MENU

KSW Baltic Dziwnów najlepszy na inaugurację Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej 2024

2024-07-01
KSW Baltic Dziwnów najlepszy na inaugurację Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej 2024
Foto: Adam Burdyło

W weekend 1-2 czerwca na wodach wokół sopockiego molo zainaugurowały rozgrywki Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej (TLŻ). Wśród 18 załóg uczestniczących w rywalizacji pierwszej rundy sezonu 2024 najlepsza okazała się młoda załoga KSW Baltic Dziwnów ze sternikiem Michałem Jaroszkiem. Od tego sezonu TLŻ wraz z czterema innymi Ligami Regionalnymi tworzy najniższy stopień rozgrywkowy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Trójmiejska Liga Żeglarska w sezonie 2024 odnotowała rekord frekwencji. Do rywalizacji przystąpiło 18 załóg, czyli maksymalna możliwa liczba uczestników, dzięki czemu TLŻ stała się największą z Lig Regionalnych. Od tego sezonu rozgrywki w Trójmieście, Poznaniu, Sztynorcie, Warszawie i Rybniku stały się częścią Polskiej Ligi Żeglarskiej tworząc najniższy stopień rozgrywkowy, zastępując 2. Ligę. Najlepsze załogi poszczególnych regionów spotkają się pod koniec sezonu w Finale w Szczecinie skąd cztery najlepsze załogi, awansują do centralnych rozgrywek 1. Ligi PLŻ.

W Sopocie pierwszy weekend regatowy stał pod znakiem idealnych warunków pogodowych. Co prawda pierwszego dnia wiatr był jeszcze kapryśny i zmienny, udało się rozegrać tylko 6 wyścigów, ale niedziela była już perfekcyjna. Stały wiatr z północy do 20 węzłów oraz spora fala okazały się wymagające dla większości załóg, ale komisji regatowej pozwolił rozegrać kolejnych 10 biegów.

Od początku ton rywalizacji nadawały zespoły obrońcy tytułu z sezonu 2023 – The Barking Dogs ze sternikiem Pawłem Czoczysem oraz KSW Baltic Dziwnów prowadzony przez Michała Jaroszka. Dwa zupełnie inne zespoły – pierwszy, doświadczony z załogą mającą za sobą starty na poziomie Ekstraklasy PLŻ oraz drugi debiutujący w Lidze, ale złożony z młodych, ambitnych zawodników klas przygotowawczych. Chęć walki o najwyższe miejsca pokazały również zespoły Sii Sailing Team, Sosnowski i przyjaciele oraz Omida Logistic. Rozczarowaniem pierwszego dnia była postawa załogi RITS Sailing Team prowadzona przez Jakuba Jankowskiego, doświadczonego zawodnika różnych klas regatowych, mająca w swoim składzie zwycięzcę zeszłorocznej Ekstraklasy PLŻ Maksa Pawłowskiego.

„Zasady rywalizacji Ligi Regionalnej dopuszczają możliwość udziału zawodników z wyższych poziomów rozgrywkowych. Dlatego też w załogach możemy zobaczyć wielu utytułowanych i doświadczonych zawodników z Mistrzem Polski na czele. Jednakże już w Finale Lig Regionalnych zespoły nie będą mogły korzystać z ich usług. Dzięki temu rywalizacja  w TLŻ jest bardzo ciekawa, ale już finał rozgrywek będzie obarczony pewną niewiadomą” – podkreśla Rafał Sawicki, organizator TLŻ.

RITS Sailing Team zabrał się do pracy od początku drugiego dnia, szybko odrabiając straty. Nieco gorzej w silniejszym wietrze radził sobie zespół Sii Sailing Team. Serię zwycięstw zaliczył również KSW Baltic i to właśnie ten zespół dość pewnie sięgnął po wygraną w pierwszej rundzie.

„Nasze starty oceniam bardzo dobrze, po treningu czuliśmy się dobrze przygotowani i wyszło to na wodzie. W sumie pięć wygranych wyścigów i zwycięstwo w całych regatach, co nas w zupełności satysfakcjonuje.” – powiedział po regatach sternik KSW Baltic Michał Jaroszek.

Zwycięski zespół startował w składzie Dominika Ołowiak, Aleksandra Bobrowska, Filip Lenart i Michał Jaroszek.

O drugie miejsce walczyły zespoły The Barking Dogs oraz RITS Sailing Team. Równiej żeglował ten pierwszy i to właśnie obrońcy tytułu cieszyli się ze srebrnego medalu pierwszej rundy. RITS ostatecznie trzeci, a tuż za podium uplasował się zespół Sosnowski i przyjaciele.

W Trójmiejskiej Lidze Żeglarskiej prowadzona jest również klasyfikacja amatorska, w której sternikiem załogi nie może być wyczynowy żeglarz. W tej rywalizacji najlepszy okazał się zespół Omida Logistic Bartłomieja Glinki, a podium uzupełnili Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku oraz PwC Polska.

Kolejna runda TLŻ już w ostatni weekend czerwca również w Sopocie.

Klasyfikacja końcowa I rundy:

 1. KSW Baltic Dziwnów – pkt 13
 2. The Barking Dogs – pkt. 18
 3. RITS Sailing Team – pkt. 22
 4. Sosnowski i Przyjaciele – pkt. 26
 5. Omida Logistics – pkt. 28
 6. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku – pkt. 31
 7. Sii Sailing Team – pkt. 33
 8. PwC Polska – pkt. 39
 9. Damen Yachting 2 – pkt. 40
 10. Port Lotniczy Gdańsk – pkt. 41
 11. Asseco 2 – pkt. 45
 12. Fun & Progress Team – pkt. 46
 13. Hear Studio Sailing Team – pkt. 48
 14. Damen Yachting 1 – pkt. 51
 15. Liceum Columbus – pkt. 57
 16. Yacht Club Sopot 3 – pkt. 63
 17. Sail Service – pkt. 64
 18. Asseco 1 – pkt. 65

Trójmiejska Liga Żeglarska jest rozgrywana nieprzerwanie od 2015 roku. Organizatorami Ligi są MT Partners Sp. j. oraz GSC Yachting Sp. z o.o. wraz z Towarzystwem Żeglarstwa Regatowego Szczecin.

Partnerem Głównym TLŻ jest STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

Informacje oraz relacje z rozgrywek można śledzić na stronie internetowej ligi: http://trojmiejskaligazeglarska.pl oraz na kanałach społecznościowych:
FB: https://www.facebook.com/LigiRegionalne i
Instagram: https://www.instagram.com/trojmiejskaligazeglarska/
 

Recencje książek żeglarskich