MENU

Rusza nowy cykl regat w Polsce!

2021-12-04
Rusza nowy cykl regat w Polsce!
Foto: Gwidon Libera

Klasa RS21 ma bardzo ambitne plany w Polsce i w Europie. W 2022 cykle regat odbędą się we Włoszech, w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii, a Mistrzostwa Świata rozegrane będą w słynnym Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu.  W Polsce Pierwsze jachty klasy RS21 pojawiły się w Polsce w maju i obecnie jest ich już jedenaście, a w kolejnym roku klasa powiększy się o następne jednostki. Regaty tej międzynarodowej klasy odwiedzą największe wydarzenia żeglarskie w kraju.

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w zakończonym niedawno sezonie. Flota 9 jachtów przez cały sezon była wykorzystywana do rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej. Te same jachty uczestniczyły w regatach Nord Cup i Gdynia Sailing Days, udostępniane załogom na zasadzie czarteru. Na końcówkę sezonu ligowa flota wraz z dwoma prywatnymi jednostkami pojechała do Włoch do Malcesine nad Jeziorem Garda na pierwsze, historyczne Mistrzostwa Europy klasy RS21.

Na kolejny rok klasa RS21 zaplanowała jeszcze bogatszy program. Polish RS21 Cup będzie składał się z 4 regat, uczestnicząc w największych wydarzeniach żeglarskich w Polsce.
Udział w cyklu jest bardzo prosty i nie wymaga posiadania własnego jachtu. Istniejąca flota Polskiej Ligi Żeglarskiej umożliwia wyczarterowanie gotowego, przygotowanego na miejscu regat jachtu na zasadzie ‘come – sail - go’. Oczywiście można startować również na własnym jachcie i parę zespołów już zdecydowało się na zakup takiej jednostki dla siebie. Jachty są identyczne praktycznie w każdym elemencie, łącznie z tym, że żagle musza być wykonane z tego samego materiału i musza być certyfikowane przez stocznię.

Tak prezentuje się terminarz regat Polish RS21 Cup na sezon 2022:

  • 1 runda – 14-15 maja, Żeglarski Puchar Trójmiasta, Sopot
  • 2 runda – 25-26 czerwca, Nord Cup, Gdańsk
  • 3 runda – 22-24 lipca, Gdynia Sailing Days, Mistrzostwa Polski RS21
  • 4 runda – 3-4 września, Finał, (akwen do potwierdzenia)

Cykl regat będzie miał wspólny ranking Pucharu Polski RS21 a poszczególne regaty będą miały bogatą oprawę medialną oraz tracking GPS wraz z wynikami na żywo.
RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 ukaże się w najbliższych tygodniach, a Flota Polskiej Ligi Żeglarskiej również będzie dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią w Hyeres i zakończą sezon.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, czyli organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i Polish Match Tour.
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów - email: office@rs21class.pl
lub na profil facebookowy:  https://www.facebook.com/rssailingpol
 

Recencje książek żeglarskich