MENU

Mistrzostwa Świata klasy Micro - I dzień

2009-08-14
W dniu dzisiejszym, na podmoskiewskim akwenie Pirogovskoje, rozpoczęły się XXXIII Mistrzostwa Świata Klasy Micro. Na stracie pojawiły się 72 załogi z 13 krajów świata: Rosji, Francji, Łotwy, Polski, Hiszpanii, Niemiec, Belgii, Serbii, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych, Estonii i Kazachstanu. Wśród startujących są 33 cruisery, 6 racerów i 33 jachty w dywizji proto. Polacy, reprezentowani są przez 13 załóg we wszystkich dywizjach.

Polskie załogi na razie ze zmiennym szczęściem poza czołowymi lokatami. Na szczęście to początek zawodów. Pirogovskoje, to trudny akwen. Wiatr jest bardzo słaby (3-4 węzły), momentami zanikający i bardzo zmienny. W związku z tym dziś udało się rozegrać jedynie 2 wyścigi. Trasa regatowa ustawiona blisko brzegu z dosyć krótką linią startową sprawiała wiele zamieszania podczas początków wyścigów. Miało miejsce sporo kolizji, co utrudniało prawidłowy start. Do tego ciągły brak wiatru. Sporo loterii w trakcie biegów – wiatr chwilami przestawał wiać w jednej części akwenu , zaczynał w drugim. Polscy zawodnicy muszą nauczyć się tu pływać. Na kolejne dni zapowiadany jest silniejszy wiatr.

W dniu wczorajszym zakończono oficjalne pomiary,  odbył się wyścig próbny. Wieczorem miało miejsce uroczyste otwarcie. Pomiary tak dużej ilości jachtów były sporym wyzwaniem dla organizatorów, mierniczych i zawodników. Polskie łódki nie miały większych problemów i pomyślnie przeszły weryfikację komisji technicznej.

Największa od wielu lat liczba polskich załóg biorąca udział w międzynarodowej imprezie, potwierdza silną pozycję klasy w Polsce. Przez ostatnie 3 lata, flotylla aktywnie startujących załóg w Polsce rozrosła się do blisko 30 jachtów. W ubiegłym roku, Polacy byli gospodarzami Mistrzostw Świata Klasy Micro w Sopocie.

Marcin Celmerowski
Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro

Wyniki polskich załóg po 2 wyścigach w dywizji  cruiser:

6.    POL 55 TOYOTA AUTO ŁÓDŹ
Marcin Celmerowski (S)
Adriana Konarzewska
Wojciech Moczkowski

12.    POL 72 mBANK
Robert Janiszewski (s)
Borys Celmer
Jakub Niemirka

13.    POL 63 BRANDY
Grzegorz Banaszczyk (s)
Mikołaj Bobowicz
Bartłomiej Kalinowski

14.    POL 169 HAKUNA MATATA
Paweł Bogdan (s)
Lewa Wackowska
Maciej Mikołajczyk

17.    POL 162 FORD AUTO BRZEZIŃSKA
Rafał Moszczyński (s)
Natalia Moszczyńska
Krystian Moszczyński

20.    POL 52 WIND
Robert Rudziński (s)
Julian Rudziński
Jan Rudziński

22.    POL 161 RYZYKAND
Andrzej Rygielski (s)
Jarosław Weteski
Andrzej Szymaniak

23.    POL 80 ALTER EGO
Maciej Grodzki (s)
Maciej Ciężki
Mateusz Grodzki

24.    POL 88 URWIS
Tomasz Brzozowski (s)
Michał Brzozowski
Aneta Gwarda

26.    POL 170 ELO BAZA
Marcin Mazur (s)
Piort Kalwasiński
Marcin Jędrzejewski

Wyniki polskich załóg po 2 wyścigach w dywizji  racer:

6.    POL 68 STAVUS
Mariusz Wandasiewicz (s)
Katarzyna Głód
Tomasz Makowski

9.    POL 85 BARBA
Leszek Wojnar (s)
Paweł Drobik
Tomasz Kasperczyk

Wyniki polskich załóg po 2 wyścigach w dywizji  proto:

18.    POL 84 IGLOTEX
Łukasz Ołtarzewski (s)
Dariusz Ołtarzewski
Paweł Urban

W klasyfikacji proto proto i generalnej, prowadzą: 1. RUS 711 Evgenij Neugodnikov, 2. RUS 174 Evgeny Nikiforov, 3. RUS 119 Maxim Taranov. W cruiserach: 1. RUS 110 Gennadiy Svistunov, 2. RUS 6 Dmitry Ivanov, 3. RUS 121 Dmitry Sudakov. W racerach: 1. RUS 777 Andrew Luzgin, 2. LAT 328 Girts Berzins, 3. LAT 222 Vladimirs Smolakovs.
Recencje książek żeglarskich