MENU

Ekstraklasa powalczy w Olsztynie!

2023-08-24
Ekstraklasa powalczy w Olsztynie!
Foto: Gwidon Libera

W najbliższy weekend w Olsztynie odbędzie się kolejna, przedostatnia runda Żeglarskich Klubowych Mistrzostw Polski czyli Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Regaty pod nazwą Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbędą się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej, a udział weźmie 18 załóg z całego kraju

Sezon Ekstraklasy wchodzi w decydująca fazę, bo przed załogami ostatnie 2 rundy, obie na Warmii i Mazurach w Olsztynie i Sztynorcie. Czy zmiana akwenów z morskich na mniejsze, śródlądowe spowoduje  znaczące zmiany w tabeli? Na czele rankingu plasuje się  Yacht Club Gdańsk, aktualni  WiceMistrzowie Polski pod wodza Igora Tarasiuka, którzy  w tym sezonie jeszcze nie wygrali regat, ale równe pływanie daje im 3 pkt przewagi nad konkurentami. Za sterem drugiej załogi w rankingu w YKP Szczecin zobaczymy ponownie Patryka Zbroję , dla którego będzie to drugi start w sezonie po Sopocie i szansa na zaatakowanie pozycji lidera.  Tyle samo punktów ma młoda załoga HRM Racing, która w Olsztynie może być groźna, co pokazała w Gdyni finiszując na 3 miejscu.  Kolejne miejsca dzielą pojedyncze punkty, ale na pewno każda z załóg z czołowej 10 ma  szanse na zwycięstwo w całych regatach. Yacht Club Sopot w swoim najmocniejszym składzie z Tytusem Butowskim za sterem  i Pogoń Szczecin tym razem z Tadeuszem Kubiakiem na pewno mają ambicje zwycięzców, szczególnie po wygranej Pogoni z Gdyni. Zagadką będzie postawa zwycięzców pierwszej rundy Lubelskie YKP Lublin, którzy w Gdyni popłynęli dużo słabiej plasując się  dopiero na 11 miejscu i spadając w rankingu na 6 miejsce. Niespodzianką jest dopiero 7 miejsce obrońców tytułu Mistrzów Polski i to 3 krotnie zdobytego czyli załogi YKP Gdynia Rafała Sawickiego. Tegoroczny sezon nie układa się po ich myśli i miejsca 3 oraz 10 w poprzednich rundach  stawiają ich w trudnej sytuacji przed obroną tytułu. Do lidera tracą  7 punktów a  przed nimi jeszcze wielu konkurentów, których bez wygranej w Olsztynie ciężko będzie dogonić i wyprzedzić.

Z uwagą warto będzie obserwować żeńską załogę Sztorm Grupy, najlżejszy skład w stawce, co może być tym razem atutem w przeciwieństwie do regat w Gdyni , gdzie dziewczyny zajęły odlegle miejsce. Nie mniej ciekawie jest na dole tabeli w  strefie zagrożonej spadkiem. Sytuacja Junga OKŻ oraz Polsportów jest bardzo trudna i tylko doskonały wynik w Olsztynie może im pomóc w utrzymaniu w lidze. Nie mniejszą presję na sobie mają kolejne 4 załogi Iskry Gdynia, AZS Politechniki Gdańskiej które musza szukać punktów aby wyprzedzić  sklasyfikowane przed nimi AWFiS Gdańsk i UKS Żeglarz Wrocław i uciec ze strefy spadkowej.

Ranking Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej przed 3 rundą:

 1. Yacht Club Gdańsk         32 pkt
 2. YKP Szczecin             29 pkt
 3. 3. HRM Racing Yacht Club     29 pkt
 4. Yacht Club Sopot         28 pkt
 5. Pogoń Szczecin         26 pkt
 6. Lubelskie YKP Lublin         26 pkt
 7. YKP Gdynia            25 pkt
 8. Nowy Sztynort GGR        23 pkt
 9. Sailing Legia Warszawa     23 pkt
 10. AZS WAT Warszawa        21 pkt
 11. Sztorm Grupa         18 pkt
 12. OnLemon Rockstars Racing     17 pkt
 13. UKS Żeglarz Wrocław     12 pkt
 14. AZS AWFiS Gdańsk         9 pkt
 15. AZS Politechnika Gdańska     9 pkt
 16. KS Iskra Amw         7 pkt
 17. Polsporty.pl Sailing         5 pkt
 18. Olsztyński Klub Żeglarski     3 pkt

 
Pełne wyniki z całego sezonu dostępne na stronie www.ligazeglarska.pl oraz w systemie trackingowym https://polishleague2023.sapsailing.com

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://www.youtube.com/@kanalzeglarski  na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami. Na antenach telewizji sportowych Canal+Sport i SportklubTV wyemitowane będą 15 minutowe relacje z regat w Olsztynie.

Organizatorzy regat wraz z Fundacją Przyszłość Dla Dzieci przygotowali w Bazie regat na Plaży Miejskiej OSIR Ukiel wiele atrakcji dla kibiców i odwiedzających. Będzie strefa aktywnego wypoczynku (zajęcia fitness), będzie strefa edukacji (przyczepa edukacyjna Lasów Państwowych, symulator dachowania WORD Olsztyn oraz symulator żeglowania jachtem Optimist dla dzieci zorganizowany przez Junga Olsztyński Klub Żeglarski)oraz będzie możliwość odbycia rejsów jachtami i motorówkami. Przy okazji regat, zbierane będą fundusze na rehabilitację dzieci. Wstęp do strefy jest bezpłatny.

Regaty Copernicus Grand Prix o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego wspierane są przez Urząd Marszałkowski. Patronatem Honorowym regaty objęli Wojewoda Artur Chojecki, Marszałek Województwa Marek Brzezin i Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Regaty są współorganizowane z OSiR Olsztyn oraz Fundacją Przyszłość dla dzieci.
Partnerem Głównym regat w Olsztynie jest Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Warmia-Mazury.
Partnerami Ligi są: OSIR Olsztyn, Odyssey Dealer Group, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Magic Marine, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.
 

Recencje książek żeglarskich