MENU

Lubelskie YKP Lublin deklasuje rywali w kwalifikacjach

2022-04-26
Lubelskie YKP Lublin deklasuje rywali w kwalifikacjach
Foto: Gwidon Libera

Załoga Lubelskie YKP Lublin zdominowała rywalizację w kwalifikacjach do 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tymon Sadowski i jego załoga wygrali 12 z 15 wyścigów, w pozostałych trzech zajmując drugie miejsca. Pozostałe miejsca gwarantujące awans zajęły załogi Rockstars Racing, Slava Racing i Polsporty Sailing.
W dniach 23-24 kwietnia na wodach wokół sopockiego molo rozegrano kwalifikacje do 1 Ligi. 18 załóg z całego kraju walczyło o 4 miejsca premiowane awansem do drugiego poziomu rozgrywkowego. Komisja Regatowa pomimo trudnych warunków rozegrała pełny format składający się z 30 wyścigów.
Sobota zaskoczyła załogi wiatrem silniejszym niż prognozowany. W takich warunkach znakomicie rozpoczęła regaty załoga z Lublina wygrywając cztery pierwsze wyścigi. Drugi z murowanych faworytów – Rockstars Racing – po początkowych trudnościach w dwóch pierwszych wyścigach, wskoczył na właściwe tory wygrywając dwa kolejne. W górze stawki, choć ze zmiennym szczęściem, żeglowały załogi Slava Racing, Inex Green Micro Class oraz Etisoft Sailing Team. Dobrze regaty rozpoczęła też poznańska załoga Flota Online JKW, której zdecydowanie pasowały silnowiatrowe warunki.
Wiatr rósł na sile, więc Komisja po zmierzeniu 24 węzłów wiatru, postanowiła przeprowadzić kilka wyścigów bez genakerów. Pomimo początkowych obaw, nie zakłóciło to marszu faworytów po awans. Lubelskie YKP Lublin i Rockstars Racing seryjnie wygrywały wyścigi, a za ich plecami na kolejne miejsca wysuwały się Slava Racing ze sternikiem Pawłem Ejsmontem oraz Polsporty Sailing Jacka Puchniarza. Ci drudzy, pomimo bardzo dobrego dnia, nie mogli być pewni awansu, ponieważ zakończyli dzień pechowym falstartem.
Niedziela również zaskoczyła silnym północnym wiatrem. Do rozegrania pozostało 14 wyścigów, co oznaczało, że wyniki mogą przetasować się jeszcze kilkukrotnie. Tymon Sadowski i Aleksander Michalski z załogami nie zwalniali tempa i bardzo szybko zapewnili sobie wystarczającą przewagę nad resztą stawki. Za ich plecami szaloną pogoń za awansem rozpoczęły załogi SKŻ Powidz i YKP Warszawa, a bronić musiały się Slava i Polsporty. Rywalizacja trwała do ostatniego wyścigu, w którym to Jacek Puchniarz z załogą odparli ataki klubów z Powidza i Warszawy.
Nieudany drugi dzień regat zaliczyły załogi Inex Green Micro Class i Etisoft Sailing Team spadając w klasyfikacji na odległe pozycje. Dużym rozczarowaniem okazał się występ KŻ Hals Gostynin, który o awans będzie musiał walczyć z poziomu 2 Ligi. Poprzez pechową kontuzję sternika z rywalizacji w połowie dnia musiała wycofać się załoga Flota Online JKW, która miała realne szanse na włączenie się do walki w czołówce.

Kolejne zmagania Polskiej Ligi Żeglarskiej już w dniach 28-29 maja. Wtedy w Sopocie rywalizację rozpocznie Ekstraklasa, a więc najwyższy poziom rozgrywkowy.

Pełnie wyniki:

 1. Lubelskie YKP Lublin – 18 pkt
 2. Rockstars Racing – 33 pkt
 3. Slava Racing – 52 pkt
 4. Polsporty Sailing – 57 pkt
 5. SKŻ Powidz – 57 pkt
 6. YKP Warszawa – 59 pkt
 7. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wlkp. 2 – 69 pkt
 8. Klub Żeglarski Auto Podlasie – 71 pkt
 9. Ocean Challenge Ladies Sailing Team – 74 pkt
 10. Etisoft Sailing Team – 75 pkt
 11. Inex Green Micro Class – 77 pkt
 12. YKP Szczecin 2 – 86 pkt
 13. Flota Online Jacht Klub Wielkopolski – 91 pkt
 14. Klub Żeglarski Hals Gostynin – 95 pkt
 15. Lasery Zegrze 2 – 108 pkt
 16. Warszawskie Towarzystwo Regatowe – 112 pkt
 17. Grupa Regatowa Powidz 2 – 115 pkt
 18. Chotomowski Klub Żeglarski Satchwell – 121 pkt

Przebieg regaty kwalifikacyjnych był relacjonowany na facebookowym profilu Polskiej Ligi Żeglarskiej (https://www.facebook.com/LigaZeglarska) oraz na Żeglarskim Kanale OCS na Youtube (https://www.youtube.com/c/OCSZeglarskiKanalSportowy)
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Euvic, Nissan, Efaflex, Yachting Paradise.
Partnerem Technologicznym jest: SAP Polska.
Partnerami Ligi są: Miasto Sopot, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Garmin, RS Sailing i Polski Związek Żeglarski.
Partnerami medialnymi regat są Prestiż Magazyn Trójmiejski, zeglarstwo.waw.pl i Prestiż Szczeciński.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Recencje książek żeglarskich