MENU

Walka o awans w Sztynorcie

2023-09-01
Walka o awans w Sztynorcie
Foto: Bartosz Modelski

12 załóg startujących w 2 Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra trzecią, przedostatnią rundę walki o punkty do rankingu i awans do wyższego poziomu rozgrywek. Regaty rozegrane zostaną w Nowym Sztynorcie w dniach 2-3 września, a akwenem będzie jezioro Dargin.

Poprzednia runda zakończyła się wygraną Port Mechelinki Michała Strusińskiego przed YKP Warszawa i BSA Flota Gdynia. Faworyci po pierwszej rundzie Onboard Sailing zakończyli regaty dopiero na 4 miejscu, ale utrzymali prowadzenie w rankingu, choć ich przewaga w rankingu zmalała do minimum.

Trzecia runda otwiera cykl czterech regat Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sztynorcie, a najbliższy weekend  może zdecydować o tym, która z załóg pozostanie w grze o awans do 1 Ligi, a która tej szansy się pozbawi. Analizując tabele można pokusić się o wytypowanie aż 5 załóg, które mają aspiracje i matematycznie największe szanse na awans. Do wymienionej wcześniej czwórki, dołącza Jacht Klub Nowy Sztynort prowadzony przez Pawła Ejsmonta tylko z punktem straty do BSA Flota Gdynia Kuby Wiedehefta na 4 miejscu. Kolejna załoga w rankingu YKP Szczecin prowadzona przez Krzysztofa Rączkę ma już 5 punktów straty do strefy awansu i musi w najbliższych regatach popłynąć powyżej dotychczasowych wyników, aby włączyć się do walki.
Czołowa piątka załóg jest bardzo wyrównana i trudno będzie wskazać zdecydowanego faworyta. Onboard z Szymonem Jabłkowskim na sterze na pewno będzie mocny, ale za sterem Yacht Klubu Polski Warszawa zobaczymy ponownie Mistrza Świata Piotra Cichockiego, który w formule ligowej bardzo dobrze już sobie radzi i zdobył doświadczenie wymagane do zwyciężania w tej stawce. Z kolei młoda załoga BSA Flota Gdynia pokazała, że potrafi wygrywać wyścigi i ma potencjał na wygrywanie regat. Z kolei ekipa Strusińskiego z Portu Mechelinki wygrała drugą rundę i na pewno ma ochotę na powtórzenie wyniku w tych regatach. Czy ktoś z poza tej grupy włączy się do walki, to się okaże już w sobotę. Do grona załóg dołączyła nowa ekipa z ASZ Poznań i ich siła i postawa będzie również niewiadomą dla wszystkich.

Start regat w sobotę o 10:30, zakończenie w niedzielę o 16:00.

Ranking 2. Ligi po 2 rundzie:

 1. Onboard Sailing – 19 pkt
 2. YKP Warszawa – 19 pkt
 3. Port Mechelinki – 18 pkt
 4. BSA Flota Gdynia – 17 pkt
 5. Jacht Klub Nowy Sztynort – 16 pkt
 6. YKP Szczecin 2 – 12 pkt
 7. Symfonia Racing – 8 pkt
 8. KS Puchar Soliny – 8 pkt
 9. Regatta Business Poland – 6 pkt
 10. R2 Sailing Team – 4 pkt
 11. Hear Studio Sailing Team – 4 pkt
 12. AZS Poznań Sailing Team - DNC

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort – Osada Wolności – gospodarz regat.
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Magic Marine, , Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Recencje książek żeglarskich