MENU

David Chapman ponownie wygrywa!

2022-10-12
David Chapman ponownie wygrywa!
Foto: Gwidon Libera

Mieszana załoga australijsko-polska w składzie David Chapman, Łukasz Czaja, wygrała ostatnie Otwarte Mistrzostwa Polski rozegrane w Szczecinie i będące finałową runda tegorocznego World Match Racing Tour.  Najlepsza polską załogą okazała się ekipa Igora Tarasiuka z Yacht Clubu Gdańsk zajmując 4 miejsce.

Jedenaście załóg z 5 krajów zmierzyło się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing i tytuł Mistrza Polski. Faworytami byli najwyżej rozstawieni Francuz Maxime Mesnil (nr 4 na świecie), Estończyk Mati Sepp (10) i Patryk Zbroja (11).

Runda eliminacyjna trwała przez cały piątek i większość soboty. Doskonale warunki wiatrowe i słoneczna pogoda stworzyły niemal idealne warunki do rywalizacji. Zgodnie z oczekiwaniami, prym wiedli faworyci, ale dołączyła do nich skompletowana na te regaty załoga Davida Chapmana, utytułowanego żeglarza meczowego i dwukrotnego zwycięzcy żeglarskiej Ligi Mistrzów. Po słabszym początku, do formy wrócił Przemek Tarnacki, siedmiokrotny Mistrz Polski i pnąc się w górę tabeli by w ostatnim meczu eliminacji pokonać Zbroję i awansować na 3 miejsce. Eliminacje wygrywa Mesnil i awansuje bezpośrednio do półfinału, a kolejnych 6 załóg do ćwierćfinałów które w systemie pucharowym do 3 wygranych miały wyłonić kolejnych 3 półfinalistów.

Chapman jako drugi po eliminacjach, miał prawo wyboru przeciwnika i zdecydował się na Francuza Michelier, Tarnacki wybrał młoda załogę Igora Tarasiuka, która zajęła 7 miejsce a ostatnią parę utworzyli Zbroja i Sepp.

W sobotę udało się rozpocząć ćwierćfinały ale decydujące mecze zostały zaplanowane na niedzielny poranek. Ten przywitał wszystkich dużo słabszym i zmiennym wiatrem, co w lepszej sytuacji stawiało załogi z mniejsza wagą. Załoga Chapmana jako jedna z najcięższych, musiała mocno walczyć z Francuzami, ale ostatnie 2 mecze popłynęła pewnie i wygrała 3-1. W drugim pojedynku Sepp dość pewnie pokonał broniącego tytułu Patryka Zbroją, natomiast 3 ćwierćfinał dostarczył największych emocji. Po początkowym prowadzeniu 2-1, Tarnacki przegrał kolejne 2 mecze i sensacyjnie uległ młodej załodze Tarasiuka z Gdańska 2-3.
Gdańszczanie płynąc w składzie Igor Tarasiuk, Rafał Kuszka, Kacper Olszewski i Krzysztof Małecki jako jedyna polska załoga awansowała do półfinału i tym samym jako najwyżej sklasyfikowani Polacy została Mistrzem Polski na sezon 2022

W półfinale, Mesnil wybrał Seppa a Chapman spotkał się z Tarasiukiem. Po remisie po 2 wyścigach, Mesnil prowadził w decydującym trzecim, ale utracił je tuż przed metą i przegrał z Estończykiem. W drugim półfinale, Chapman łatwo rozprawił się z Tarasiukiem 2-0.

Foto: Gwidon Libera

W słabnącym wietrze, Komisji Regatowej udało się rozegrać ostatni etap regat w którym Mesnil spokojnie poradził sobie z Tarasiukiem i zdobył brązowy medal, natomiast w finale Chapman nie dał się pokonać Seppowi i zapewnił sobie wygraną, 12 lat po pierwszym triumfie w Szczecinie w regatach Polish Match Tour.

Wyniki końcowe Open Polish Championship 2022, Szczecin:

 1. David Chapman - AUS – Royal Sydney Yacht Club
 2. Mati Sepp - EST – Clean Energy Eesti Sailing Team
 3. Maxime Mesnil - FRA - Match in Black by Normandy Elite Team
 4. Igor Tarasiuk – Porta Yacht Club Gdańsk
 5. Przemysław Tarnacki - Albert Riele Sailing Team
 6. Patryk Zbroja - YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN
 7. Damian Michelier – FRA – Rennes CV
 8. Aleks Michalski - Rockstars Racing
 9. Jakub Gołębiowski - HRMRacing Team
 10. Szymon Jabłkowski - Onboard
 11. Matias Knip - FIN - NJK Sailing Center

Regaty sędziowane były przez 6 arbitrów z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Polski.

Organizatorzy regat zapewnili zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów TOM28. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydują umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.
Wywiady z zawodnikami i podsumowania wyścigów są dostępne na Facebooku Polish Match Tour  (https://www.facebook.com/PolishMatchTour) oraz na Youtubie na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS (https://www.youtube.com/c/OCSZeglarskiKanalSportowy).
Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.
Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i Sail Szczecin.
Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Hotel Moxy Szczecin, Yacht Paradise,
Harken Polska, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Polski Związek Żeglarski.

Polish Match Tour to cykl regat meczowych organizowany w Polsce od 2007 przez MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Recencje książek żeglarskich