MENU

Szczecin zdobywa Gdynię!

2023-07-18
Szczecin zdobywa Gdynię!
Foto: Gwidon Libera

Bezprecedensowym zwycięstwem załogi Pogoni Szczecin zakończyła się 2 runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozgranej podczas Gdynia Sailing Days. Miejsca na podium uzupełniły załogi YKP Szczecin oraz HRM Racing. Liderem rankingu Ekstraklasy po 2 rundach została załoga Yacht Club Gdańsk.

Zgodnie z oczekiwaniami rywalizacja w Gdyni przyniosła wiele emocji i zwrotów akcji. Silny rosnący wschodni wiatr i fala z wyścigu na wyścig stawiały zawodnikom coraz większe wymagania. Doskonale zawody rozpoczął beniaminek, juniorska załoga HRM pod wodzą Kuby Gołębiowskiego prowadząc w stawce aż do 10 wyścigu. Dobrze zaczęli tez Mistrzowie Polski YKP Gdynia, ale już w 3 wyścigu zanotowali „wpadkę” na 8 miejscu i spadek w klasyfikacji. WAT Warszawa Wojtka Myśliwca pływał najrówniej, ale falstart w 4 wyścigu mocno obciążał ich konto punktowe. Po słabszym początku dobre tempo odzyskał Yacht Club Gdańsk, a Yacht Club Sopot z Tytusem Butowskim na sterze równo i wysoko punktował w kolejnych wyścigach. Jednak ekipą, która regularnie równo wysoko pływała bez wpadek była Pogoń Szczecin z Australijczykiem Davidem Champanem za sterem. W efekcie awansowali z 6 miejsca po 1 wyścigu na fotel lidera po 12 wyścigach. Na koniec 1 dnia w top 3 znalazła się jeszcze załoga WAT Warszawa oraz HRM Racing. Zwycięzcy 1-szej rundy Lubelskie YKP Lublin nie mogli znaleźć sposobu na szybkie żeglowanie w tych warunkach i zaskakująco kończą sobotę na odległym 13 miejscu. Był to też ciężki dzień dla obu załóg kobiecych ze Sztorm Grupy i Iskry Gdynia klasyfikując się odpowiednio na 16 i 17 miejscu. Slaby początek zanotowała też załoga YKP Szczecin z utytułowaną Agnieszka Skrzypulec za sterem. Jednak Agnieszka była w stanie zaadoptować swój styl pływania do konkurencji i awansowała z 16 miejsca na 8 na koniec pierwszego dnia.

Drugi dzień, niedziela to zgoła odmienne warunki wiatrowe. Slaby zmienny wiatr od brzegu i płaska woda wymusiły szybką zmianę stylu żeglowania. Pogoń dopasowała się do warunków idealnie, pilnując wypracowanej przewagi i nie oddając prowadzenia do końca regat. Natomiast za ich plecami walka o pozycje trwała do ostatniego wyścigu. Doskonale żeglowała Skrzypulec notując miejsca tylko w top 3 i awansując z 8 miejsca stopniowo na fotel wicelidera. Odmiennie WAT, po rewelacyjnej sobocie w niedzielę nie mogli się odnaleźć na akwenie i spadli aż na 8 miejsce. Juniorzy z HRM stracili regularność, ale mimo 8 i 7 miejsca w końcówce regat, wykorzystali błąd Yacht Clubu Gdańsk i utrzymali 3 miejsce w regatach. Dobry progres po sobocie zanotowała załoga Nowy Sztynort GGR z Krzysztofem Małeckim za sterem wspinając się na 5 miejsce, na remisie punktowym z Yacht Clubem Sopot i Sailing Legia Warszawa. Świetna końcówkę zaliczył inny beniaminek OnLemon Rockstars Racing rzutem na taśmę awansując na 9 miejsce. YKP Gdynia wygrywa ostatni wyścig i ratuje miejsce w top 10, ale i tak jest to dla nich najgorszy wynik w regatach od lat i oznacza spadek w rankingu sezonu poza strefę medalową.

Wyniki 2 rundy Ekstraklasy, Gdynia 15-16 lipca

 1. Pogoń Szczecin  – 37 pkt
 2. YKP Szczecin – 44 pkt
 3. HRM Racing Yacht Club – 49 pkt
 4. Yacht Club Gdańsk  – 50 pkt
 5. Nowy Sztynort GGR – 52 pkt
 6. Yacht Club Sopot – 52 pkt
 7. Sailing Legia Warszawa  – 52 pkt
 8. AZS WAT Warszawa – 54 pkt
 9. OnLemon Rockstars  - 59 pkt
 10. YKP Gdynia - 60 pkt
 11. Lubelskie YKP Lublin - 60 pkt
 12. UKS Żeglarz Wrocław - 63 pkt
 13. AZS AWFiS Gdańsk  - 63 pkt
 14. AZS Politechnika Gdańsk  – 66 pkt
 15. Sztorm Grupa  - 79 pkt
 16. Polsporty Sailing - 80 pkt
 17. Olsztyński KŻ - 85 pkt
 18. Iskra AMW Gdynia - 86 pkt   

Pełne wyniki regat z powtórkami wyścigów dostępne w systemie SAP Sailing https://tiny.pl/c7ntz
W rankingu po 2 rundach spore zmiany, liderzy po Sopocie spadają na 6 miejsce, YCG uzyskuje lekką przewagę na fotelu lidera, obrońcy tytułu YKP Gdynia spadają na 7 miejsce i maja juz 7 pkt straty do 1 miejsca. Układ tabeli pokazuje, że różnice w czołówce są bardzo małe i do końca sezonu wszystkie scenariusze są jeszcze możliwe. Mocno zarysowuje się tez strefa spadkowa czyli 4 ostatnie zespoły.

Ranking Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej po 2 rundach:

 1. Yacht Club Gdańsk         32 pkt
 2. YKP Szczecin             29 pkt
 3. HRM Racing Yacht Club     29 pkt
 4. Yacht Club Sopot         28 pkt
 5. Pogoń Szczecin         26 pkt
 6. Lubelskie YKP Lublin         26 pkt
 7. YKP Gdynia            25 pkt
 8. Nowy Sztynort GGR        23 pkt
 9. Sailing Legia Warszawa     23 pkt
 10. AZS WAT Warszawa        21 pkt
 11. Sztorm Grupa         18 pkt
 12. OnLemon Rockstars Racing     17 pkt
 13. UKS Żeglarz Wrocław     12 pkt
 14. AZS AWFiS Gdańsk         9 pkt
 15. AZS Politechnika Gdańska     9 pkt
 16. KS Iskra Amw         7 pkt
 17. Polsporty.pl Sailing         5 pkt
 18. Olsztyński Klub Żeglarski     3 pkt

Pełne wyniki z całego sezonu dostępne na stronie www.ligazeglarska.pl oraz w systemie trackingowym https://polishleague2023.sapsailing.com
Regaty w Gdyni odbyły się w ramach Gdynia Sailing Days, największego żeglarskiego wydarzenia regatowego trwającego przez cały Lipiec. W ramach Gdynia Sailing Days rozegranych zostanie wiele regat w różnych klasach sportowych i amatorskich rangi Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), Ministerstwem Sportu i Turystyki (Partner Główny) oraz miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny).

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Gdynia Sailing Days – gospodarz regat.
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Magic Marine, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Recencje książek żeglarskich