MENU

Zespołowe Mistrzostwa Optimistów na Śląsku!

2018-10-08
Optymist
Zespołowe Mistrzostwa Optimistów na Śląsku!
Foto: Marek Karbowski

Rybnik czeka na najlepsze polskie zespoły w klasie Optimist. Po raz drugi na akwenie Zalewu Rybnickiego będzie można zobaczyć zmagania najlepszych młodych żeglarzy w widowiskowej formule Regat Zespołowych (tzw. Team Racing). Regaty zaczynają się w sobotę 6 października. a kończą w niedzielę.
Regaty zespołowe polegają na wyścigach dwóch drużyn na jednej trasie. W każdej drużynie występuje po czterech żeglarzy z dwóch klubów. Regaty rozgrywane są na bardzo krótkiej trasie w kształcie kwadratu, a wyścig trwa ok 10 minut. W rundzie eliminacyjnej każdy zespół rozegra minimum 1 wyścig/mecz z każdą drużyną. Planowanych jest rozegranie 40 wyścigów eliminacyjnych oraz półfinały i finały.
Na starcie stanie ok. 10 najlepszych zespołów wyselekcjonowanych na podstawie rankingu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Faworytami rywalizacji są klubowe zespoły z Gdyni, Iławy, Chojnic oraz Poznania
„W gronie tych zespołów, należy upatrywać głównych pretendentów do tytułu Mistrza Polski” – ocenia Tomasz Figlerowicz, Wice Prezydent klasy Optimist w Polsce – „W składach tych ekip pływają czołowi zawodnicy klasy, kluby te startują tez dużo częściej w regatach zespołowych niż inne, wiec przewyższają inne kluby doświadczeniem, ale też zgraniem i opanowaniem zagrywek taktycznych”
Baza regat znajduje się w Hotelu Stodoły. a wyścigi będzie można oglądać z brzegu przy zaporze lub z zapory.  Regaty organizuje Polish Match Tour (znany z organizacji regat meczowych) przy współpracy rybnickiego klubu TS Kuźnia i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.
Partnerami regat są Miasto Rybnik oraz JSail, Optimast, Musto i Kaya Ropes – Sail Shop.

Optimist to najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów regatowych, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do lat 15. Łódka wykonana jest zazwyczaj z włókna szklanego, choć zdarzają się drewniane kadłuby. Optimist to jedna z najpopularniejszych klas regatowych na świecie, aktualnie oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 130 000 łódek.
PSKO to Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist zrzeszające kluby i zawodników pływających w tej klasie w Polsce, organizujące cykle regat Pucharu Polski, regaty mistrzowskie oraz wyłaniające Reprezentacje Polski na Mistrzostwa Świata i Europy
MT Partners to organizator regat żeglarskich w całej Polsce, znany m.in. z organizacji meczowych regat Pucharu Świata Polish Match Tour, cyklu regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej oraz Mistrzostw Świata Optimist w 2015 roku w Dziwnowie i wielu innych regat.
 

Recencje książek żeglarskich