MENU

Drugi dzień Mistrzostw Świata w klasie Micro

2008-07-04
Drugi dzień 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP upłynął w pełnym słońcu, przy stabilniejszym niż pierwszym dniu wietrze od 1 do 2 Bf.
W klasyfikacji generalnej wszystkie rozegrane 3 wyścigi, podobnie jak w pierwszym dniu, wygrywa załoga POL 77 w składzie: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski! Polacy potwierdzili świetną dyspozycję swoją i nowego jachtu, nie dając konkurencji najmniejszych szans. Drugie miejsca we wszystkich biegach zajmował jacht Viechesława Frolova RUS 77 z załogą: Maximem Taranovem i Sergejsem Filatovsem. Trzecie miejsce utrzymała druga rosyjska załoga RUS 177: Alexey Buzyna, Evgeniy Nikiforov, Mikhail Ponomarev. Równo pływał Robert Kresło z załogą POL 28, zajmując po sześciu wyścigach piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, ustępując w dniu dzisiejszym francuskiej załodze FRA 4000 Roberta Humberta – doświadczonego i najstarszego sternika na zawodach. Dobre pozycje zdobywają załogi POL 62 Arkadiusza Sendlewskiego i  POL 2003 Jacka Zyskowskiego.
W najliczniej obsadzonej dywizji cruiser, w której startuje 30 jachtów, pierwsze miejsce utrzymuje rosyjska załoga RUS 110 - ubiegłoroczny Mistrz Świata, Rosjanin Gennadiy Svistunov z załogą: Sergeyem Palenko i Vladimirem Khomenockiem. Z każdym biegiem, przewaga Rosjan nad pozostałymi cruiserami rośnie. Drugie miejsce przypada ekipie POL 58 w składzie: Szymon Szymik, Andrzej Szuta, Jakub Bączek. Ta młoda, ale doświadczona załoga z południa Polski, po wczorajszych niepowodzeniach i pierwszej „odrzutce”, pewnie awansuje na drugie miejsce, mając jedynie problemy w szóstym biegu, kiedy słaby wiatr i martwa fala zaczęły przeszkadzać w sprawnej żegludze. Na trzecie miejsce po drugim dniu zawodów awansowała łódzka załoga POL 63, w składzie Grzegorz Banaszczyk, Witold Czarnecki, Mikołaj Bobowicz. Dwukrotni mistrzowie świata, w słabym wietrze jak zawsze wykazują się świetnymi umiejętnościami i konsekwentnie odrabiają straty z pierwszego dnia. W dalszym ciągu, równo pływa POL 109 Marcin Dembowskiego – zaskoczenie tych zawodów. Dobrze żeglują pozostałe polskie załogi POL 13 Mariusza Wandasiewicza, POL 25 Rafała Moszczyńskiego  i POL 55 Marcina Celmerowskiego, zajmując w kolejnych wyścigach zmienne, dobre pozycje, co klasyfikuje Polaków na dalszych, ale dobrych miejscach. Potwierdza to wysoką dyspozycję zawodników z Polski w dywizji cruiser. Do walki o czołowe pozycje włącza się ekpia POL 88 Tomasza Brzozowskiego – najmłodsza załoga tych zawodów.
W dywizji racer, startuje tylko trzech zawodników. Po drugim dniu prowadzi Vladimirs Smolakovs na LAT 222 przed LAT 228 Gatisa Backansa i RUS 59 Sergeya Korhunova.
Na jutro zaplanowany jest long distance. Jeżeli siła wiatru będzie dostateczna, trasa może mieć długość ok. 30 mil i będzie widoczna z molo w Sopocie, Gdańsku i Gdyni.

Więcej informacji na stronach internetowych:
www.yachting.com.pl, www.microclass.pl, www.microcup.pl

Marcin Celmerowski
PTRKM
Recencje książek żeglarskich