MENU

MŚ klasy Micro zakończone

2008-07-09
32 Mistrzostwa Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP zakończone! Punktualne rozpoczęcie ostatniego, sobotniego wyścigu w ustalonym czasie stało przez chwilę pod znakiem zapytania: kiedy jachty na pełnym kursie dopływały z Gdyni na akwen regatowy w pobliżu sopockiego molo, od Gdyni w kierunku Gdańska przesuwała się dynamicznie burzowo-deszczowa chmura. Większość zawodników schroniła się przy molo, w oczekiwaniu na decyzję sędziego, Tomasza Chamery. Procedura startowa ruszyła jedynie z niewielkim opóźnieniem. Wiatr osłabł, pojawiło się słońce i zawody mogły być kontynuowane zgonie z planem. Wyścig miał bardzo emocjonujący przebieg – wiatr często zmieniał kierunek, co powodowało częste zmiany w stawce. Pod koniec wyścigu, kiedy większość załóg żeglowała ostatni raz na dolny znak, siła wiatru gwałtownie wzrosła, co zaskoczyło kilka załóg ostro płynących na spinakerach.
Ostatni, dziesiąty wyścig w klasyfikacji generalnej, wygrała załoga: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski. O tym, że czwarty tytuł Mistrza Świata należy już do POL 77, wiedzieliśmy już od piątku, ale o tym, że zrealizuje się skryte marzenie tej załogi o wygraniu wszystkich wyścigów w mistrzostwach dowiedzieliśmy się w sobotnie popołudnie!
Drugie miejsce zajęli ostatecznie Rosjanie: Viechesław Frolov na RUS 77 z załogą: Maximem Taranovem i Sergejsem Filatovsem. Na trzecie miejsce awansowali Francuzi, FRA-4000: Robert Humbert, Blandine Gallois, Herve Chastel, wyprzedzając w ostatnim biegu rosyjską załogę RUS 177 Alexeya Buzyna. Dobre miejsca w klasyfikacji generalnej i proto utrzymują: Robert Kresło na POL 28 – piąte, Arkadiusz Sendlewski na POL 62 – szóste, POL 2003 Jacka Zyskowskiego – ósme.
W dywizji cruiser, ostateczne zwycięstwo odnosi rosyjska załoga RUS 110 Gennadiy Svistunov, Sergey Palenko, Vladimir Khomenocki. Na drugie miejsce, ponownie i ostatecznie awansuje POL 58: Szymon Szymik, Andrzej Szuta, Jakub Bączek. Trzecie medalowe miejsce, po dobrym biegu ostatnim zajmuje załoga POL 13: Mariusz Wandasiewicz, Katarzyna Mróz, Zdano Nowak.
Na dalszych, dobrych miejscach zostały ostatecznie klasyfikowane polskie cruisery: POL 63 Grzegorza Banaszczyka – piąte, POL 55 Marcin Celmerowskiego – szóste, POL 25 Rafała Moszczyńskiego – siódme, POL 106 Marcin Dembowskiego – ósme.
W dywizji racer bez zmian:  zwyciężył Vladimirs Smolakovs na LAT 222 przed załogą LAT 228 Gatisa Backansa i RUS 59 Sergeya Korhunova.
Finałowy bieg zgromadził na molo liczną publiczność, która gorącymi owacjami nagrodziła zwycięzców regat. Mistrzowie w asyście kilku załóg, pojawili się przez chwilę na molo, gdzie oprócz gratulacji, zostali zmuszeni do tradycyjnej morskiej kąpieli.
32 Mistrzostwa Świata Micro, przyciągnęły 45 załóg z 6 krajów, z czego aż 25 z Polski. Oficjalnie regaty zakończyły się w sobotni wieczór w klubie Sefinir na molo w Sopocie, uroczystym wręczeniem nagród. Na wieczór zaproszono wszystkich, którzy zapisali się na kartach historii polskiego Micro przez trzydzieści lat: zawodników, konstruktorów, działaczy. Jednym z gości honorowych był Jarosław Kaczorowski, który dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza Świata Klasy Micro.

Więcej informacji na stronach internetowych:
www.yachting.com.pl, www.microclass.pl, www.microcup.pl

Marcin Celmerowski
PTRKM
Recencje książek żeglarskich