MENU

Omega - zapowiedz regat w Olsztynie

2023-05-11
Omega - zapowiedz regat w Olsztynie
Foto: Bartosz Modelski

W najbliższy weekend na jeziorze Ukiel odbędzie się druga tegoroczna eliminacja Pucharu Polski w żeglarskiej klasie Omega – Regaty o Puchar Prezydenta Olsztyna. Narodowa klasa żeglarska wraca z ogólnopolskimi regatami do stolicy województwa po trzynastu latach przerwy. Zawodnicy wystartują w dwóch klasach: Omega Sport oraz Omega Standard.

Żeglarska klasa Omega to najpopularniejsza klasa jachtów sportowych i turystycznych w Polsce. W ubiegłym roku klasa obchodziła swoje osiemdziesięciolecie.

Na starcie regat o Puchar Prezydenta Miasta stanie ponad czterdzieści załóg z całej Polski, a wśród nich cała elita zawodników startujących w klasie, z Mistrzami Polski oraz zdobywcami Pucharu Polski z lat poprzednich na czele.

Daniel Sokołowski z Polskiego Związku Klasy Omega: „Po pierwszej tegorocznej imprezie wiemy, że w tym roku stawka w obu flotach jest naprawdę silna i bardzo wyrównana. To cieszy szczególnie, bo mocniejsza stawka to ciekawsza rywalizacja i więcej radości dla wszystkich, zawodników i kibiców. Już nie mogę się doczekać, to będzie prawdziwe święto regatowe w Olsztynie”

Pierwszą tegoroczną rundę Pucharu Polski rozegraną w Żninie, w klasie Sport wygrała załoga Politechniki Gdańskiej dowodzona przez Patryka Kosmalskiego (aktualnego Mistrza EuropyU23 w olimpijskiej klasie 49er) przed Vector Sails z Kamilem Ortylem, miejsce na podium zamknęła załoga Pronaw 77 Racing ze sternikiem Michałem Rucińskim. W klasie Standard najlepsza okazała się rodzinna załoga Kurczewskich (Filip, Robert, Jan) z Yacht Klubu Polski Inowrocław, przed załogą Yacht Klub Rewa – Michała Gajdy, na trzecim miejscu rywalizację ukończył Krzysztof Grajewski z załogą Dach System Sailing Team.

O kilka słów poprosiliśmy również obrońcę Pucharu, Mistrza Polski z poprzedniego sezonu w klasie Omega Sport - Kamila Ortyla: „Po nadchodzących regatach spodziewam się pierwszego miejsca, bez walki! (śmiech), ale o to będzie bardzo ciężko. Rozpoczynające sezon regaty pokazały, że pierwsza dziesiątka jest bardzo wyrównana i każdy może wygrać wyścig, jest bardzo wysoki poziom… Zawsze myślałem, że im jestem starszy, tym lepszy, ale niestety tak nie jest. Młodzi coraz mocniej depczą po piętach”.

O specyficzne warunki żeglarskie zapytaliśmy znanego olsztyńskiego żeglarza, wielokrotnego uczestnika regat w klasie Omega, Jana Walczaka: „Prognoza zapowiada kierunek E – SE, od lekkiego do średniego wiatru. To będą ciekawe i wymagające wyścigi w mocno zawirowanym, szkwalistym wietrze „od miasta”.
Zawody potrwają dwa dni, rozpoczęcie imprezy zaplanowano na sobotę, na godzinę 10:00 w CRS „Ukiel”.

Organizatorem regat jest firma Sail Show, olsztyńska firma eventowa, na co dzień obsługująca od strony technicznej wszystkie imprezy Pucharu Polski w klasie Omega. Patronat nad imprezą zgodził się objąć Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Sponsorami całego cyklu Pucharu Polski są firmy Mine Master oraz Instal PRO.
Cykl objęty jest patronatem Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.
 

Recencje książek żeglarskich