MENU

TRAVELERY 2014 - nagroda dla Mirosława Lewińskiego za rejs dookoła świata!

2015-06-18
TRAVELERY 2014 - nagroda dla Mirosława Lewińskiego za rejs dookoła świata!

  TRAVELERY to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Redakcja miesięcznika National Geographic Traveler już po raz dziewiąty wyróżniła polskich podróżników, odkrywców, naukowców i pisarzy.

Grand Prix otrzymał Aleksander Doba, który jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk kajakiem od jednego kontynentu do drugiego: z Afryki do Ameryki Południowej. Za swoje osiągnięcia zdobył również tytuł podróżnika roku 2015 w międzynarodowym plebiscycie amerykańskiego magazynu National Geographic.
W głosowaniu Czytelników w kategorii Podróż roku wygrał Mirosław Lewiński za rejs dookoła świata na s/y Ulysses śladami Władysława Wagnera.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Warszawie 25 maja br.

 PODRÓŻ ROKU

Za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej

Mirosław Lewiński


Rejs dookoła świata na s/y Ulysses śladami Władysława Wagnera
Dla żeglarstwa porzucił medycynę. Najpierw sam zbudował jacht, co zajęło mu trzy lata, po czym 29 maja 2010 r. wypłynął w rejs śladami pierwszego Polaka, który w latach 30. XX w. pod żaglami okrążył świat. Kapitan Mirosław Lewiński wrócił po ponad czterech latach, 25 listopada 2014 r. Spełnił swoje marzenie. Na pokładzie Ulyssesa pokonał ponad 44 tys. mil morskich, z czego 10 tys. samotnie. W czasie wyprawy dowodził w sumie 150 żeglarzami. rejswagnera.pl


Pozostali nominowani w tej kategorii:

  • Arkady Paweł Fiedler – „Maluchem przez Afrykę”
  • Anna Jaklewicz – „Wyprawa do Indonezji w poszukiwaniu unikalnych rytuałów”
  • Emil Witt – Wyprawa do Amazonii „Spirit of the Selva”
  • Łukasz Supergan – Samotne przejście gór Zagros w Iranie

 

GRAND PRIX

Za osiągnięcia w dziedzinie eksploracji

Aleksander Doba

Polski kajakarz, pływa od 35 lat. Szybko przeszedł od kajakarstwa rekreacyjnego do ekstremalnego. Ma na swoim koncie wiele samotnych wypraw, m.in. za koło podbiegunowe w Norwegii i dookoła Bajkału. W 2011 r. zdecydował się na przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego w jego najwęższym miejscu. Wyruszył z Dakaru w Afryce i po 99 dniach dobił do brzegów Ameryki Południowej w Acaraú w Brazylii. Jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk na wiosłach, od kontynentu do kontynentu, bez zawijania do portów i bez wspomagania z zewnątrz. Na tym nie poprzestał i w latach 2013–2014 przemierzył ocean w najszerszym miejscu, między Lizboną a Florydą. Za te osiągnięcia w plebiscycie amerykańskiego magazynu National Geographic został wybrany Podróżnikiem Roku 2015. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników tego konkursu zapowiedział kolejną wyprawę. W maju 2016 r. popłynie z Nowego Jorku do Europy. Przez Atlantyk oczywiście.
 

 

Recencje książek żeglarskich