MENU

V dzień MŚ w klasie Micro

2009-09-11
Sobota była ostatnim dniem Mistrzostw Świata Klasy Micro w Moskwie. W silnym, porywistym wietrze rozegrano 3 wyścigi. Siła wiatru w trakcie wyścigów w granicach 4 – 7 Bf.
W dywizji cruiser, POL 55 TOYOTA AUTO ŁÓDŹ Marcina Celmerowskiego traci ostatecznie 4 miejsce na rzecz POL 63 BRANDY Grzegorza Banaszczyka. Tego dnia łodzianie zaliczyli dobre starty, ale mieli trochę sporo kłopotów technicznych, tracąc dużo punktów. W drugim wyścigu, unikając kolizji z jedną z rosyjskich załóg, cenne punkty stracili 30 metrów przed metą. Rosjanie wykręcili karę, ale nie zmieniło to sytuacji Łodzian. Grzegorz Banaszczyk zaliczył dobre wszystkie wyścigi tego dnia i pewnie wykorzystał gorszą dyspozycję załogi POL 55 – dzięki 2 punktowej przewadze, wyprzedził załogę Toyoty.
W trudnych warunkach dobrze popłynęły załogi POL 88 URWIS i POL 169 HAKUNA MATATA. W silniejszym wietrze większość polskich załóg popłynęła zdecydowanie lepiej niż w poprzednich dniach. Niestety nie obyło się bez strat sprzętowych: w pierwszym wyścigu maszt traci jedyne polskie proto POL 84 IGLOTEX Łukasza Ołtarzewskiego. Podczas silnego uderzenia wiatru w trzecim biegu, maszt straciła załoga POL 52 WIND Roberta Rudzińskiego. Ster traci płocka załoga Marcina Mazura POL 170 Elo Baza. W drugim wyścigu wiele jachtów zaliczyło wywrotki na kursach spinakerowych.
W racerach, Mariusz Wandasiewicz na POL 68 odrobił trochę punktów po słabszych wynikach z wczorajszego dnia. Ostatecznie uplasował się na 4 miejscu w racerach. 
Niestety, Polakom nie udało się zdobyć medalowych pozycji. Postawa Rosjan nie jest kwestią przypadku. Każda z załóg reprezentuje silne ośrodki żeglarskie i ma duże doświadczenie regatowe. Widać było, że warunki panujące na akwenie nie są im obce. Wysokie miejsca POL 63 i POL 55 okazują się niezłym wynikiem. Szansę na medalową pozycję w racerach miał Mariusz Wandasiewicz – zabrakło 14 punktów.
Rywalizacja w Mistrzostwach Świata zakończona. W niedzielę zaplanowano uroczyste zakończenie zawodów i wręczenie nagród. Przed tym rozegrane zostaną towarzyszące regaty Admirals Cup, gdzie startować będą zespoły składające się z 3 jachtów: proto, racer i cruiser. Obowiązują w nich zasady match racingu. Z uwagi na długą drogę do domu, Poalcy nie będą brali udziału w tej rywalizacji.
Marcin Celmerowski
Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro
Wyniki polskich załóg po 8 wyścigach w dywizji  cruiser:

4.    POL 63 BRANDY
Grzegorz Banaszczyk (s)
Mikołaj Bobowicz
Bartłomiej Kalinowski

5.    POL 55 TOYOTA AUTO ŁÓDŹ
Marcin Celmerowski (S)
Adriana Konarzewska
Wojciech Moczkowski

10.    POL 72 mBANK
Robert Janiszewski (s)
Borys Celmer
Jakub Niemirka

11.    POL 192 FORD AUTO BRZEZIŃSKA
Rafał Moszczyński (s)
Natalia Moszczyńska
Krystian Moszczyński

13.    POL 169 HAKUNA MATATA
Paweł Bogdan (s)
Lewa Wackowska
Maciej Mikołajczyk

14.    POL 88 URWIS
Tomasz Brzozowski (s)
Michał Brzozowski
Aneta Gwarda

19.    POL 80 ALTER EGO
Maciej Grodzki (s)
Maciej Ciężki
Mateusz Grodzki

20.    POL 170 ELO BAZA
Marcin Mazur (s)
Piort Kalwasiński
Marcin Jędrzejewski

24.    POL 52 WIND
Robert Rudziński (s)
Julian Rudziński
Jan Rudziński

26.    POL 161 RYZYKAND
Andrzej Rygielski (s)
Jarosław Weteski
Andrzej Szymaniak

Wyniki polskich załóg po 8 wyścigach w dywizji  racer:

4.    POL 68 STAVUS
Mariusz Wandasiewicz (s)
Katarzyna Głód
Tomasz Makowski

9.    POL 85 BARBA
Leszek Wojnar (s)
Paweł Drobik
Tomasz Kasperczyk

Wyniki polskich załóg po 8 wyścigach w dywizji  proto:

32.    POL 84 IGLOTEX
Łukasz Ołtarzewski (s)
Dariusz Ołtarzewski
Paweł Urban

W klasyfikacji proto i generalnej, czołowe miejsca zajęcli: 1. RUS 711 Evgenij Neugodnikov, 2. RUS 174 Evgeny Nikiforov, 3. RUS 15 Sergeya Nusikhina.. W cruiserach: 1. RUS 110 Gennadiy Svistunov, 2. RUS 121 Dmitry Sudakov, 3. RUS 200 Maksim Kuzmin. W racerach: 1. LAT 328 Girts Berzins, 2. LAT 222 Vladmimirs Smolakovs, 3. RUS 75 Anatoly Kudritsky.

Bieżące relacje z Mistrzostw i wyniki na www.microclass.pl

Fot. www.bolgoff.com
Recencje książek żeglarskich