MENU

Rusza Warszawska Liga Żeglarska

2023-06-23
Rusza Warszawska Liga Żeglarska
Foto: Marcin Kunstetter

Już w najbliższy weekend (23-24 czerwca) na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędzie się Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – to już trzeci sezon cyklu spektakularnych wyścigów. Tradycyjnie baza regat znajduje się w klubie Sailing Legia (ul. Warszawska 31, Zegrze Płd.), a wyścigi w najbliższej odległości od brzegu.

Stąd ich widowiskowość, bo sędziowie tak ustawiają trasę, by swobodnie można było oglądać zmagania choćby z molo zaprzyjaźnionego Hotelu 500. Wszystko zależy jednak od kierunku wiatru. Na liście startowej nie brakuje zarówno profesjonalnych żeglarzy, którzy przeszli pełne szkolenie regatowe w klasach olimpijskich, jak i zawodników głodnych sukcesów, którzy bardzo mocno stawiają na rozwój żeglarski.

- Na starcie tradycyjnie znajduje się 12 załóg. Regaty odbywają się system przesiadkowym. Dysponujemy flotą sześciu jachtów klasy Skippi650, które idealnie sprawdzają się do tej formuły. Fakt, że jako organizatorzy zapewniamy jednostki powoduje, że wykluczony jest czynnik sprzętowy i ewentualne różnice prędkości jachtów. Przede wszystkim premiowana jest sprawność żeglarska załóg – mówi prezes Sailing Legia Jakub Pawluk, organizator WLŻ. – Bliskość akwenu regatowego, zaplecze jakim dysponujemy i możliwość oglądania wyścigów na żywo oraz w sieci – w system SAP Sailing – powodują, że czas spędzony na tych regatach to wielka frajda nie tylko dla samych żeglarzy, ale i dla kibiców-obserwatorów. Żeglarstwo jest sportem złożonym, nienadaremnie określa się „szachami na wodzie”. Tu oprócz sprawności fizycznej premiowana jest również taktyka, strategia i ich realizacja. Piękny sport, choć trzeba poskładać wiele klocków, aby to nasz jacht płynął szybciej od pozostałych – mówi Jakub Pawluk, który jest multimedalistą regat wszelkiej rangi, wielokrotnym mistrzem Polski w klasie 505.

Partnerem głównym cyklu regat jest warszawski dealer marki Mazda, firma Odyssey sp. z o.o. obecna na rynku motoryzacyjnym od 1998 roku, z marką Mazda związana od 2008 roku. Od kilku lat firma Odyssey sp. z o.o. angażuje się w inicjatywy żeglarskie, aktywnie w nich uczestniczy oraz wspiera wydarzenia takie jak Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska. Odyssey wspiera regaty jako Mazda Odyssey i Odyssey Dealer Group.

Terminarz Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej 2023:

  • Runda 1: 24-25 czerwca
  • Runda 2: 8-9 lipca
  • Runda 3: 5-6 sierpnia
  • Runda 4 (finał): 16-17 września

Finał Ogólnopolski (dla najlepszych załóg): 13-14 października - Sztynort

Wszelkich informacji na temat Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska można zasięgnąć na stronie www.sailinglegia.pl.

 

Recencje książek żeglarskich