Foto: Robert Hajduk |
Yacht Klub Polski Szczecin prowadzony przez Agnieszkę Skrzypulec-Szotę po raz piąty z rzędu zwyciężył w Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostwach Polski Kobiet, a siostrzana załoga YKP Szczecin 2 pod wodzą Agnieszki Pawłowskiej obroniła tytuł w kategorii amatorskiej. Drugie miejsce open zajął Yacht Club Sopot 2, a trzecie The Barking Dogs Yacht Club Gdynia. Piąta edycja Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet ponownie zgromadziła najlepsze żeglarki w Polsce – srebrną medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio z klasy 470 Agnieszkę Skrzypulec-Szotę, świeżo upieczone brązowe medalistki Mistrzostw Świata 49erFX Aleksandrę Melzacką i Sandrę Jankowiak czy Agatę Barwińską, wicemistrzynię świata ILCA, towarzyszącą w załodze Yacht Club Gdynia Julii Groth. Rywalizacja odbywała się nie tylko w kategorii open, ale także w dedykowanej subkategorii amatorskiej. Łącznie na linii startu pojawiło się rekordowe 18 załóg, które rywalizowały w ligowej formule krótkich, dynamicznych wyścigów na zapewnionych przez organizatora, jednakowych jachtach RS21, znanych z regat Polskiej Ligi Żeglarskiej.
Foto: Robert Hajduk Regaty rozpoczęły się w piątek od oficjalnych treningów oraz wieczoru otwarcia z prezentacją wszystkich startujących załóg. Wyścigi ruszyły w sobotę i od pierwszego startu komisja sędziowska walczyła z wiatrem, który zmieniał swój kierunek i siłę. Żeglowanie w takich warunkach wymagało od załóg precyzji w manewrach i cierpliwości – ta sztuka świetnie udawała się paniom z YKP Szczecin, które w sześciu wyścigach rozegranych pierwszego dnia tylko raz nie przypłynęły pierwsze, kiedy to uległy młodej załodze Yacht Club Sopot 2. Ekipa prowadzona przez Joannę Cymerman żeglowała bardzo szybko i na kursach pełnych była niezwykle trudna do dogonienia, dzięki czemu pierwszy dzień zakończyła na trzecim miejscu, tuż za Julią Groth i The Barking Dogs Yacht Club Gdynia, notującymi same finisze w czołowej trójce. W kategorii amatorskiej presję rywalek odczuły zawodniczki YKP Szczecin 2, które straciły prowadzenie na rzecz Enea Sportgas Sailing Team. Drugiego dnia rywalizacji rozegrano kolejne 10 wyścigów w całym przekroju warunków wiatrowych, od delikatnego z zachodu po bardzo silny z południowego wschodu pod koniec dnia. We własnej lidze żeglowała Agnieszka Skrzypulec-Szota i Szczecin, natomiast za ich plecami toczyła się walka o kolejne miejsca na podium, do której włączyły się także załogi MVP Ewy Lewandowskiej i Good Vibes Only Aleksandry Melzackiej, a blisko rywalek pozostawała Sztorm Grupa Julii Szmit. Yacht Club Sopot 2 wygrał aż trzy wyścigi i skutecznie oddalił się od reszty kandydatek do podium oraz pierwszego zespołu YCS Weroniki Jaroszek, natomiast podium nie było jeszcze zagwarantowane ani dla ekipy Cymerman, ani Groth, która drugiego dnia zanotowała mniej wyrównane rezultaty. Wiatr przybrał na sile tak bardzo, że ostatni wyścig fazy eliminacyjnej ze względów bezpieczeństwa odbył się bez użycia genakerów. YKP Szczecin z 13-punktową przewagą miał już zapewnione Mistrzostwo Polski, ale walka o medale trwała. Dziewczyny z The Barking Dogs otrzymały karę w ostatnim wyścigu i dopłynęły na 5. pozycji, czym dały się wyprzedzić Sopotowi. Tym samym Cymerman i spółka zdobyły srebrne medale, a Groth musiała zadowolić się brązem. Kilku punktów zabrakło goniącej czołówkę MVP oraz ekipie Melzackiej, która podobnie jak Groth, nie mogła zaliczyć końcówki dnia do udanych, a szans na poprawę wyniku już nie było – siła wiatru dalej rosła i dochodziła do 30 węzłów, więc ze względów bezpieczeństwa wyścig finałowy nie został rozegrany.
Foto: Robert Hajduk Wieloletnia członkini załogi YKP Szczecin, Hanna Dzik, tak podsumowała skuteczne żeglowanie jej załogi: „To Agnieszka Skrzypulec-Szota jest menadżerem zespołu – świetnie dobiera charaktery na łódkach, talenty, każda z nas znała swoją rolę. Każda z nas wiedziała dokładnie co ma robić, co komunikować. Dodatkowo mamy także Wiktorię Gołębiowską, która świetnie dogadała się z Agnieszką na wodzie, rozumiały się praktycznie bez słów. Co było kluczowe? Konsekwencja, niepodejmowanie zbyt dużego ryzyka i start na pełnym gazie!” Składy medalistek Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet 2026 – open:
Składy medalistek Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet 2026 – kat. amatorska:
Wyniki Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet 2026:
Na oficjalnym kanale na YouTube Polskiej Ligi Żeglarskiej można obejrzeć konferencję z medalistkami Mistrzostw Polski. 28 czerwca na antenie TVP Sport ukaże się 15-minutowy magazyn podsumowujący Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet 2026. Przebieg każdego wyścigu można prześledzić na stronie ladiesailing2026.sapsailing.com. Zachęcamy także do obserwowania oficjalnych profili Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet na Facebooku i Instagramie. Sponsorem Tytularnym Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet 2026 jest Dr Irena Eris. |








