MENU

Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Żeglarstwie, Energa Cup

2013-07-01

 W dniach 8-9.06.2013 odbyły się Regaty Energa Cup oraz Otwarte Mistrzostwa Małopolski w żeglarstwie na Zalewie Bagry Wielkie.
W regatach wystartowało łącznie 81 zawodników z 16 klubów z całej Polski:

 1. ENERGETYKA JAWORZNO
 2. UKS „ZALEW” KIELCE
 3. KŻ HORN KRAKÓW
 4. UKS „STER” SANDOMIERZ
 5. OPTEAM SAILING RZESZÓW
 6. KLUB SPORTOWY WIATERNI
 7. UKS ŻEGLUJ LUBLIN 
 8. KS ZATOKA PUCK
 9. YC PTTK BESKID NOWY SĄCZ
 10. ŻLKS KIEKRZ
 11. FIR WARSZAWA
 12. JK „OPTY” USTKA
 13. JK KOTWICA TARNOBRZEG
 14. KS „ZJEDNOCZENI” BYDGOSZCZ
 15. KS OMEGA KRAKÓW

Organizatorzy już od piątku przyjmowali dokumenty do zawodów. Sędziowie, spodziewając się trudności wiatrowych, już godzinę przed czasem mieli ustawioną na akwenie trasę regat. Przez dwa dni poprzedzające regaty wiało nawet nieźle więc liczyliśmy, że potrwa to do niedzieli, jednak wraz z rozpoczęciem zawodów wiatr ucichł i nie chciał dmuchać dłużej niż kwadrans. najwięcej napracowali się sędziowie. Co powiało na nowo, boje wędrowały na nowe pozycje, startowaliśmy i… trzeba było przerywać trwającą rywalizację.
Żeglarze czekają na wiatr.. Organizatorzy dowożą na wodę lody, picie…
W niedzielę nadzieje na rozegranie regat odżyły. Prognoza pogody mówiła o 2 m/s. Niestety nie udało się ukończyć nawet jednego wyścigu dla optimistów ani z grupy A ani z grupy B. Jedynie szybciej żeglujące lasery jednym ukończonym wyścigiem ustaliły kolejność do nagród. Wśród pozostałych uczestników nagrody rozlosowano. Tawerna na Hornie przygotowała poczęstunek.
 O godz. 14.-tej sędzia główny Wywiesił :AP nad A” czyli zakończył oczekiwanie na wiatr.
Poza zawodami przez dwa dni uczestnicy regat odwiedzili stary Kraków – byli na Rynku Głównym i oglądali miasto z Wieży Mariackiej dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego Straży Pożarnej. Pani Iwona Milejska –Dobies opowiedziała nam wiele ciekawostek z historii Krakowa, a w niedzielę rano pojechaliśmy do Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Po południu grali dla nas na scenie swój koncert NORTH LLAMAS & 100cp czyli Kuba i przyjaciele.
W sobotnie popołudnie nasi olimpijczycy z 49-er: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na spotkaniu z uczestnikami regat opowiadali o swoich przygodach z żeglowaniem i drodze do Londynu. Każdy z nich miał co opowiadać. Cudownie oglądało się przy tym przygotowane prezentacje. Potem oczywiście były wspólne zdjęcia i autografy.

Podsumowując imprezę należy zaznaczyć świetną organizację z nastawieniem na dzieci i młodzież jako głównych aktorów tego widowiska.
„To pierwsze u nas regaty, podczas których wystąpiły problemy z wiatrem, widać trzeba się do tego też przyzwyczaić. Pomimo braku rozegrania wyścigów zawodnicy i trenerzy dziękowali za atmosferę na wodzie i przygotowanie zajęć brzegowych” – powiedziała Józefa Ogrodnik – koordynator małopolski Energa Sailing Youth.
Regaty zostały sfinansowane ze środków Energa Sailing Ministerstwa Sportu Urzędu Marszałkowskiego województwa Małopolskiego Urzędu Miasta Krakowa, CB Panel, a patronatem prasowym objął Dziennik Polski, TVN Turbo i Sport.pl
 

Recencje książek żeglarskich