MENU

Wojskowa Akademia Techniczna wygrywa 1 Ligę!

2021-09-26
Wojskowa Akademia Techniczna wygrywa 1 Ligę!
Foto: Gwidon Libera

Załoga AZS WAT Warszawa wygrała Sztorm Grand Prix zamykające sezon 1 Ligi tym samym tryumfując w klasyfikacji generalnej. Rozgrano 18 wyścigów a kolejne miejsca zajęły załogi AZS AWFiS Gdańsk, YKP Szczecin i UKS Żeglarz Wrocław, które jednocześnie awansowały do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Po odwołaniu piątkowych treningów z powodu ekstremalnie silnego wiatru wiadomo było, że początek regat będzie trudny dla wielu załóg. Szczególne problemy mogły spotkać załogi, które zmieniały skład przed ostatnią rundą. Tymczasem niespodziewanie to te załogi zanotowały najlepsze rezultaty na początku regat. Już w pierwszym flighcie zwycięstwo padło łupem Legii Warszawa 2, gdzie nowym sternikiem został Rafał Moszczyński. Dobrze rozpoczęła też trójka faworytów. W pierwszym flighcie swój wyścig wygrała załoga Sol Voltage AWFiS Gdańsk przed YKP Szczecin i AZS WAT Warszawa. Zawiódł lider 1 Ligi UKS Żeglarz Wrocław przywożąc ostatnie miejsce pierwszego wyścigu, co zdecydowanie utrudniło im walkę o końcowe zwycięstwo.

Warunki pogodowe w pierwszej połowie dnia były trudne. Porywy wiatru przekraczające 25 węzłów powodowały, że załogi z dolnej części tabeli miały problemy techniczne. Słabo dzień rozpoczęły walczące o utrzymanie w 1 Lidze załogi Ocean Challenge Ladies Sailing Team oraz Akademii Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej. Negatywnym zaskoczeniem ostatniej rundy była postawa UKS Navigo. Załoga pod wodzą Moniki Bronickiej, która bardzo dobrze radziła sobie w poprzednich rundach, po zmianach w składzie spowodowanych kontuzją, tym razem nie potrafiła sobie poradzić z trudnymi warunkami.

Zacięta walka trwała na szczycie tabeli. Za nadrabianie strat zabrała się wrocławska załoga Filipa Florka. Dobre i równe żeglowanie kontynuowała pierwsza trójka regat, ale żadna z załóg nie uniknęła wpadki. Odmiennie od poprzednich rund dominowanych przez poszczególne zespoły tym razem na żadnym etapie rywalizacji nie dało się wskazać zdecydowanego faworyta. Po zwycięstwie w ostatnim wyścigu liderem po pierwszym dniu została załoga WAT-u Warszawa ze sternikiem Wojciechem Myśliwcem. Na drugiej pozycji z dwoma punktami straty znajdował się Sol Voltage AWFiS Gdańsk Damiana Pietruszewskiego, a podium zamykał YKP Szczecin pod wodzą świeżo upieczonego meczowego Mistrza Polski Patryka Zbroi. UKS Żeglarz Wrocław uplasował się na czwartej pozycji remisując punktowo ze świetnie dysponowaną załogą Garden Space Sailing Club.

SKŻ Powidz, Etisoft Sailing Team i Regatta Business Poland nie były w stanie opuścić swoich miejsc w strefie spadkowej zamykając tabelę pierwszego dnia regat. O uniknięcie ostatniego miejsca w strefie spadkowej walczyły załogi Akademii Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej Bartosza Rominieckiego, drugiej załogi Yacht Clubu Sopot 2 prowadzonej przez Zbigniewa Gutkowskiego, Laserów Zegrze Konrada Berezowskiego oraz Ocean Challenge Ladies Sailing Team Barbary Mrozowicz. Załoga z Sopotu równo pływała przez cały dzień unikając kontaktu ze strefą spadkową. Akademia i żeńska załoga Ocean Challenge wygrały po jednym wyścigu co pozwoliło im uniknąć zagrożenia spadkiem.

Prognoza na drugi dzień pozostawiała niewielkie nadzieje na rozegranie większej ilości wyścigów. Po długim oczekiwaniu na wiatr organizator zdecydował się na zakończenie regat i uznanie wyników pierwszego dnia za końcowe. Tym samym zwycięzcą 1 Ligi została załoga WAT Warszawa w składzie Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk, Adrian Kaczyński, na drugiej pozycji sezon ukończyli Damian Pietruszewski, Mateusz Zieniewicz, Mateusz Wiśniewski, Szymon Ignaciuk i Mikołaj Chłopek z Sol Voltage AWFiS Gdańsk, a podium zamknęła załoga YKP Szczecin w składzie Patryk Zbroja, Michał Ława, Maciej Gonerko i Marcin Zubrzycki. Z czwartego miejsca do Ekstraklasy awansuje również UKS Żeglarz Wrocław.

Wyniki czwartej rundy 1 Ligi – Sztorm Grand Prix:

 1. AZS WAT Warszawa – 24 pkt
 2. Sol Voltage AZS AWFiS Gdańsk – 26 pkt
 3. YKP Szczecin – 28 pkt
 4. UKS Żeglarz Wrocław – 32 pkt
 5. Garden Space Sailing Team – 32 pkt
 6. Grupa Regatowa Powidz – 36 pkt
 7. Kościański Klub Żeglarski – 42 pkt
 8. HRM Racing Yacht Club Gdańsk – 43 pkt
 9. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 44 pkt
 10. KS Marina Niesulice – 44 pkt
 11. Yacht Club Sopot 2 – 48 pkt
 12. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team – 49 pkt
 13. Legia Warszawa 2 – 50 pkt
 14. RKS Lasery Zegrze – 54 pkt
 15. Interdoor UKS Navigo– 56 pkt
 16. Regatta Business Poland – 63 pkt
 17. Etisoft Sailing Team – 67 pkt
 18. SKŻ Powidz – 72 pkt

Klasyfikacja generalna 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej 2021:

 1. AZS WAT Warszawa – 67 pkt
 2. Sol Voltage AWFiS Gdańsk – 66 pkt
 3. YKP Szczecin – 65 pkt
 4. UKS Żeglarz Wrocław – 65 pkt
 5. HRM Racing Yacht Club Gdańsk – 51 pkt
 6. KS Marina Niesulice – 45 pkt
 7. Garden Space Sailing Club – 43 pkt
 8. TFE Grupa Regatowa Powidz – 42 pkt
 9. Interdoor UKS Navigo – 41 pkt
 10. Kościański Klub Żeglarski – 38 pkt
 11. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 29 pkt
 12. Legia Warszawa 2 – 28 pkt
 13. Yacht Club Sopot 2 – 27 pkt
 14. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team – 24 pkt
 15. RKS Lasery Zegrze – 23 pkt
 16. Regatta Business Poland – 13 pkt
 17. Etisoft Sailing Team Gliwice – 13 pkt
 18. SKŻ Powidz – 4 pkt

Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich