MENU

HRM Racing trumfiuje w Gdyni!

2025-07-10
HRM Racing trumfiuje w Gdyni!
Foto: Gwidon Libera

Załoga HRM Racing z Kubą Gołębiowskim za sterem wygrała drugą rundę Młodzieżowej Polskiej Ligi Żeglarskiej, która zainaugurowała coroczny żeglarski festiwal Gdynia Sailing Days organizowany przez Polski Związek Żeglarska. Drugie miejsce zajęła załoga Politechniki Gdańskiej, a trzecie Yacht Club Gdańsk Junior. 

Liga Młodzieżowa to nowa seria regat organizowana przez Polską Ligę Żeglarską i stworzona w tym sezonie dla młodych żeglarzy do 25. roku życia oraz studentó,. Rozgrywki w premierowym sezonie składają się z trzech rund: w Sopocie, Gdyni i sierpniowego finału w Pucku. Najlepsza załoga sezonu otrzyma tytuł Klubowych Młodzieżowych Mistrzów Polski w Żeglarstwie oraz zyska możliwość startu w 1 Lidze PLŻ. 

Druga runda już przed startem zapowiadała niespodzianki - ster w załodze Inplag Sailing Team przejęła młodzieżowa żeglarka roku federacji World Sailing Ewa Lewandowska, a w barwach Yacht Club Gdańsk Junior, srebrnych medalistów pierwszej rundy, wystartował prawie całkowicie nowy skład – na pokładzie pozostała jedynie trymerka grota Dominiki Ołowiak, a za sterem ekipy PG Racing zasiadła Julia Rogalska.

Pierwszy dzień drugiej rundy w Gdyni przetestował koncentrację młodych zawodników i ich umiejętności żeglowania w słabym wietrze. Pomimo bardzo słabych podmuchów nie przekraczających 15 km/h oraz częstych zmian kierunku wiatru, komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić aż 12 wyścigów. Sensacyjnie prowadzenie objęła Politechnika Morska Szczecin – załoga Jeremiego Dąbrowskiego, która podczas inauguracyjnej rundy w Sopocie zajęła dopiero 10. miejsce, fenomenalnie odnalazła się w Gdyni i tylko jeden wyścig zakończyła tuż za podium, pozostałe przypływając na miejscach 1 i 2. Bardzo dobrze żeglowali także wiceliderzy po pierwszym dniu, czyli Olsztyński Klub Żeglarski, którego załoga składa się z zawodników na co dzień żeglujących w Kadrze Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w olimpijskiej klasie 49er. Aż cztery z sześciu wyścigów wygrała Politechnika Gdańska sterowana przez Julię Rogalską, natomiast dwa rezultaty w drugiej połowie stawki ściągnęły PG Racing na najniższy stopień wirtualnego podium. W ścisłej czołówce regat brakowało HRM Racing Kuby Gołębiowskiego i Yacht Club Gdańsk Junior, natomiast na bardzo odległym 9. miejscu w drugiej połowie stawki pierwszy dzień rywalizacji zakończył Inplag Sailing Team z Ewą Lewandowską za sterem.

Drugiego dnia regat panowały zupełnie odmienne warunki – na Zatoce Gdańskiej zaczął wiać silny wiatr z północy. Do ataku przystąpił HRM Racing, który w mocnych podmuchach czuł się jak ryba w wodzie, wygrywając aż 4 z 6 wyścigów. Prowadzenia nie utrzymała Politechnika Morska Szczecin, która nie ukończyła jednego z wyścigów z powodu zaplątania się o boję startową, a na słabych miejscach pod koniec stawki przypływali wiceliderzy z OKŻ Olsztyn. Ponownie stabilną formę prezentowała natomiast Politechnika Gdańska, kolejne pozycje nadrabiał również Yacht Club Gdańsk Junior, a dzięki serii świetnych wyścigów na 5. pozycję awansował Inplag Sailing Team. 

Foto: Gwidon Libera

Przed wyścigiem finałowym z udziałem czołowych 7 załóg prowadził HRM, na drugim miejscu znajdowała się Politechnika Gdańska, a na trzecim YC Gdańsk Junior z dużą przewagą nad resztą stawki. Kolejność na podium nie uległa już jednak zmianie - po świetnym starcie prowadzenie pewnie objęła załoga Kuby Gołębiowskiego i nie oddała go już do końca, srebro do mety dowiozła Politechnika, a na trzecim zakończyła załoga Juniorów z Gdańska. 

Wyniki 2 rundy Ligi Młodzieżowej Polskiej Ligi Żeglarskiej, Gdynia 7-9 lipca: 

  1. HRM    HRM Racing                31 pkt
  2. PGR    AZS Politechnika Gdańska        34 pkt
  3. YCJ    Yacht Club Gdańsk Junior        37 pkt
  4. MUS    Politechnika Morska Szczecin        46 pkt
  5. INP    Inplag Sailing Team            47 pkt
  6. NAU    Nauticus Olsztyn            49 pkt
  7. OKZ    Olsztyński Klub Żeglarski        50 pkt
  8. RRS    Centrum Żeglarskie Szczecin        43.9 pkt
  9. YCS    Yacht Club Sopot            46 pkt    
  10. LAM    UKŻ Lamelka Kartuzy            52 pkt
  11. AMW    KS Iskra AMW Gdynia            53 pkt
  12. YCY    Yacht Club Gdańsk Youth        63 pkt
  13. MAG    MAG Mechelinki            71 pkt
  14. PRO    ProSport Caravela            84 pkt

Składy medalistów 2 rundy Ligi Młodzieżowej Polskiej Ligi Żeglarskiej, Gdynia 7-9 lipca:

  1. HRM Racing – Jakub Gołębiowski (sternik), Filip Miłoszewski, Jacek Kalinowski, Maciej Dudek
  2. AZS Politechnika Gdańska – Julia Rogalska (sterniczka), Karolina Żurek, Oliwia Jekiel, Paweł Kuszewski
  3. Yacht Club Gdańsk Junior – Michał Jaroszek (sternik), Dominika Ołowiak, Filip Kurczewski, Filip Lenart

Po dwóch z trzech rund inauguracyjnego sezonu Młodzieżowej Polskiej Ligi Żeglarskiej na czele stawki uplasowały się ze sporą przewagą trzy załogi, które między sobą będą walczyć o medale podczas finałowej rundy w Pucku – w tabeli sezonu prowadzi AZS Politechnika Gdańska, a z dwoma punktami straty do liderów na remisie znajdują się HRM Racing  i Yacht Club Gdańsk Junior. 

Ranking sezonu Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej po 2 rundzie: 

  1. PGR    AZS Politechnika Gdańska        27 pkt
  2. YCJ    Yacht Club Gdańsk Junior        25 pkt
  3. HRM    HRM Racing                25 pkt
  4. OKZ    Olsztyński Klub Żeglarski        18 pkt
  5. INP    Inplag Sailing Team            17 pkt
  6. AMW    KS Iskra AMW Gdynia            16 pkt
  7. MUS    Politechnika Morska Szczecin        16 pkt
  8. NAU    Nauticus Olsztyn            15 pkt
  9. LAM    UKŻ Lamelka Kartuzy            14 pkt
  10. YCS    Yacht Club Sopot            14 pkt    
  11. RRS    Centrum Żeglarskie Szczecin        10 pkt
  12. YCY    Yacht Club Gdańsk Youth        7 pkt
  13. MAG    MAG Mechelinki            4 pkt
  14. PRO    ProSport Caravela            2 pkt

Następna runda Ligi Młodzieżowej odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia w Pucku i będzie finałem tegorocznego sezonu.

Wyniki i przebieg rywalizacji w Lidze Młodzieżowej PLŻ można śledzić na żywo na stronie yplz2025.sapsailing.com. Więcej informacji o Lidze znajdą Państwo na www.ligazeglarska.pl oraz profilach na Facebooku, Instagramie i LinkedIn. Z wyścigu finałowego w niedzielę tradycyjnie została przeprowadzona transmisja na żywo na Facebooku.
Na kanale na YouTube Polskiej Ligi Żeglarskiej www.youtube.com/@kanalzeglarski można obejrzeć konferencję ze zwycięzcami oraz studia eksperckie, a na antenie TVP Sport znajdzie się 15-minutowe podsumowanie regat.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao S. A., PGE S.A., Nice To Fit You, STBU i Aura Marine.
Gospodarzami Regat są: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Sportu oraz Gdynia Sailing Days.
Patronat Honorowy nad regatami objęli Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydentka Miasta Gdyni i Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Partnerami Ligi są: Garmin, Harken, SAP, Coffeedesk, Dr Coffee, Vulcan Training & Consultancy, Bryt Sails i RS Sailing.
Partnerem Strategicznym Ligi jest Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego i MT Partners sp. k.

 
 

Recencje książek żeglarskich
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. zamknij