MENU

PMT w Krakowie

2009-06-22
Od piątku do niedzieli na Wiśle w Krakowie zostaną rozegrane międzynarodowe regaty match racingowe Lajkonik Match Race. Trzyosobowe załogi rywalizować będą o kolejne punkty w Pucharze Świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Będzie to piąta impreza w ramach Polish Match Tour 2009 – trzeciej edycji pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce.
 Match racing to najbardziej widowiskowa i dynamiczna formuła regat żeglarskich. Zawody polegają na krótkich, kilkunastominutowych wyścigach jeden na jednego. W tej samej formule rozgrywa się prestiżowe regaty o Puchar Ameryki i World Match Tour. O wynikach decyduje system eliminacji oparty na zasadzie walki każdy z każdym, zakończony fazami play-off prowadzącymi do finału. Wyścigi rozgrywane są bardzo blisko brzegu – widzowie mogą bardzo dokładnie śledzić ich przebieg.
W najbliższych regatach weźmie udział ok. 12 załóg m.in. z Polski, Dani i Wielkiej Brytanii. Regaty mają wysoki współczynnik grade3 Pucharu Świata, a nad sprawnym przebiegiem regat będzie czuwać międzynarodowe jury z arbitrami z Norwegii i Czech.

„Już 3 rok z rzędu Regaty o Puchar Lajonika organizujemy wspólnie z krakowskim Klubem Żeglarskim HORN. Tegoroczna edycja jest jednak wyjątkowa z wielu względów. Pierwszy raz organizujemy ją na Wiśle w centrum Krakowa – poprzednie rozgrywane były na zalewie Bagry. To duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Po raz pierwszy również będą to regaty w obsadzie międzynarodowej. Wystartują najlepsze krajowe zespoły oraz zaproszeni goście zagraniczni. No i wreszcie są to jubileuszowe 25 regaty z cyklu Polish Match Tour, który organizujemy od 3 sezonów.” – wyjaśnia Maciej Cylupa, inicjator i organizator cyklu.
„Akwen regat czyli rzeka Wisła z trasa ustawioną wzdłuż bulwaru to doskonałe miejsce dla kibicow. Wyścigi będą bardzo dobrze widoczne z brzegu. Dodatkowo dla zgromadzonych widzów przygotowaliśmy profesjonalny komentarz wydarzeń na wodzie oraz - po raz pierwszy - będziemy przekazywać na brzeg na żywo obraz z kamer zamontowanych na pokładach jachtów. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na bulwar poniżej Mostu Grunwaldzkiego, emocji nie zabraknie!” - zaprasza Andrzej Ogrodnik z Klubu Żeglarskiego Horn.

Start do pierwszego wyścigu odbędzie się w piątek, 19 czerwca o 10.00, natomiast zakończenie zostało zaplanowane w niedzielę, ok. godz 15.00. Wyścigi zostaną rozegrane na czterech specjalnie przygotowanych, profesjonalnych trzyosobowych jachtach Match650 produkcji stoczni Skipper Yachts – łodzie długości 6,5 metra wyposażone są w żagle Apollo Sails o łącznej powierzchni 62m2. Miłośników żeglarstwa organizatorzy zapraszają również na oficjalne treningi, które odbędą się w już najbliższy czwartek, od godz. 14. Organizatorami regat są UKŻ Horn z Krakowa oraz MT Partners – organizator całego cyklu.
Wyniki i przebieg regat na bieżąco można śledzić na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl.
Recencje książek żeglarskich