczonych na dużych jachtach morskich. W tak dużym gronie będziemy celebrować naszą 18-tkę i mamy nadzieję, że zabawa będzie szampańska!Wysoki poziom i wielkie emocje gwarantowane
Wyścigiem inaugurującym regaty tradycyjnie jest długodystansowy Orvaldi B8 Race dla jachtów morskich. To gratka dla tych, którzy lubią prawdziwie morskie wyprawy i rywalizację, gdyż trasa wybiega poza „magiczną granicę cypla”. Udział w długim, częściowo nocnym wyścigu, to poważny sprawdzian dla ludzi i sprzętu. Warto spróbować swoich sił!

Podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 odbędą się starty dla ponad 20 klas jachtów, a uczestnicy powalczą aż o trzy tytuły Mistrza Polski. Pierwsze morskie Mistrzostwa odbędą się w pełnej wyzwań, ale także coraz popularniejszej formule dwuosobowej czyli double handed. Będą także długodystansowe MP w klasie Delphia24 oraz powracające na gdańskie regaty Mistrzostwa klasy Słonka. Przybędą oczywiście także stali bywalcy, między innymi klasa Ilca, Europa, Finn, Hobbie Cat czy 29er. Po raz pierwszy NORD CUP ugości widowiskową, szybką i kolorową olimpijską klasę 49er.

W drugi weekend regat na starcie znowu pojawią się jachty morskie, które będą ścigać się w zawodach Pantaenius NORD CUP Classic oraz walczyć o jedyny w swoim rodzaju, przechodni Bursztynowy Puchar Neptuna. Na wodzie będzie można spotkać pomysłodawcę tego wyścigu, Mateusza Kusznierewicza, na jego nowo zwodowanej łodzi „Aspire”.
Po weekendzie rozmiar łodzi na Zatoce Gdańskiej znacznie się zmniejszy, gdyż woda zaroi się od setek najmłodszych żeglarzy na Optimistach.

Zrób coś dla środowiska i wygraj nagrodę!
Oprócz wyścigów w trakcie wydarzenia ponownie zostanie zorganizowana Eco Liga, w której będzie można w formie ekologicznej zabawy dla uczestników wygrać ciekawe nagrody. Organizatorzy mają ambicję edukować młodych żeglarzy i pokazywać, że środowisko wodniackie nie tylko czerpie z przyrody, ale także o nią dba.

-    Cały czas się rozwijamy i dojrzewamy jako organizatorzy. Mamy nadzieję, że nasze w pełni już „dorosłe” regaty zapewnią w tym roku takie emocje, że długo ich nie zapomnimy. Team organizacyjny dwoi się i troi, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Zapraszamy serdecznie, osiemnastka zobowiązuje! – zachęca Michał Korneszczuk. 

Zapraszamy zawodników do zgłaszania się na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2023, a kibiców do śledzenia mediów społecznościowych https://www.instagram.com/energa_nord_cup_gdansk/ i https://www.facebook.com/NordCUP/.

 

Harmonogram 18 edycja ENERGA NORD CUP Gdańsk:
23 czerwca - 9 lipca 2023

23-25 czerwca Orvaldi B8 Race i Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC Double Handed
24-25 czerwca OSF
24-26 czerwca  Windfoil, Europa, Finn, Hobie Cat 14 i 16
27-29 czerwca LCA 4, 6 i 7
30 czerwca - 2 lipca 420, 470, L'Equipe
1-2 lipca  Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open,Delphia 24
4-6 lipca Optimist A i B
7-9 lipca 29er, 49er, 49erFX, Słonka Mistrzostwa Polski
8-9 lipca   Korsarz

 

Recencje książek żeglarskich