MENU

Panie wygrały III rundę WLŻ.

2022-08-24
Panie wygrały III rundę WLŻ.
Foto: Marcin Kunstetter

Takich rozstrzygnięć w III rundzie Mazda Odyssey Warszawskiej Lidze Żeglarskiej zapewne mało kto by się spodziewał. Zwyciężyły i trzeba przyznać w efektownym stylu: żeglarki dowodzone przez Maję Dembowską, a pływające tym razem w barwach Star Telekom Racing.

Trzeba przyznać, że warunki pogodowe wyjątkowo sprzyjały lżejszym załogom, bo dominowały podmuchy delikatne, ale umiejętność pływania w słabym wietrze jest tak samo istotnym elementem warsztatu żeglarskiego, jak radzenie sobie w warunkach sztormowych. Czucie łodzi, umiejętność rozpędzenia jachtu i podtrzymania prędkości, czytania i przewidywania subtelnych zmian prędkości i kierunku wiatru dały Mai Dembowskiej, Karolinie Skowrońskiej i Annie Śliwce pierwsze miejsce.

– W ten weekend miałyśmy przyjemność startować gościnnie w trzeciej rundzie Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej w imieniu nieobecnej załogi Star Telekom Racing. Podeszłyśmy do tych regat na totalnym luzie, ponieważ w tym składzie Women Sailing Team, nie miałyśmy jeszcze okazji rywalizować z innymi załogami WLŻ. Stąd też nie miałyśmy oczekiwań co do miejsca w stawce. Dobry start w pierwszym wyścigu i całkiem sprytnie pokonana trasa dały nam pierwsze miejsce. Było to dla nas nie lada zaskoczeniem i super umotywowało do kolejnych biegów, które w większości okazały się nie gorsze. Na pewno sprzyjały nam też warunki wiatrowe. Tymi regatami odbiłyśmy sobie poprzednie starty w klasie Micro, gdzie często przewagę mieli ci z większą masą, a silny wiatr nie raz nas nieźle sponiewierał. Muszę też przyznać, że regaty trzymały w napięciu do ostatniego biegu, ponieważ szansę na pierwsze miejsce miało aż pięć załóg i w niedzielę mocno czułyśmy ich oddech na plecach – skomentowała Maja Dembowska. – Ogromnie cieszymy się z tego wyniku, tym bardziej że byłyśmy jedyną damską załogą – dodała.

Na podium zmieścili się także zawodnicy Auto Podlasie oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Za nami trzy pełne emocji rundy Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej. A przed nami… finałowe regaty, które odbędą się w dniach 10-11 września, w tym samym miejscu, a więc w bazie Sailing Legia w Zegrzu Południowym. W finałach wystartuje komplet załóg, ale nie bez znaczenia jest kolejność w klasyfikacji generalnej trzech zakończonych rund. To właśnie ona zostanie przyporządkowana ekipom w ostatnich regatach sezonu Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej jako pierwszy wyścig. Opłacało się dobrze żeglować. A liderem po trzech rundach jest Legia Schools, mimo nieco gorszej żeglugi w ostatni weekend (piąte miejsce), jednak dwa zwycięstwa na początku dały Tobiaszowi Zajączkowskiemu i spółce bezwarunkowe prowadzenie. Na drugim miejscu Auto Podlasie Sailing Team, a na trzecim Wojskowa Akademia Techniczna. Na kolejnych Radiowa Trójka, Star Telekom Racing oraz Odyssey Sailing Club. Różnice niewielkie i wiele może się jeszcze zmienić.

Klasyfikacja generalna Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej po 3 rundach:

 1. Legia Schools
 2. Auto Podlasie
 3. Wojskowa Akademia Techniczna  Odyssey Sailing Club I
 4. Trójka - Program 3 Polskiego Radia
 5. Star Telekom
 6. Odyssey Sailing Club I
 7. "Drift" Sailing Team
 8. FRAM
 9. Odyssey Sailing Club II
 10. Warszawskie Towarzystwo Regatowe
 11. Chotomowski Klub Żeglarski Satchwell
 12. Odyssey Sailing Club III
Recencje książek żeglarskich